رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

تفسیر محدود کننده قوانین نباید مانع اجرای حدنگاری اراضی شود

تفسیر محدود کننده قوانین نباید مانع اجرای حدنگاری اراضی شود به گزارش آی وکیل، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: تفسیر محدود کننده قوانین نباید مانع اجرای ۱۰۰ درصدی حدنگاری اراضی شود.به گزارش آی وکیل به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، بابایی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در سی امین سفر استانی خود در شورای قضایی خراسان جنوبی سخن می گفت، با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه و تاکید بر " اجرای ۱۰۰ درصد حدنگار" در این برنامه اظهار داشت: اجرای صد درصدی حدنگاری بخصوص در اراضی کشاورزی نقش بسیار مهمی در توسعه کشاورزی و تأمین امنیت غذایی کشور دارد و نباید با تفاسیری مانع صدور سند برای اراضی خرد شده کشاورزی شد.

رئیس سازمان ثبت با اشاره به "فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسؤلان قضایی" اضافه کرد: ایشان ۸ راهبرد کلان برای مسئولین قضایی مطرح نمودند که در راهبرد پنجم فرمودند باید ماهیت متر به متر اراضی مشخص شود.

وی اضافه کرد: یک سری قوانین و مقررات جایگاه بالاتری نسبت به برخی دیگر دارند و در مورد حدنگاری تکلیف قانونی ما کاملاً مشخص است و سازمان ثبت با قدرت و با همکاری دستگاههای مربوطه به تکالیف قانونی عمل می کند.

بابایی با اعلان اینکه ۳۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خراسان جنوبی دارای سند حد نگاری است و این آمار تا آخر شهریور ماه به ۶۰ هزار هکتار خواهد رسید گفت: دریافت سند زراعی تقاضا محور است و خود زارعین باید پیشقدم شوند چون که این سند وثیقه خوبی برای دریافت وام جهت توسعه کشاورزی است و برای تهیه نقشه هم هیچ مبلغی از آنها دریافت نخواهد شد.

معاون رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دوران تحول و تعالی قوه قضاییه یک شاخص مهم دارد و آن هم نهضت خدمت رسانی به مردم است.

وی با اشاره به این که در این نهضت می خواهیم رضایت مردمی را به دست بیاوریم گفت: به معنای واقعی به دنبال حل مشکلات مردم در دستگاه قضایی هستیم و در رأس دستگاه قضایی هم جناب آقای محسنی اژه ای بعنوان یک الگوی عملی که مسائل و مشکلات موجود را به صورت میدانی بررسی می کند قرار دارد و این تفکر را در لایه های مختلف این دستگاه مشاهده می نماییم.

بابایی با تقدیر از همراهی دادگستری کل استان و مدیران بخش های مختلف استان در همراهی با اداره کل ثبت خراسان جنوبی در اجرای حدنگار اضافه کرد: مجموعه دستگاه قضایی خراسان جنوبی یک مجموعه چابک و خدمت رسان است و توانسته اند رضایت مردمی را جلب نماید.

خراسان جنوبی رتبه سوم کشوری را در حوزه کاداستر دارد

حجت الاسلام و المسلمین علی موحدی راد رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی هم در این نشست، با اشاره به رتبه سوم این استان در اجرای حدنگاری یا کاداستر اظهار داشت: فضای مدیریتی و همکاری خوبی در استان برای کار و تلاش وجود دارد و در دادگستری استان هم علاوه بر تعیین دادستان مرکز استان بعنوان قاضی ویژه اجرای قانون حدنگار، در کمیسیون های مربوطه هم از بهترین قضات استان استفاده می نماییم.

موحدی راد با اشاره اهمیت حدنگاری کامل اراضی اضافه کرد: امیدواریم اهداف موجود در سند تحول در جهت اجرای این طرح به صورت کامل در استان محقق شود.

وی با اعلان اینکه خراسان جنوبی یک استان محروم و پهناور است، اضافه کرد: در این استان پهناور تنها ۱۴ نقشه بردار ثبتی وجود دارد که با این تعداد نمی توان همه سطح استان را پوشش داد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: درخواست داریم تا به تأمین و تخصیص نیرو و اعتبارات در حوزه ثبت اسناد و املاک استان توجه گردد چون که دادگستری و ثبت استان از این جهات در مضیقه قرار دارند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک هم در جلسه شورای قضایی استان با اشاره به این که خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور و ۹۸.۵ درصد اراضی ملی آن حدنگاری و تثبیت شده است اظهار داشت: در سال قبل ۱۴ میلیون و ۲۷۴ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی حدنگاری و تثبیت شد که برای ۱۴ میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار آن در چارچوب یک هزار و ۷۶۶ قطعه، سند مالکیت صادر گردیده است.

وی اضافه کرد: تمامی اسناد خزانه استان به سند دولتی تک برگ تبدیل و در چارچوب ۱۲ هزار و ۵۰۰ سند تک برگ صادر و به خزانه استان ارسال شده است.

محمدزاده بیان نمود: ۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان وجود دارد که از این مقدار ۳۹ هزار هکتار آن تثبیت مالکیت شده است.

محمدزاده به رفع تداخل ۴۶ درصد اراضی استان اشاره و اظهار نمود: ۲۰ هزار هکتار دیگر در دستور کار قرار دارد و با اجرای این تعداد ۶۰ درصد از اراضی استان رفع تداخل خواهند شد.

در ادامه این جلسه مدیران کل دستگاههای مختلف و عضو شورای حفظ حقوق بیت المال استان به عرضه گزارش اقدامات و موانع اجرای حدنگاری اراضی کشاورزی پرداختند.

با اقدامات صورت گرفته در سازمان ثبت و اجرای حدنگاری، مراجعات و شکایات ملکی مردم کاسته شده است

آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند در دیدار دکتر بابایی معاون رئیس قوه قضاییه با ایشان اظهار داشت: کارها دراین زمینه با تدبیر به جلو حرکت می کند و تثبیت مالکیتها ضمن حراست از اراضی منابع طبیعی، سبب شده خیلی از مراجعات و شکایات مردمی هم کاهش پیدا کند و اراضی کشاورزی هم حفظ و از زمین خواری و کوه خواری جلوگیری شود.

وی باتأکید بر اهمیت هماهنگی و همسویی قوای سه گانه برای پیشگیری از ظلم و رفع مشکلات جامعه اضافه کرد: باید در همه رده ها همکاری و همدلی وجود داشته باشد.

عبادی گفت: خداوند را شاکریم که در این مقطع مردم یک دوات انقلابی را برگزیدند که به سمت تحقق جامعه اسلامی تلاش می کند.

دکتر بابایی هم در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رئیس قوه قضاییه، به آمارهای ثبتی استان اشاره و آنرا نشانه پویایی و حرکت خوب دستگاه قضایی استان با رویکرد تحول و تعالی اعلام نمود و اظهار داشت: بر مبنای فرمایشات مکرر رهبر معظم انقلاب و تکالیف قانونی، وظیفه داریم حدنگاری را برای متر به متر اجرا و برای پیشگیری از زمین خواری، همه اراضی را سند دار نماییم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، هدف گذاری مهم سالجاری این سازمان را تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی عنوان نمود و اظهار داشت: امیدواریم با حمایت های ائمه جمعه استان، دادگستری کل، بسیج، بخشداری ها و دهیاری ها و جدیت زارعین، تا آخر سال جشن اتمام حدنگاری اراضی کشاورزی را در خراسان جنوبی برگزار نماییم.

استاندار خراسان جنوبی با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دیدار کرد

در جریان سفر معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به بیرجند، جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی با وی دیدار نمود.

رئیس سازمان ثبت در این دیدار با تکیه بر ضرورت حمایت های همه جانبه استانداری از اجرای ۱۰۰ درصدی کاداستر در استان اظهار داشت: باید تلاش بشود تا این استان تا آخر سال حدنگاری اراضی کشاورزی را به پایان برساند.

فعال کردن واحدهای ثبتی در بعضی شهرستان های فاقد اداره ثبت و تأمین نیروی انسانی و اعتبارات لازم از دیگر مواردی بود که در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون رئیس قوه قضاییه در جریان این سفر ضمن بازدید چندساعته از اداره کل ثبت و اداره ثبت اسناد و املاک بیرجند و برگزاری جلسه ملاقات با کارکنان و رسیدگی به درخواست های آنان، در نشست صمیمی با رؤسا، جوانان و نخبگان ثبتی استان هم ضمن تقدیر از تلاشهای مدیریت و کارکنان ثبت استان، با اهداء لوحی از فرزندان شهداء شاغل در ثبت خراسان جنوبی، فعالین قرآنی و برخی از بازنشستگان تقدیر و تشکر کرد.

تجدید بیعت با آرمان های شهدا با حضور در منزل شهید " حسن کوشه" و غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای بیرجند، کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی ساختمان جدید اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی با ۱۰ میلیاردریال اعتبار اولیه و اختصاص ۱۵ میلیاردریال اعتبار جهت بازسازی و تعمیر اداره ثبت بیرجند و مرجع ثبت شرکتهای استان از دیگر برنامه ها و مصوبات سفر یک روزه معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت به استان خراسان جنوبی است.
1401/06/24
12:29:51
0.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری