گزارش آی وكیل؛

تدابیرجدید برای زنان زندانی

تدابیرجدید برای زنان زندانی بخشنامه ۸ بندی سازمان زندان ها محور های تحولی در ارتباط با زندانیان بخصوص زنان زندانی دارد اما باید دید ظرفیت زندان های سراسر کشور تا چه اندازه آماده اجرای این بخشنامه است.


به گزارش آی وکیل به نقل از مهر، آن طور که آمارها می گویند حدود ۴ درصد از جمعیت زندان های کشور را زنان می سازند که ۶۴ درصد آنها متأهل و برخی از آنان هم مادر هستند. در همین رابطه همواره بر مبحث زندانیان زن و وضعیت خاص آنها در زندان ها تاکید گردیده است که این مورد در تازه ترین بخشنامه سازمان زندان ها هم به چشم می خورد. روز گذشته سازمان زندان ها در جهت نگاههای تحولی در این مجموعه، بخشنامه ای را صادر کرده است که متضمن تقویت حقوق زندانیان و بازداشت شدگان و رعایت جنبه های اسلامی، اخلاقی و انسانی در برخورد با آنان است. آن طور که رئیس سازمان زندان ها خطاب به زندان های سراسر کشور ابلاغ کرده است مقرر است تحولاتی در ارتباط با وضعیت تمامی زندانیان بخصوص با طبقه بندی زندانیان فراهم گردد.
در ارتباط با زندانیان زن هم طبق این بخشنامه مقرر است تسهیلات خاصی برای زندانیان زن در نظر گرفته شود. رژیم غذایی خاص برای مادران زندانی در بند دوم از این بخشنامه که جزو مبسوط ترین و جامع ترین بخش های آن است به مبحث رعایت کرامت انسانی متهمان و محکومان داخل زندان پرداخته و مقرر است در جهت این بند تسهیلات ویژه ای برای بعضی از زندانیان در نظر گرفته شود. در بخشنامه اخیر سازمان زندان ها، ضمن تاکید بر رعایت عدالت در شیوه و نحوه توزیع و نوع غذا برای متهمان، تسهیلاتی برای زنان باردار، مادران و زندانیان بیمار در نظر گرفته شده، بگونه ای که مسؤلان زندان را مکلف ساخته زندانیان بیمار، زنان باردار، طفل شیرخوار و مادر وی تحت رژیم خاص غذایی قرار بگیرند. در این بند ضمن تاکید بر رعایت عدالت در شیوه و نحوه توزیع و نوع غذا برای متهمان، تسهیلاتی برای زنان باردار، مادران و زندانیان بیمار در نظر گرفته شده، بگونه ای که مسؤلان زندان را مکلف ساخته زندانیان بیمار، زنان باردار، طفل شیرخوار و مادر وی تحت رژیم خاص غذایی قرار بگیرند. همینطور تصریح شده که مادران زندانی می توانند فرزند شیرخوار خویش را تا سن دو سالگی در زندان نگه داری کنند و افزایش مدت مذکور تا سقف شش سال با رعایت ضوابط مربوط امکان پذیر است.
زندان، مکلف به تهیه وسایل بهداشتی برای زندانیان زن و تغذیه مناسب برای مادران زندانی و اطفال همراه آنان است و رئیس زندان با همکاری سازمان های ذیصلاح باید تمهیدات لازم را برای دایر کردن مهدکودک در زندان فراهم آورد تا اطفال ۲ تا ۶ سال با رضایت مادر یا در صورت اقتضای مصلحت طفل در آنجا تحت آموزش متناسب قرار گیرند. ممنوعیت زندان انفرادی برای زنان باردار در ادامه ابلاغیه مزبور تاکید شده است: جداسازی یا نگه داری جداگانه در یک اتاق تک نفره (انفرادی) برای زنان آبستن و زنان همراه فرزند، ممنوع می باشد و همینطور برابر بند "ث" ماده ۶ قانون جرم سیاسی مصوب سال ۹۵ بازداشت و حبس به صورت انفرادی متهمان جرایم سیاسی ممنوع بوده به جز در مواردی که مقام قضایی بیم تبانی بدهد یا آنرا برای تکمیل تحقیقات لازم بداند که در هر حال مدت آن نباید از ۱۵ روز بیشتر شود. ممنوعیت اجبار استفاده از پوشش چادر برای زنان

این ابلاغیه در ادامه هم تسهیلاتی برای بانوان و محکومان جرایم سیاسی و مطبوعاتی قائل شده و تصریح کرده است: در موارد اعزام به خارج از زندان، اجبار زنان به استفاده از چادر و یا اجبار متهمان جرایم سیاسی و مطبوعاتی، متهمان جرایم مالی (حقوقی) و افراد زیر هجده سال تمام شمسی به پوشیدن لباس متحدالشکل زندان، ممنوع می باشد. ضمانت اجرایی بخشنامه چیست با اینکه بندهایی از بخشنامه روز گذشته سازمان زندان ها در نوع خود قابل تقدیر است چون که در صورت اجرا تحولاتی را به دنبال خواهد داشت اما سوال اصلی در ارتباط با ضمانت اجرایی این بخشنامه است. بعنوان مثال در بندهایی از بخشنامه بر شرایط برخی زندانیان زن اشاره شده که خیلی از آنها نیازمند تأمین بار مالی برای اجرای آنها است. همینطور سازمان زندان ها که همواره انتقادهایی در مورد کمبود بودجه داشت حالا مواردی را در چارچوب این بخشنامه لازم الاجرا می داند که حداقل اجرای بخش هایی از آنها نیازمند تأمین بودجه است. علاوه بر این بر گسترش مهدهای کودک در زندان ها تاکید گردیده است که این مساله در حالی است که در بعضی از استان ها هنوز پروژه مهد کودک در زندان تکمیل نشده است.
علاوه بر این بر گسترش مهدهای کودک در زندان ها تاکید گردیده است که این مساله در حالی است که در بعضی از استان ها هنوز پروژه مهد کودک در زندان تکمیل نشده است. همینطور رژیم غذایی خاص برای زنان آبستن زندانی و همینطور تاکید بر رعایت بیشتر از پیش بهداشت در بندهای زنان هم نیازمند تأمین هزینه های مالی است. محسنی اژه ای: زندان زنان توسط زنان اداره شود محسنی اژه ای ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ در دیدار با اعضای فراکسیون زنان مجلس تأکیدات ویژه ای در ارتباط با زندانیان زن داشت. در آن دیدار رئیس قوه قضاییه بر اولویت فراهم سازی زمینه عرضه خدمات به زنان توسط زنان تاکید کرد و اظهار داشت: اگر زندان زنان بگونه ای مستقل شود که همه امور آن توسط زنان اداره شود، مسائل قضایی در ارتباط با زنان آسان تر انجام می شود. با اینکه محسنی اژه ای بر این مورد تاکید داشت اما این مساله در بخشنامه اخیر دیده نشده است. در کل ماهیت بخشنامه ۸ بندی سازمان زندان ها محور تحولی دارد اما باید دید ظرفیت زندان ها ی سراسر کشور تا چه اندازه آماده اجرای این بخشنامه است.


منبع:

1400/10/23
11:47:16
0.0 / 5
331
تگهای خبر: بازداشت , حقوق , خدمات , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری