كاظم غریب آبادی:

حمید نوری باید آزاد شود

حمید نوری باید آزاد شود دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین الملل قوه قضائیه گفت: پرونده حمید نوری یک پرونده قضایی نیست بلکه دارای ماهیتی کاملا سیاسی است و به نظر ما دولت سوئد با پشتیبانی برخی کشورهای اروپایی ، به ویژه انگلیس درصدد محاکمه جمهوری اسلامی است.به گزارش آی وکیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر با حضور در برنامه جهان آرا درباره پرونده حمید نوری، اظهار داشت: پرونده حمید نوری یک پرونده ساده و صرفاً یک پرونده محاکمه یک تبعه ایرانی نیست چونکه مبنای شکل گیری این پرونده در سوئد، یک مبنای قضایی، فنی و حقوقی نیست بلکه دارای ماهیتی کاملا سیاسی است.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: دولت سوئد بطور قطع با حمایت برخی دیگر از کشورهای اروپایی بخصوص دولت انگلیس، دنبال محاکمه جمهوری اسلامی ایران بودند، چون رویکرد سوئد چند سالی است که یک رویکرد مخاصمه ای در موضوعات امنیت ملی ضد جمهوری اسلامی ایران شده است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه درباره علل تغییر رویکرد سوئد نسبت به جمهوری اسلامی، عنوان کرد: شاید اصلا نباید بگوییم تغییر رویکرد؛ فعالیت هایشان دو سه سالی است که ضد جمهوری اسلامی ایران در حوزه امنیت ملی گسترش پیدا کرده و گرنه سوئد همواره این رویکرد را نسبت به جمهوری اسلامی ایران داشت.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: ما در شرایط و جامعه جهانی زندگی می نماییم که همه کشورها عمدتا با هر نوع تفاوت و یا اختلافاتی که دارند روابط شان را قطع نمی کنند ولی نکته مهم این است که ما باید طرف مان را کامل بشناسیم و در عین این که روابط و تعاملات داریم باید اشراف کامل نسبت به آن کشور، برنامه هایی که برای ما تدارک دیده و این که آیا آنگونه که ادعا می کند یک کشور صادق در روابط است یا از بعضی از ابعاد روابط و تعاملات، ضد امنیت ملی ما استفاده می نماید داشته باشیم.

غریب آبادی با اشاره به اینکه سوئد همواره پایگاهی برای میزبانی از برخی انواع گروهک های تروریستی ضد جمهوری اسلامی بوده، اظهار داشت: ذهنیت مردم ایران ذهنیت منفی نسبت به مردم سوئد نبود و خود سوئدی ها هم اگر اقداماتی انجام می دادند مثل برخی دیگر از کشورها که رویکرد مخاصمه آشکار با جمهوری اسلامی ایران دارند خیلی ابعاد اقدامات مغایر با امنیت ملی خویش را آشکار نمی کردند و شاید هم یک دلیل این بوده که راحتتر به اقدامات خود ضد ما ادامه دهند.

وی افزود: بعنوان مثال در بعد نرم افزاری، سوئد تا سالیان سال در شورای حقوق بشر سازمان ملل، بانی قطعنامه ضد جمهوری اسلامی ایران بود اما وقتی پرونده آقای نوری شروع شد، از بانی گری این قطعنامه کنار رفت و انگلیس و دو سه کشور دیگر جایگزین آن شدند. سوئد همواره یک جبهه سیاسی را در بعد نرم افزاری، ضد ما شکل داده بود ضمن آنکه در بعد سخت افزاری هم، به صورت غیر مستقیم با میزبانی گروهک های تروریستی ضد امنیت ملی ما کار کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر ضمن اشاره به این که ما الان با سه قضیه در ارتباط با سوئد در مباحث در رابطه با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مواجه هستیم، اظهار داشت: نخستین مورد، میزبانی گروهک تروریستی« حرکت النضال» معروف به « الاحوازی» است، که پایگاه اصلی آنها سوئد بوده است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه افزود: حبیب السیود (رهبر سابق جنبش حرکت النضال) که هم اکنون ما پنجمین دادگاه محاکمه او را در دادگستری تهران برگزار کردیم در سوئد مستقر بود و سرویس مخفی سوئد تمامی امکانات را در اختیار این فرد و گروهک او قرار داده بود. حتی وقتی بنا به درخواست اینترپل ایران، حبیب السیود در یکی از کشورهای عربی منطقه خلیج فارس دستگیر شد، سوئدی ها بلافاصله مداخله کردند و با یک پرواز اختصاصی او را به سوئد بازگرداندند.

وی بیان نمود: دومین مورد در ارتباط سوئد با مباحث در رابطه با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مبحث گروهک تروریستی منافقین است که همواره سوئد یکی از پایگاه های خوب آنها در اروپا بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: سوئد مگر مدعی حقوق بشر، مدعی مبارزه با تروریست، مدعی برقراری جهانی پر از صلح و امنیت و ثبات نیست پس چرا از گروهک های تروریستی میزبانی می کند؟ همین پرونده آقای نوری که هم اکنون شکل گرفته به طرفیت و پشتیبانی از چه کسی شکل گرفته؟ گروهک تروریستی منافقین؛ گروهکی که انتظار می رفت سوئد آنها را به خاط جنایاتی که در حق مردم ایران انجام دادند پای میز محاکمه بکشاند ولی به طرفیت و پشتیبانی از آنها یک پرونده تشکیل داده است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه با اشاره به اینکه معتقدم سوئد، پرونده آقای نوری و گروهک تروریستی منافقین را بهانه ای برای محاکمه نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است، اظهار داشت: مگر یک کارمند سازمان زندان های ایران چقدر ظرفیت قضایی دارد که صد جلسه دادگاه برای محاکمه او تشکیل دادند؟ آن هم در کشوری که مقر گروهک تروریستی منافقین است. خود آنها اعلام نموده اند که ۸۰ میلیون یورو بودجه برای این دادگاه در نظر گرفته اند که تا یک ماه قبل ۵۰ میلیون یورو هزینه کرده اند که بعید می دانم این هزینه، فقط برای پشتیبانی از گروهک ترویستی منافقین باشد.

سفیر سوئد در پرونده احمدرضا جلالی دخالت کرد

غریب آبادی ضمن اشاره به مورد سوم ارتباط سوئد با مباحث در رابطه با امنیت ملی کشورمان، عنوان کرد: چند سال قبل یک تبعه ایرانی به احمد رضا جلالی به سبب اقدامات جاسوسی و مغایر با امنیت ملی دستگیر شد؛ اطلاعاتی که او به سرویس موساد داد، منجر به شهادت دو تن از دانشمندان هسته ای ما شد.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه چهار سال قبل پرونده کامل احمدرضا جلالی را مطالعه کرده ام، اظهار داشت: زمانی که بنده در ستاد حقوق بشر بودم، سفیر سوئد مرتب به دفتر من و وزارت خارجه می آمد و می گفت او یک استاد دانشگاه بیگناه است چرا او را دستگیر کردید، در صورتی که موقع دستگیری او حتی دو تابعیتی هم نبود و بعدا تابعیت سوئد را به او اهدا کردند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه افزود: من هم در جواب به ایشان می گفتم که شاید سرویس اطلاعاتی شما به شما اطلاع نداده باشد و گفته که او یک استاد دانشگاه است ولی من به شما می گویم که او چه خیانت هایی در حق امنیت ملی ما کرده است و اگر بار دیگر شاهد حضور شما در وزارت خارجه و ستاد حقوق بشر باشیم، این اطلاعات را هم به رسانه ها خواهیم داد که سوئد ضد امنیت ملی ایران چه پایگاهی را بوجود آورده است. ما مستندات پرونده احمدرضا جلالی را در سوئد داریم که در پایگاه های امنی که سرویس مخفی سوئد در اختیار موساد قرار داده بود با عوامل موساد ملاقات می کرد.

غریب آبادی با اشاره به اینکه سوئد شریک اطلاعاتی موساد برای جذب عوامل و اقدام ضد امنیت ملی ما بوده است، اظهار داشت: این رفتار چه معنایی در روابط بین الملل دارد؟ روابط بین کشورها با چه هدفی شکل می گیرد؟ من مدافع قطع روابط در این موارد نیستم، باید روابط را تنظیم کرد؛ تنظیم روابط، گاهی اوقات به منزله افزایش روابط و گاهی اوقات به منزله تعدیل و کاهش روابط است. کشوری که تمامی امکانات خویش را برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران بسیج کرده دیگر نمی تواند کشور صادقی در روابط تلقی شود.

تیم های منسجم برای پشتیبانی از حمید نوری تشکیل شده است

دبیر ستاد حقوق بشر ضمن اشاره به پرونده حمید نوری، اظهار داشت: از زمانی که این پرونده شکل گرفت، تیم های منسجمی در قوه قضاییه و وزارت امور خارجه برای پشتیبانی از این تبعه ایرانی شکل گرفت، چونکه واقعا یک پرونده کاملا سیاسی و ناعادلانه ای شکل گرفته بود. علاوه بر قوه قضاییه، وزارت امورخارجه هم از راه سفارتخانه ها و هم از راه مقامات مختلف ستاد وزارت خارجه و سفارت سوئد، پیگیری های مختلفی انجام دادند.

تیم حقوقی خوبی در اختیار خانواده حمید نوری قرار گرفته است

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه اظهار داشت: هرچند وکلای سوئدی برای حمید نوری از جانب دولت این کشور انتخاب شدند ولی تیم و مشاوره حقوقی خوبی در اختیار خانواده او قراردادیم. هرگونه حمایت سیاسی، حقوقی و قضایی فراهم شده و آخرین مورد پیگیری ها هم مکالمه وزیر امورخارجه ما با همتای خود بود که خواهان آزادی حمید نوری شدند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه تصریح کرد: اعتقاد من این است که دولت انگلیس پشت این قضیه است و دولت سوئد تنها نیست، البته نمی خواهم این مساله را یک پروژه اروپایی جلوه بدهم. بطور قطع شاید بسیاری از کشورهای اروپایی میانه ای با این مورد نداشته باشند ولی نقش دولت انگلیس را در این قضیه پررنگ می بینم؛ همزمان می بینید که دولت انگلیس به طرفیت و پشتیبانی از گروهک خبیث و پلید تروریستی منافقین، دادگاه نمایشی آبان ۹۸ را در لندن برگزار می نماید و تمام هزینه های آنرا هم پرداخت کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر با تکیه بر این که این پرونده از لحاظ حقوق بشری و حقوق قضایی کاملا زیر سوال است، اظهار داشت: ایشان را بر اساس ادعای دو نفر از گروهک تروریستی منافقین که این ادعا هم در کشور انگلیس تنظیم و به دادستانی سوئد فرستاده شده بود بدون هیچگونه تحقیقات جامع و عدله ای بازداشت کردند.

غریب آبادی خاطرنشان کرد: این که می گوییم آنها عدله ای برای بازداشت حمید نوری نداشتند به سبب این است که حدودا ۲۱ ماه طول کشید تا تحقیقات دادستان تمام شود( آبان ۹۸ تا مرداد۱۴۰۰) و کیفر خواست را عرضه کند؛ هم بازداشت خودسرانه بود و هم اصل برائت زیر سوال رفته بود چونکه آنها عدلیه ای برای بازداشت ایشان نداشتند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه عنوان کرد: حمید نوری ۲۱ ماه در بازداشت انفرادی بود، تا چند ماه نه به سفارت ما اطلاع دادند نه به خانواده اش و به خانواده او تا ۲ سال اجازه ملاقات ندادند؛ این سوئدی است که مدعی حقوق بشر است و تا سالیان سال در شورای حقوق بشر در ژنو، بانی قطعنامه حقوق بشر ضد جمهوری اسلامی ایران بود.

وی ادامه داد: بارها ایشان را شکنجه کردند؛ هم مورد کتک کاری قرار گرفت و هم در جلوی پلیس های زن، ایشان را کاملا برهنه می کردند، همینطور ایشان مرتبا به پزشک نیاز داشت که در اختیار او قرار ندادند و ده ها مورد دیگر نقض حقوق بشر که ضد آقای نوری روا داشتند. دولت سوئد نه تنها در برابر نقض اصول بنیادین حقوق بشر بلکه در برابر اقدامات حمایتگرانه ای که از گروهک های تروریستی ضد جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد پاسخگو باشد.

غریب آبادی درباره پیشبینی خود از حکم حمید نوری با عنایت به اتفاقات افتاده، بیان داشت: با عنایت به حقیقت های جلوی صحنه؛ آنها اعلام نمودند که ۲۰ تیر جلسه دادگاه برای رسیدگی و صدور حکم آغاز خواهد شد و دادستان سوئد هم چند روز قبل قصد خویش را در خصوص درخواست مجازات حبس ابد اعلام کرد، اما حبس ابد برای کدام جرایم و کدام دادگاه عادلانه ای که اصلا برگزار نشده است؟

معاون امور بین الملل قوه قضاییه اظهار داشت: از حدود ۹۵ جلسه دادگاه فقط در ۵ جلسه آقای نوری صحبت کرد و ۹۰ جلسه در اختبار اعضا و یا حامیان گروهک تروریستی منافقین بود. ما به صراحت به دولت سوئد اعلام کردیم که آقای نوری باید آزاد شود، به هیچ وجه جمهوری اسلامی ایران، تحمل نخواهد کرد که چنین دادگاهی در ۲۰ تیر برگزار گردد و بخواهند ایشان را به حبس ابد یا هر مجازات دیگری محکوم کنند واین پیام را به صراحت به دولت سوئد منتقل کرده ایم.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: گروهک تروریستی منافقین که در این قضیه ابزار دست قرار گرفته، گروهک بسیار منفوری در جمهوری اسلامی ایران است، برخی ها به اشتباه می گویند گروهک تروریستی منافقین تا دهه ۶۰ عملیات های تروریستی انجام می دادند اما گروهک تروریستی منافقین همچنان تروریستی است و ماهیت تروریستی خویش را فراموش نکرده و هنوز هم دست به دست به کشتار و اقدامات تروریستی در ایران می زند.

وی افزود: گروهک تروریستی منافقین فقط دشمن ایران نبود بلکه ضد افراد در عراق، در سوریه و قبل از انقلاب ضد آمریکایی ها عملیات تروریستی انجام می داد و تا همین چند سال قبل توسط آمریکا و اروپا جزو گروههای تروریستی اعلام شده بود.

محاکمه سران منافقین باید توسط قوه قضاییه آغاز شود

معاون امور بین الملل قوه قضاییه عنوان کرد: هرچند ما می بایست محاکمه قضایی سران گروهک تروریستی منافقین را بسیار زودتر در داخل شروع می کردیم اما هنوز هم دیر نشده و در همین جا از مقامات ذیصلاح قضایی درخواست دارم که محاکمه گروهک تروریستی منافقین را برگزار کنیم؛ (کلا ۱۷ هزار قربانی ترور داریم که ۱۲ هزار نفر توسط منافقین به شهادت رسیدند) تا نه تنها مردم و نسل جوان ما یک مرتبه دیگر با ماهیت پلید و تروریستی گروهک منافقین آشنا بشوند بلکه جامعه بین المللی هم این ها را بهتر بشناسد.

غریب آبادی در خاتمه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در تمامی سطوح، مدافع و حامی اتباع خود در خارج از کشور با هر تفکر و سلیقه ای است، هر ایرانی که حقوق وی در خارج از کشور نقض شود و اخبار آن به دست ما برسد ما خویش را ملزم به پیگیری می دانیم و در کنار ایرانی ها خارج از کشور هستیم. در قضیه آقای نوری هم بطور قطع با تمام ظرفیت پیش خواهیم رفت تا بتوانیم این تبعه خویش را نجات دهیم و اگر دولت سوئد اقدام اشتباهی در نظام قضایی خود در مرحله صدور رای انجام دهد، بداند جمهوری اسلامی ایران هم از ظرفیت های متقابل خود استفاده خواهد نمود. 


منبع:

1401/02/20
11:55:20
0.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری