دادستان كل كشور در دیدار رئیس سازمان محیط زیست:

کارهای اقتصادی که با آلودگی محیط زیست ملازمه پیدا کند ممنوعست

کارهای اقتصادی که با آلودگی محیط زیست ملازمه پیدا کند ممنوعست به گزارش آی وکیل، دادستان کل کشورگفت: طبق قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه ای عمومی است بدین جهت کارهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقبل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع می باشد.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بامداد امروز دوشنبه ۲۹ آبان ماه با حجت الاسلام والمسلمین موحدی دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار که عباسی مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات و رییس دفتر دادستان کل و معاونین سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند حجت الاسلام والمسلمین موحدی با اعلان اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه و تکلیف انسانی است اظهار داشت: در کنار این وظیفه شخصی، حاکمیت هم یک وظیفه مستمر و دائمی درباب صیانت از محیط زیست دارد.

وی اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرموده اند مساله محیط زیست یا حفظ منابع طبیعی مساله تجملاتی و درجه دو نیست، بلکه یک مساله حیاتی بوده و حفظ و رعایت آن یک وظیفه حاکمیتی است و همه ما موظف هستیم با تعامل و همکاری و تلاش بیش از این موهبت الهی حفاظت کرده تا ان شاءالله شاهد ایرانی آباد و سرسبز باشیم.

دادستان کل کشور با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی، فعالیتی که سبب آلودگی غیرقابل جبران باشد را ممنوع دانست و اظهار داشت: طبق قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می گردد. بدین جهت کارهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقبل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوعست.

موحدی افزود: این ممنوعیت برای دستگاه قضایی تکلیف به وجود می آورد که اجازه ندهیم این موهبت الهی در معرض لطمه قرار گیرد. گو اینکه موضوع محیط زیست یکی از مصادیق حقوق عامه بوده و ما به عنوان مدعی العموم موظف هستیم از حقوق عامه صیانت کرده و از تعدی و تجاوز به آن جلوگیری نماییم.

وی با اعلان اینکه یکی از معاونت های ما در دادستانی کل ماموریت پیگیری امور حقوق عامه را دارد اظهار داشت: حسب ماده ۱ دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه که مصوب سال ۱۳۹۷ رییس محترم قوه قضاییه می باشد، حفظ و صیانت از حقوق زیست محیطی افراد یک جامعه از مصادیق بارز حقوق عامه برشمرده شده و دادستان های سراسر کشور نیز به سبب مواد ۲۲ و ۲۹۰ قانون آئین دادرسی کیفری وظیفه پیگیری آنرا بر عهده دارند.

موحدی در ادامه به اقدامات انجام شده در دادستانی کل کشور در امتداد صیانت از محیط زیست اشاره کرده و اظهار داشت: یکی از کارهای مهم و خوب ما که جزو مطالبات سازمان محیط زیست هم بوده است ایجاد شعب تخصصی می باشد.

دادستان کل کشور افزود: به جهت تسریع در رسیدگی به پرونده های در رابطه با جرایم زیست محیطی همچون جرایم موضوع قانون هوای پاک و قانون صیانت از خاک، شعب تخصصی در دادسرا و دادگاه به وجود آمده است.

وی اظهار داشت: در دادستانی کل کشور پیگیری و نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات در رابطه با قانون هوای پاک، قانون صیانت از خاک، قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، قانون مدیریت پسماند و قانون شکار صید در اولویت برنامه های اجرائی دادستان ها است.

موحدی در ادامه در سفارش هایی به رییس و معاونین سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: یکی از رسالت های بلندمدت و دائمی خودرا به ارتقاء آگاهی های عمومی جامعه در عرصه صیانت از محیط زیست اختصاص دهید. بدانید که بهترین و دلسوزترین افراد برای حفظ و حراست از محیط زیست خود مردم هستند.

دادستان کل کشور با اعلان اینکه از موضوعات پیشگیرانه غافل نشوید اظهار داشت: باید نسل کودک و نوجوان و حتی جوان ما با دغدغه ها و مشکلات شما آشنا گردند. باید موضوع محیط زیست و اهمیت آن برای کودکان تبیین و تشریح شود. لازم است نسل نو آموزش تخصصی ببیند تا در آینده بتواند از منابع طبیعی و امثال آن مراقبت کند. پس در عرصه اطلاع رسانی، آموزش و ارتقاء آگاهی های عمومی فعالیت خودرا تقویت کنید.

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از عناوینی که باید توسط شما و با کمک رسانه ها به آن پرداخته شود بحث خاک است. ضرورت خاک برای انسان مانند هوا و آب است؛ بطوریکه کل زندگی بشر به سلامت خاک گره خورده و اگر خاک سالم نباشد کل زنجیره غذایی موجودات به ویژه انسان به خطر می افتد.

موحدی افزود: خاک عنصری باارزش و حیاتی برای بشریت می باشد و ما نباید بسادگی از چنین موهبتی غافل شویم. حالا در خیلی از شهرها به سبب توسعه شهری اراضی مرغوب و حاصلخیز از بین رفته و ممکنست در آینده فرصت چندانی برای احیای این اراضی نداشته باشیم.

دادستان کل کشور اظهار داشت: باید همه مردم از مزایای بیشمار موهبت خاک آگاه شوند؛ تأثیر خاک بر عملکرد محصولات و امنیت غذایی، فیلتر مواد مضر، بهترین منبع نگهداری آب، پاک کنندگی، بستر رشد و نمو موجودات متعدد، فواید درمانی و ضد عفونی کنندگی و... همه همچون فواید خاک است که باید این مسائل توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای جامعه اطلاع رسانی شود.

وی در ادامه به موضوع ضابطان خاص سازمان هم پرداخت و اظهار داشت: یکی از وظایف اصلی ما در دادستانی کل نظارت وهمچنین آموزش ضابطان عام و خاص می باشد. در این جهت ما آمادگی داریم دوره های آموزشی و تخصصی را برای ضابطان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار نماییم.

موحدی افزود: باتوجه به اینکه قانون هایی مثل هوای پاک، صیانت از خاک، مدیریت پسماند، شکار و صید و... وجود دارد بر آموزش ضمن خدمت قضات اعتقاد داریم و لازم است قضات شعب تخصصی بصورت ویژه ای با قوانین و مباحث محیط زیستی آشنا گردند.

دادستان کل کشور در آخر اظهار داشت: باتوجه به اینکه مسائل محیط زیستی را از موضوعات حیاتی برای کشور و آینده کشور می دانیم از اقدامات و برنامه های این سازمان در امتداد صیانت از حقوق عامه حمایت خواهیم کرد.

در این جلسه علی سلاجقه رییس سازمان صیانت از محیط زیست ضمن تقدیر از همکاری و تعامل دادستانی کل کشور در کمک به حفظ محیط زیست کشور اظهار داشت: دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور در موضوع صیانت از منابع طبیعی، محیط زیست، صیانت از دریا و تالاب ها، تغییر کاربری اراضی، خلع ید، رفع تصرفات غیرمجاز، صید و شکار با سازمان همکاری و تعاملی خوبی دارند و از اقدامات همکاران شما تقدیر و تشکر می نماییم.

در ادامه این دیدار معاونین سازمان حفاظت محیط زیست به ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان پرداخته و برنامه های پیش رو را تشریح کردند.

منبع:

1402/08/30
08:06:46
0.0 / 5
348
تگهای خبر: اوین , پرونده , تخصص , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده