برگزاری 10 هزار برنامه ملاقات مردمی توسط دادگستری کل استان تهران

برگزاری 10 هزار برنامه ملاقات مردمی توسط دادگستری کل استان تهران به گزارش آی وکیل، رئیس کل دادگستری استان تهران از برگزاری ۱۰ هزار و ۷۰۰ برنامه ملاقات مردمی با مسؤلان قضایی امسال اطلاع داد و اظهار داشت: در این برنامه ها ۷۳ هزار نفر از مراجعان به دستگاه قضا با مسؤلان دادگستری کل استان تهران ملاقات چهره به چهره و بی واسطه داشتند.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، علی القاصی اظهار نمود: ملاقات های مردمی مسؤلان قضایی به صورت هفتگی در دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه برگزار می گردد و مسؤلان و مدیران قضایی در این مرکز حاضر شده و ضمن ملاقات چهره به چهره با مردم موضوعات و مشکلات آنان را استماع نموده و مورد بررسی و پیگیری قرار می دهند.

وی اضافه کرد: امروز به همراه ۴چهار نفر از معاونین دادگستری استان تهران در مرکز ملاقات های مردمی قوه قضاییه حضور پیدا کردیم که در جریان این دیدارها مطالب و مشکلات مراجعان مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه امروز تعداد ۱۸ پرونده توسط مدیران قضایی استان تهران مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت، اظهار داشت: بخشی از رسیدگی های امروز در ارتباط با پرونده های کثیرالشاکی بود که در بیشتر موارد مشکلات و موضوعات این پرونده ها از اساس به قوه قضاییه مربوط نیست و دستگاه قضا به ناچار با این پرونده ها درگیر است و همواره پیگیر حل مشکلات جمعیت کثیری از مراجعان این پرونده هاست که به دستگاه قضا پناه آورده اند.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه ملاقات مردمی روز جاری، پرونده اختلافات اراضی ملکی بخش شریف آباد شهرستان پاکدشت بررسی گردید و با هماهنگی به عمل آمده با مسؤلان اجرایی و قضایی آن شهرستان مقرر شد به نحوی با دخالت مقامات قضایی و مسؤلان محلی زمینه برای ایجاد مصالحه در این پرونده فراهم و تلاش شود که در صورت امکان بین ساکنان و مالکان مصالحه برقرار شود.

القاصی اشاره کرد: در جهت رسیدگی بهتر و سریعتر به این پرونده همینطور دستور داده شد که پرونده مذکور در شورای نظارت و پیگیری به صورت جدی بررسی شود.

وی با تأکید بر این که تلاش دستگاه قضا بر اینست که این پرونده به بهترین شکل ممکن رسیدگی شود، بیان نمود: در همین راستا به ۲ نفر از معاونین دادگستری کل استان تهران مأموریت داده شد پرونده را به صورت ویژه مورد بررسی و کارشناسی قرار داده و نتیجه را در کمترین زمان ممکن اعلام کنند.

رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: از طرف دیگر مقرر شد مبحث این پرونده در جلسه شورای تأمین شهرستان مربوطه مطرح و مسؤلان محلی هم به مبحث پرونده ورود پیدا کنند تا با تلاش جمعی زمینه توافق و مصالحه بین طرفین دعوا حاصل شود.

وی از سیدگی به پرونده کثیرالشاکی تعاونی مسکن شهرداری تهران در جریان ملاقات های مردمی امروز اطلاع داد و خاطرنشان کرد: در ارتباط با این پرونده هم مقرر شد که جلسات کارشناسی با حضور قضات و کارشناسان در مورد این پرونده تشکیل گردد و اگر به هر نحوی ابعادی از آن از منظر حقوقی و قضایی با ایرادتی مواجه می باشد مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا حقی از کسی پایمال نشود.

