هر آن چه باید در مورد کاداستر بدانید

هر آن چه باید در مورد کاداستر بدانید آی وکیل: کاداستر (محدوده بندی یا حدنگاری) نوعی نقشه برداری ثبتی است که ارزش حقوقی دارد و می توان برمبنای مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور در اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی (رئیس جمهور موظف است مصوبات مجلس یا نتیجه همه پرسی را بعد از طی مراحل قانونی و ابلاغ به وی امضاء کند و برای اجرا در اختیار مسئولان بگذارد) جمهوری اسلامی ایران که با عنوان «طرح جامع کاداستر» به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود در جلسه ۱۳۹۳/۱۱/۱۲ تصویب گردید و به تایید شورای نگهبان نیز رسید و توسط رییس جمهور وقت (حسن روحانی) برای اجرا ابلاغ گردید.
در این قانون، حدنگار (کاداستر)، لیست مرتب شده اطلاعات مربوط به قطعات زمین است که مشخصه های زمین مانند اندازه، کاربری، مشخصات رقومی، ثبتی و یا حقوقی به نقشه بزرگ مقیاس اضافه شده است.
هم چنین حدنگاری (عملیات کاداستر)، مجموعه کارهای در رابطه با حدنگار (کاداستر) است که شامل تهیه نقشه با بهره گیری از عکس ها و تصاویر زمینی، دریایی، هوایی، ماهواره ای، تبدیل رقومی عکس ها و تصاویر، عملیات زمینی نقشه برداری، ویرایش و تکمیل نقشه های زمینی و تطبیق نقشه با وضعیت واقعی و موجود املاک و اضافه کردن کلیه اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی و کنترل نهائی و بروزرسانی آن می باشد.
معرفی کاداستر
ریشه لغت کاداستر در حقیقت کلمه یونانی Katastichon به مدلول دفتر یادداشت است که با گذشت زمان در زبان لاتین به Captasrum تبدیل گشته است. در حقیقت کاداستر سیستمی بوده که برای ثبت استانهای مختلف کشور یونان جهت مقاصد مالیاتی استفاده می شده است.
توجه به سیستم های مدیریت زمین و کاداستر بعنوان یکی از فاکتورهای توسعه یافتگی کشورها و عامل جلوگیری از فساد، طی دهه های اخیر اهمیت بسیاری یافته و در اولویت اول برنامه ریزی ها قرار گرفته است؛ به شکلی که مجامع بین المللی از قبیل سازمان ملل و بانک جهانی آنرا در لیست اهم فعالیت ها و راهکارهای پیشنهادی خود برای توسعه کشورها قرار داده اند.
بهبود سطح زندگی شامل برنامه ریزی جهت ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فقر و حرکت به سمت توسعه پایدار با ایجاد بستری مناسب برای مدیریت زمین و منابع طبیعی و همین طور ارتقا و بهبود ساختارهای مالی با اعمال مدیریت مؤثر بر منابع زمین، همچون دلیلهای این رویکرد مجامع بین المللی است.
بر طبق تعریف فدراسیون بین المللی نقشه برداری (FIG)، کاداستر در حقیقت عبارت است از لیست مرتب شده ای از اطلاعات مربوط به قطعات زمین (در داخل مرز جغرافیایی یک کشور) که شامل نقشه برداری و افزودن سایر مشخصه های زمین نظیر حقوق مالکیت، کاربری، اندازه و ارزش، به نقشه مقیاس بزرگ بوده و بطور رسمی به ثبت می رسد. بنابر این تعریف، اولین گام ایجاد کاداستر، تهیه نقشه هایی با مقیاس مناسب از املاک موردنظر است. در گام بعد بعد از جمع آوری اطلاعات در رابطه با املاک، این اطلاعات باید بر روی نقشه های تهیه شده تطبیق داده شوند. در نهایت مجموعه این اطلاعات باید به ثبت برسند.
کاداستر در ایران
در کشور ما نیز ماده ۱۵۶ قانون «اصلاح قانون ثبت اسناد و املاک کشور مصوب ۱۳۱۰» سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را موظف به «تهیه نقشه املاک بصورت نقشه کاداستر» کرده است.
ماده 156 - بمنظور تشخیص حدود و موقعیت املاک واقع در محدوده شهرها و حومه نقشه املاک بصورت کاداستر تهیه خواهد شد. اداره امور املاک ثبت کل علاوه بر وظایف فعلی خود عهده دار تهیه املاک بصورت نقشه کاداستر خواهد بود.
تبصره 1 - در مورد تقاضای تفکیک و افراز املاک مذکور در این ماده و تحدید حدود املاک مجاور و همین طور در دعاوی مطروحه در مراجع قضایی رفع اختلاف حدودی نقشه کاداستر ملاک عمل خواهد شد.
تبصره 2 - نسبت به املاکی که نقشه رسمی کاداستر تهیه شده است صاحبان املاک مزبور می توانند با پرداخت یک هزار ریال تقاضای الصاق نقشه مزبور را به سند مالکیت خود بنمایند.
تبصره 3 - حدود وظایف و تشکیلات اداره امور املاک از جهت تهیه نقشه املاک بصورت کاداستر و همین طور اجرای مقررات این قانون به سبب بخشنامه وزارت دادگستری خواهد بود.
قوه قضاییه در امتداد اجرای این ماده و با تصویب بخشنامه حدود، وظایف و تشکیلات تهیه نقشه املاک بصورت کاداستر و مقررات اجرائی آن موضوع تبصره ۳ ماده ۱۵۶ قانون ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۷۹ مبادرت به مدیریت کاداستر و تاسیس اداره کل کاداستر کشور در سازمان ثبت اسناد و املاک کرده است.
در فصل دوم «قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور» با عنوان «وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر دستگاه ها» آمده است:
ماده ۲. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، متولی اجرای حدنگاری، صدور اسناد مالکیت حدنگار، ایجاد و بهره برداری نظام جامع و سایر تکالیف مندرج در این قانون است.
ماده ۳. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مکلف است ظرف مدت پنج سال از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون حدنگاری را به نحوی به انجام برساند که موقعیت و حدود کلیه املاک و اراضی داخل محدوده مرزهای جغرافیایی کشور شامل دولتی و غیردولتی و همین طور موقعیت و حدود کلیه کوه ها، مراتع، جنگلها، دریاها، دریاچه ها، تالاب ها، اراضی مستحدث ساحلی، مسیل های دایر و متروکه و جزایر کشور، مشخص و تثبیت شود و امکان بهره برداری از نقشه ها و سایر اطلاعات توصیفی و ثبتی کلیه املاک و اراضی کشور، بصورت نقشه و اسناد مالکیت حدنگار در نظام جامع میسر گردد، به شکلی که هیچ نقطه ای از کشور بدون نقشه و اسناد مالکیت حدنگار نباشد.
تبصره – کلیه دستگاهها مکلف به همکاری با سازمان جهت اجرای حدنگاری می باشند.
ماده ۴. سازمان مکلف است ظرف مدت مذکور در ماده (۳)، نظام جامع را به نحوی بوجود آورد و مورد بهره برداری قرار دهد که علاوه بر اطلاعات نقشه ها و اسناد مالکیت حدنگار، دربرگیرنده اطلاعات مربوط به پلاک و بخش ثبتی ملک، آدرس دقیق پستی آن، شناسه (کد) انحصاری ملک، مشخصات کامل مالک یا مالکان و کد ملی یا شناسه ملی و آدرس دقیق پستی اقامتگاه و یا محل سکونت آنها و مشخصات فردی انتقال دهندگان و انتقال گیرندگان ملک و محدودیت ها و ممنوعیت های آن باشد.
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در آخرین آمار خود که در بهمن 1400 اعلام نموده است گفته که کاداسترِ بخش اعظمی از اراضی کشور (حدود ۸۰ درصد) انجام شده است که از حدود ۱۶۴ میلیون هکتار وسعت اراضی کشور، حدود ۱۳۵ میلیون هکتار آن اراضی منابع ملی و طبیعی می باشد که تا آخر سال در سامانه کاداستر تثبیت می گردد.
ذبیح الله خدائیان رییس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ابراز امیدواری کرده بود با اختصاص بودجه های در نظر گرفته شده، در سال ۱۴۰۰ اجرای طرح کاداستر در زمینه منابع طبیعی تمام شود.
هم چنین رضا افلاطونی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها نیز ابراز امیدواری کرده بود که با برنامه ریزی های صورت گرفته حداکثر تا آخر سال ۱۴۰۰ جشن اختتام کاداستر اراضی منابع طبیعی را بگیریم.
منبع:

1401/01/07
12:32:14
0.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده