صادقی:

از اعتبار و آبروی بزرگان برای صلح و سازش استفاده کنیم

از اعتبار و آبروی بزرگان برای صلح و سازش استفاده کنیم آی وکیل: رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه بر استفاده از ظرفیت اعتبار بزرگان برای ترویج صلح و سازش تاکید نمود.


به گزارش آی وکیل به نقل از مهر، سومین نشست شورای عالی ستاد صبر به همراه ارائه گزارشات از طرف شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی و واحدهای استانی با حضور حجت الاسلام هادی صادقی، رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در سالن تالار حکمت ساختمان مرکزی قوه قضائیه اجرا شد. رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با بیان سخنانی در این جلسه اظهار داشت: ستاد ملی صبر قبل از این در معاونت فرهنگی قوه قضائیه شکل گرفت و بعد به مرکز توسعه حل اختلاف منتقل شد که به سبب تناسب بیشتر کاری در آن دوره فعال تر شد. وی ادامه داد: در این مرحله که دور سوم ستاد ملی صبر است هم بحث فرهنگی را می بایست دنبال نماییم و هم بحث عملیات صلح و سازش را ساماندهی نماییم که دو ماموریت اصلی ستاد است و نقش راهبری و سیاستگذاری را به عهده دارد. صادقی اضافه کرد: قوه قضائیه مالکیت ستاد ملی صبر را ندارد و متعلق به همه است و همه می توانند از آن بهره ببرند و بهره گیرند و استفاده ببرند. ستاد ملی صبر ترکیبی است از همه قوای مردمی و حاکمیتی و قوای دیگری که در نهادهای میانی قرار می گیرند. فعالیت در ستاد ملی صبر یک مسئولیت همگانی است که همه می باید در آن مشارکت کنند. وی با اعلان اینکه دبیرخانه ستاد ملی صبر در شورای توسعه حل اختلاف قرار دارد، تاکید کرد: ستاد ملی صبر تشکیل شده از همه توانمندی های کشور است و ترکیب آن یک ترکیب قضائی نیست. صادقی افزود: در این حوزه کسانی زیادی می توانند نقش داشته باشند. رسانه ها در زمینه های فرهنگ سازی در این خصوص نقش دارند و دستگاه هایی مانند آموزش وپرورش و آموزش عالی و تبلیغات اسلامی و هیئت ها و مساجد هم می توانند فرهنگ سازی کنند در این خصوص که ما اخلاق عمومی را به چه سمت و سویی سوق دهیم و نسل های بعدی را به چه صورت تربیت نماییم و چه فرهنگی را رواج دهیم؛ آیا خشونت و کشمکش را نرمال سازی نماییم یا رأفت و گذشت و بخشایش را ترویج کنیم؛ و در نظر داشته باشیم که فرهنگ سازی فعالیتی سنگین و کاری بزرگ است. رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در ادامه بیان کرد: بخش دوم هم مربوط به عملیات صلح و سازش است، یعنی استفاده مناسب از بزرگانی که می توانند از آبرو و اعتبار خود یا از قدرت سیاسی خود یا از قدرت نفوذ کلمه خود بهره ببرد و ایجاد صلح و سازش کنند.
رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در ادامه پرداختن به مفهوم بزرگ تری را خاصیت خوب ایرانیان دانست و اظهار داشت: ایرانیان مفهوم بزرگ تری را می فهمند و پیش کسوتی را رعایت می کنند. این خاصیت از خانواده شروع می شود و در بازار و کار ادامه می یابد؛ هر چند برخی فرهنگ های وارداتی ممکنست با این رویه مبارزه کند اما رسوخ فرهنگی خانوادگی ما با این فرهنگ های وارداتی تقابل دارد. صادقی افزود: درخواست و سفارش من این است که با همت همه عزیزان، برای توسعه فرهنگ صلح و سازش دست به دست هم دهیم. در این راه نگاه ملی برای فضای کلی کشور و حتی فراتر از کشور برای آینده وجود دارد و برای رواج فرهنگ صلح و سازش و افزایش عملیات در فرهنگ صلح و سازش و بخشایش و ارتقای رأفت و برادری ایمانی و رحمانی، کوشش های زیادی می شود. گفتنی است؛ برمبنای آمار ارائه شده در این جلسه، میانگین رضایت قصاص در پرونده های در رابطه با آن کمتر از یک و نیم درصد است اما در چالش «برای امام حسین (ع) می بخشم» بیش از دو برابر شده است و به بالاتر از سه درصد رسیده است.


1401/06/13
23:31:09
0.0 / 5
387
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل ماهر

استخدام وکالت
تنظیم وکالت

مدافع

آگهی رایگان وکالت