القاصی با تأکید بر این که تلاش مجموعه همکاران در دادگستری استان تهران بر اینست که تصمیماتی که اتخاذ می شود مبتنی بر مبانی حقوقی، قضایی و قانونی باشد، اظهار داشت: بررسی های تکمیلی و چند باره در پرونده ها بدین سبب است که اگر در پرونده ای رسیدگی اشتباهی رخ داده است اصلاح شود؛ چون که هر کدام از پرونده ها امکان دارد از بعد قضایی، اجتماعی و اقتصادی عوارضی داشته باشند که باید از بروز آنها جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: در رسیدگی به پرونده های قضایی همه جوانب را لحاظ کردیم و تلاش کردیم با تدابیری که مدیران قضایی لحاظ می کنند در قسمت های مختلف زمینه احقاق حق و اجرای عدالت در پرونده ها فراهم گردد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه از برگزاری ۱۰ هزار و ۷۰۰ برنامه ملاقات عمومی با مسؤلان قضایی استان تهران از شروع سال ۱۴۰۲ تا کنون اطلاع داد و اظهار نمود: در این برنامه ها که هر هفته در سطح استان تهران درحال اجراست، تمامی مدیران و مسؤلان قضایی در مجتمع ها و حوزه های مختلف استان با مردم ملاقات چهره به چهره داشتند و از نزدیک مطالب و مشکلات آنان را مورد بررسی قرار داده اند.

وی با اعلان اینکه در این ملاقات ها ۷۳ هزار نفر از مراجعین و متقاضیان با مدیران قضایی در استان تهران ملاقات های بی واسطه داشتند، اشاره کرد: از این تعداد بیشتر از ۵ هزار نفر با مسؤلان ارشد قضایی دادگستری کل استان تهران ملاقات کرده اند.

القاصی با تأکید بر این که مدیران قضایی در مجموعه دادگستری کل استان تهران اهتمام ویژه نسبت به پیگیری درخواست های مردم و مراجعین در این ملاقات ها دارند، اظهار داشت: در این جلسات تلاش می شود اگر پرونده ای امکان دستور برای پیگیری داشته باشد در همان جلسه برای رسیدگی دستور صادر شود و در صورتیکه احتیاج به بررسی بیشتر و ارزیابی قضایی باشد بخصوص در مواردی که ادعای رجوع کنندگان در رابطه با اطاله دادرسی و کیفیت رسیدگی باشد توسط قضات و معاونین مجدداً بررسی های لازم صورت گیرد.

وی اضافه کرد: رسیدگی به برخی پرونده ها هم به ملاقات های بعدی و رسیدگی های بعدی موکول می شود چون که در بعضی پرونده ها احتیاج به رسیدگی و تحقیقات بیشتری احساس می شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به این که برگزاری این گونه ملاقات های مردمی سبب سنجش و پایش کمی و کیفی دستورات مسؤلان قضایی هم می شود، خاطرنشان کرد: اجرای این برنامه ها سبب می شود که هم از تصمیماتی که قضات و مسؤلان قضایی استان تهران اتخاذ می کنند آگاه باشیم و هم دستوراتی که برای شعبه صادر می شود مبتنی بر قانون و محتویات پرونده باشد؛ چون که نتیجه این رسیدگی ها توسط دفتر ملاقات های مردمی استان تهران و دفتر حقوق شهروندی پیگیری و دنبال می شود.

وی در انتها همینطور با اشاره به این که برگزاری این ملاقات ها کیفیت خدمت رسانی مجموعه همکاران به مراجعان را هم تعیین می کند، اظهار نمود: برگزاری این ملاقات ها سبب می شود که صدمه های موجود در رسیدگی های قضایی شناسایی شود و مشخص می شود کدام حوزه ها و مجتمع ها در رسیدگی به مشکلات مردم عملکرد مطلوبی دارند و کدام حوزه ها پاسخگویی مناسب و دقیقی به مراجعان خود ندارند و در مجموع نقاط ضعف مجموعه شناسایی می شود و اگر ایراد و انحرافی در رسیدگی ها وجود دارد میتوان از زبان خود مردم شنید و برای مسائل و مباحثی که مطرح می کنند تصمیمات درست و منطقی اتخاذ نمود.

منبع:

1402/09/12
09:39:35
0.0 / 5
294
تگهای خبر: پرونده , حقوق , دادگستری , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده