آخرین جزئیات پرونده سلمان خدادادی از زبان جمالی

آخرین جزئیات پرونده سلمان خدادادی از زبان جمالی آی وكیل: سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به اینكه هنوز حكم اولیه دادگاه سلمان خدادادی نماینده ملكان به هیأت نظارت و هیأت رئیسه مجلس ارجاع نشده است، اظهار داشت كه هیأت نظارت هنوز در پرونده آقای خدادادی به جمع بندی نرسیده است كه بخواهد نظرش را به قوه قضائیه اعلام نماید.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، محمد جواد جمالی در حاشیه جلسه علنی امروز (یكشنبه) در جمع خبرنگاران به نمایش توضیحاتی درباره آخرین جزئیات از پرونده سلمان خدادادی نماینده ملكان پرداخت و اظهار داشت: امروز از هیأت رئیسه مجلس سوال كردم در خصوص اینكه آیا حكم اولیه آقای خدادی به هیأت رئیسه داده شده است كه آنها اعلام نمودند هنوز چیزی به هیأت رئیسه واصل نشده است. همین سوژه را دبیر هیأت نظارت هم تأیید كرد.
وی در توضیح روند نمایش حكم دادگاه به هیأت نظارت اظهار داشت: پیش از اینكه دادگاه حكم اولیه را صادر كند از هیأت نظارت خواسته بود در این باره اظهار نظر كند كه هنوز هیأت به سبب مسائل مختلف در رابطه با این پرونده اظهارنظری را به قوه قضائیه ارسال نكرد. اگر سوژه حكم آقای سلمان خدادادی طبق اخبار در رسانه ها درست باشد به سبب آنكه حكم اولیه است، غیر قطعی می باشد. فرد متهم حق اعتراض دارد و حتی امكان تبرئه در دادگاه تجدید نظر وجود دارد. پس معتقدم اگر این مساله رسانه ای نمی شد، بهتر بود تا حكم قطعی صادر می شد.
سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان درباره اینكه آیا نمایندگان مصونیت قضائی نسبت به حكم دادگاه دارند، اظهار داشت: چیزی به صورت صریح در قوانین بعنوان مصونیت قضائی نمایندگان نیامده است.
وی ادامه داد: ما نمی توانیم در حكم قاضی دخالت یا خللی ایجاد نماییم اگر قاضی حكم داد و اعتراضی كرد به تشخیص مقامات قضائی به دادگاه هم ارز می فرستند كه در دادگاه تجدید نظر آن حكم تأیید یا شكسته می شود.
جمالی اشاره كرد: هیأت نظارت تا امروز چیزی در خصوص آنكه اقدام آقای خدادادی خلاف وظایف نمایندگی بوده یا خیر را ابلاغ نكردند. اینكه حالا دادگاه حكم داده می توانست ناظر به آن باشد كه این اتفاق در زمانی رخ داده كه آقای خدادادی نماینده نبوده است.
سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به این پرسش كه آیا هیأت این مساله را بررسی نموده یا خیر؟ اظهار داشت: هیأت نظارت تا كنون یك جلسه جهت بررسی سوژه آقای خدادادی برگزار كرد كه بنده در آن جلسه نبودم. آقای سلیمی عضو هیأت در مصاحبه ای توضیح داد كه در آن جلسه هنوز سوژه اثبات نشده و ابهاماتی برای هیأت وجود دارد. پس هنوز هیأت نظارت رأی قطعی را ابلاغ نكرده است. در مقطع فعلی باید بررسی كرد كه مستندات قانونی قوه قضائیه چیست.
سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با تاكید مجدد بر اینكه قوه قضائیه قبل از این در نامه ای خواهان اعلام نظر هیأت در پرونده خدادادی شده بود اظهار داشت: اینكه چرا پیش از اعلام نظر هیأت قوه قضائیه حكم اولیه را صادر كرده است را باید خودشان اعلام كنند. ما هم یك جلسه را برگزار كردیم و دنبال مستندات بودیم ولی هنوز نظر هیأت به قوه قضائیه ارسال نشده است. زمانی درباره پروسه قانونی روند رسیدگی به شكایات از نمایندگان در دادگاه اظهار داشت: وقتی شخص حقیقی یا جایگاه حقوقی شكایتی را از نماینده داشته باشند آنرا به هیأت نظارت می فرستد و هیأت اعلام می كند آن سوژه در حیطه وظایف نمایندگی بوده یا خیر. عرف آن است كه اگر مطابق وظایف باشد پیگیری قضائی صورت نمی گیرد و اگر مطابق وظایف نمایندگی نبوده راه برای ادامه شكایت باز است.
جمالی درباره اینكه آیا در صورت تأیید حكم در دادگاه تجدید نظر امكان صلب اعتبارنامه خدادادی وجود دارد اظهار داشت: در قانون اساسی و یا قوانین مصوب مجلس نیامده كه ما بتوانیم نماینده ای را از نمایندگی اش عزل نماییم. این در حیطه وظایف هیأت نظارت نیست و در قانون هم نیامده است. اتفاقاً چندی قبل این مساله در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس آمد كه نمایندگان آن بند را درباره عزل نمایندگی حذف كردند. ظاهراً در مجالس گذشته هم این مساله مطرح شده بود كه شورای نگهبان آنرا رد كرد با این استدلال كه نمی توان نمایندگی را از نماینده مردم خارج كرد. درباره اعتبارنامه هم صرفاً در ابتدای شروع مجلس بررسی صورت می گیرد.
جمالی اضافه كرد: بر این اساس حتی اگر حكم تجدیدنظر هم ثابت شود سوژه مربوط به اعتبارنامه ایشان در قانون مسكوت است و چیزی در این باره در قانون نیامده است. اگر قوه قضائیه بخواهد این حكم را درباره آقای خدادادی اجرا نماید بالقطع و حتماً سوژه را به هیأت رئیسه و رئیس مجلس مطرح و رایزنی می كند.
سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به این پرسش كه چرا هیأت نظارت گزارش خودرا به قوه قضائیه نداده است، اظهار داشت: هنوز هیأت نظارت گزارشی به قوه قضائیه نداده، چون به نتیجه نرسیده است. ما تا زمانی كه به جمع بندی و اعلام نظر برسیم جلسات خودرا جهت بررسی پرونده آقای خدادادی ادامه خواهیم داد.
جمالی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینكه چرا هیأت نظارت درباره پرونده آقای درازهی سریع به جمع بندی رسید اما درباره پرونده آقای خدادادی هنوز جمع بندی دست نیافته است، اظهار داشت: بحث آقای درازهی با آقای خدادادی متفاوت می باشد. در پرونده آقای درازهی شاكی خصوصی وجود نداشت و بحث بین دولت و مجلس بود كه توانستیم به نتیجه برسیم و پرونده آقای خدادادی بحث عمیق تر و فنی تر با جوانب بسیار گسترده است. بنا بر این رسیدن به اجماع و بررسی بیشتر زمان برتر است.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا هیأت نظارت در بررسی این پرونده مماشات می كند، اظهار داشت: ما قول داده و قسم خوردیم كه رفتارهای مان با انصاف و عدالت باشد كه همه نمایندگان در یك جایگاه قرار گیرند. ما آبروی همه نمایندگان را در نظر داریم. ما در این مساله بالقطع مماشات نمی نماییم. در بررسی های سایر پرونده ها هم نشان دادیم كه روند كارمان بدون مماشات بوده است.1397/12/26
14:22:39
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: پرونده , حقوق , دادگاه , شكایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری