طحان نظیف در برنامه تلویزیونی صف اول خبر داد:

آغاز مرحله دوم بررسی بودجه در شورای نگهبان

آغاز مرحله دوم بررسی بودجه در شورای نگهبان به گزارش آی وکیل، سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: تلاش داریم تا آخر سال نظر نهایی شورا را نسبت به بودجه ۱۴۰۲ اعلام نماییم.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در برنامه تلویزیونی «صف اول» که پنجشنبه شب از شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید، در رابطه با کارنامه شورای نگهبان در سال ۱۴۰۱ اظهار نمود: در سال هایی که انتخابات برگزار می گردد بیشتر به مبحث انتخابات پرداخت می شود، اما چون در سال ۱۴۰۱ انتخابات نداشتیم، تمرکز ما و رسانه ها بر کارویژه اصلی شورای نگهبان یعنی تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با موازین شرع و قانون اساسی بود.
ایشان در ادامه اعلام نمود: در سال ۱۴۰۱، ۵۹ مصوبه از مجلس شورای اسلامی دریافت کردیم که ۲۸ مصوبه دریافتی، «لایحه» و ۳۱ مصوبه دریافتی، «طرح» بود. ۱۲ مصوبه در مرحله اول مورد تأیید قرار گرفت. ۲۴ مصوبه بعد از رفع ایرادات شورای نگهبان مورد تأیید قرار گرفت. ۲۳ مصوبه هم همچنان در رفت و آمد است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: همینطور در سالی که گذشت، ۲۴ اساسنامه ارسالی از دولت در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که ۲۱ مورد تأیید شد و ۳ مورد همچنان درحال بررسی است.
طحان نظیف در مورد بررسی نامه ها و استعلامات شرعی در شورای نگهبان هم اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۱۶۲ نامه ارسال شده از دیوان عدالت اداری از جانب فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که ۱۰۲ مورد تأیید و ۲۷ مورد خلاف موازین شرعی شناخته شد.
وی ادامه داد: از آغاز سال ۱۲۰ جلسه در شورای نگهبان برگزار شده که ۸۹ مورد، جلسه صحن شورای نگهبان بود و ۳۱ جلسه برای فقهای شورای نگهبان بوده است.

آغاز مرحله دوم بررسی بودجه
طحان نظیف در قسمت دیگری از این گفتگوی تلویزیونی به لایحه بودجه ۱۴۰۲ اشاره نمود و اظهار داشت: جهت بررسی بودجه در مرحله اول ۱۶ جلسه و در مرحله دوم تابحال ۲ جلسه برگزار شده است.
ایشان در ادامه بیان نمود: مجلس در بحث بودجه با دو دسته ایرادات مواجه است؛ یک دسته از ایرادها در ارتباط با هیأت عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی نظام است. یک دسته از ایرادها هم در ارتباط با شورای نگهبان است.
سخنگوی شورای نگهبان اشاره نمود که روز گذشته در نشست با خبرنگاران مهم ترین ایرادات شورای نگهبان را بیان کردم.
وی افزود: تلاش داریم تا آخر سال نظر نهایی خودمان را نسبت به بودجه ۱۴۰۲ بیان نماییم.
طحان نظیف بیان داشت: بعضی از اشکالات لایحه بودجه ۱۴۰۲ مواردی بود که از جانب هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام مورد ایراد قرار گرفت. مجلس برخی از آنها را مرتفع و بر بعضی از آنها اصرار کرد که امروز جلسه مجمع جهت بررسی آن تشکیل و نتایجش اعلام گردید.
اصلاح ساختار بودجه تا وضعیت مطلوب فاصله دارد
این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوال مجری این برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه «بودجه نقشه راه کشور است»، اظهار داشت: تمامی کارشناسان و نخبگان و همینطور رهبر معظم انقلاب از سال ها قبل بر اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند. روند بودجه ریزی کنونی و تصویب آن با اشکالاتی به لحاظ مبنایی مواجه می باشد.
وی ادامه داد: البته اقداماتی برای اصلاح شروع شده، اما تا وضعیت مطلوب فاصله داریم. ما هم در قالب شرع و قانون اساسی اظهارنظر می نماییم.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه اظهار داشت: بودجه باید جامع و متعادل باشد. ریز درآمدها و ترازی درآمدها و هزینه ها باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از مشکلاتی که در نحوه بودجه ریزی و تصویب آن مشاهده می شود، احکام غیر بودجه ای است. امکان دارد این احکام به لحاظ محتوایی مفید باشند، اما با انقضای زمان وضعیت آنها مشخص نحواهد بود.
وی در این رابطه مثال زد: گاهی در قانون بودجه، ساختار و تشکیلاتی پیشبینی می شود که این بدان معناست که تنها برای یک سال است.

شورا به بحث «پایه های مالیاتی» ورود نمی کند

طحان نظیف همینطور اظهار داشت: شورای نگهبان به بحث پایه های مالیاتی و کارشناسی آن ورود پیدا نمی کند؛ چون که در صلاحیت مجلس و دولت می باشد. کارشناسی ما در قالب شرع و قانون اساسی است.
وی ادامه داد: شورای نگهبان بررسی می کند که اجحافی در حق مردم صورت نگیرد. برپایه قانون تبعیض نباید وجود داشته باشد و اگر چنین موردی وجود داشته باشد، ورود پیدا می نماییم.

ایرادات به طرح ساماندهی کارکنان چیست؟
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با طرح «ساماندهی کارکنان دستگاههای اجرایی» هم که در بررسی های شورای نگهبان با ابهام و ایراد روبرو شده بود، اظهار داشت: این مورد با عنایت به گستردگی مشمولینش خیلی مهم است و لازم می باشد واژه ها و عبارات آن دقیق باشد.

وی افزود: اگر ابهام در چنین مصوبه ای وجود داشته باشد، در عمل مخاطبان آنرا گرفتار سردرگمی و ناراحتی می کند.
طحان نظیف اظهار داشت: بعضی از واژگان که در این مصوبه آمده، مبهم است. به صورت مثال معلوم نیست که منظور از «به کارگیری» چیست. یا این که واژه «مستمر» در مصوبه آمده که تعریف قانونی ندارد.
وی تصریح کرد: در مورد «نیروهای شاغل» هم معلوم نیست که منظور اشتغال رسمی و مستقیم است یا سایر اشتغال ها را هم شامل می شود.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: عمده ایرادات ما در ارتباط با ابهام است. هیات عالی نظارت هم دو ایراد در ارتباط با سیاست ها اعلام نمود که ضمن اعلام مغایرت به مجلس منتقل کردیم.

مشروح مذاکرات شورا درحال انتشار
طحان نظیف در قسمت دیگری از این برنامه تلویزیونی در رابطه با سامانه های جامع ارتباطات و نظرات شورای نگهبان اظهار داشت: سامانه جامع ارتباطات شورای نگهبان مسیر ارتباطی جدید شورا با مردم است که در سال آینده که سال انتخابات است برای شکایات بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
سخنگوی شورای نگهبان همینطور اظهار داشت: هر طرح و لایحه ای که از آغاز انقلاب به شورای نگهبان ارسال شده در سامانه جامع نظرات آمده است. نظرات شورای نگهبان هم بارگذاری شده است.
وی اعلام نمود: مشروح مذاکرات شورای نگهبان تا آن جایی که پیاده سازی شده هم در این سامانه بارگذاری شده است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: استدلال های شورای نگهبان در رابطه با مصوبات هم به صورت دسته بندی در این سامانه آمده است.
اصرار مجلس بر مصوبه شفافیت قوای سه گانه
طحان نظیف در رابطه با طرح شفافیت قوای سه گانه هم اظهار داشت: این طرح چند باری در رفت و آمد بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی بود.
وی افزود: مصوبه مجلس حالا با یک اشکال در شورای نگهبان مواجه می باشد. مجلس نسبت به آن اشکال اصرار دارد و این بدان معناست که مصوبه به مجمع تشخیص مصحلت نظام ارسال خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: به نظر می آید که سرانجام این طرح این می باشد که به مجمع ارسال شود و در آنجا در رابطه با آن تصمیم گیری شود.

امیدواریم اصلاح قانون به انتخابات آینده برسد
این عضو حقوقدان شورای نگهبان در رابطه با اصلاح قانون انتخابات هم اظهار داشت: امیدواریم این قانون به انتخابات آینده که در اسفند ۱۴۰۲ برگزار می شود، برسد.
وی افزود: هرچه سریعتر این اصلاحیه به نتیجه برسد، تشریفات آن زودتر طی خواهد شد. همینطور هرچه سریعتر به تصویب برسد، بیشتر می توانیم از مفاد آن استفاده نماییم.
طحان نظیف اظهار نمود: مهلت رسیدگی در قانون انتخابات خیلی مهم است. قانونی که حالا با آن مواجه هستیم، مصوب سال ۱۳۷۸ است. تعداد ثبت نامی ها از آن زمان خیلی بیشتر شده و لازم است در مهلت های رسیدگی تغییر ایجاد شود.
وی تصریح کرد: مبحث «پیش ثبت نام» هم که در سیاست های کلی انتخابات آمده مهم می باشد. فرایند پیش ثبت نام این تسهیل را به وجود می آورد که بعضی از استعلام ها مثل مدرک پیش از ثبت نام صورت بگیرد.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: در بحث تبلیغات هم باید بر اساس شرایط و اقتضائات کنونی تغییراتی در آن به وجود بیاید. امروزه خیلی از تبلیغات به فضای مجازی منتقل شده، اما با احکام اندکی در رابطه با آن مواجه هستیم.
وی اظهار داشت: پیشبینی نقش آفرینی احزاب هم مهم می باشد. این مورد هم در سیاست های کلی انتخابات آمده است. ما با احزابی مواجه هستیم که در شب انتخابات به وجود می آیند و بعد هم گزارشی به مردم نمی دهند.
طحان نظیف با اشاره به اینکه سیاست های کلی انتخابات دارای ۱۸ بند است، عنوان کرد: لیست صدمه های نظام انتخاباتی در سیاست های کلی آمده و از آن میتوان بعنوان یک سند نام برد. اگر نمایندگان در مجلس مبنا را سیاست های کلی انتخابات قرار بدهند، خیلی از مشکلات رفع خواهد شد.

رفع خیلی از اشکالات طرح بانک مرکزی
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این برنامه تلویزیونی در رابطه با طرح «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» هم اظهار داشت: بعضی از مصوبات که در مجلس دریافت می نماییم در ارتباط با اقشار است. بعضی از مصوبات هم در ارتباط با موضوعات خاص است؛ مانند کسانی که در فضای مجازی با شرط بندی مردم را متضرر می کنند.
وی افزود: دسته دیگری از مصوبات که دریافت می نماییم در رابطه با ساختار و تشکیلات دستگاههاست. طرح بانک مرکزی از این جمله است. این طرح جدید است و در ماه های اخیر آنرا بررسی کردیم.
طحان نظیف با اشاره به اینکه این مصوبه مفصل و حجیم و مباحث مختلفی نسبت به آن مطرح بود، عنوان کرد: بخش زیادی از ابهام ها توسط مجلس شورای اسلامی برطرف شده، اما همچنان بعضی از آنها پابرجا می باشد.

ارتباط شورا با نخبگان
ایشان در ادامه در پاسخ به سوال مجری این برنامه در رابطه با ارتباط شورای نگهبان با نخبگان اظهار داشت: ما با بدنه های کارشناسی و پژوهشی گوناگونی در تهران و قم ارتباط داریم. خیلی از آنها هم نخبگان جوان هستند.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: ما موضوعی در دستور کار شورای نگهبان قرار نمی دهیم، مگر این که بازوان مشورتی شورای نگهبان نسبت به مبحث اظهارنظر کرده باشند؛ ولو مصوبه کوتاه باشد و به ظاهر نکته ای نداشته باشد.
طحان نظیف اظهار داشت: در رابطه با لایحه بودجه ۱۴۰۲ هم در پژوهشکده شورای نگهبان و هم در صحن شورا، بحث های کارشناسی صورت گرفت.

بودجه برمبنای برنامه ششم بررسی شد
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با برنامه هفتم توسعه هم اظهار داشت: نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی برعهده هیات عالی نظارت وظیفه است، البته شورای نگهبان هم در مواردی می تواند ورود کند.
طحان نظیف تصریح کرد: چون سیاست های کلی هنوز به برنامه تبدیل نشده و برنامه ششم هم تمدید شده است، مبنای ما در بررسی بودجه برنامه ششم بود. امیدواریم لایحه بودجه ۱۴۰۳ با برنامه هفتم توسعه تدوین و بررسی شود.
منبع:

1401/12/26
23:52:19
0.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکالت

مدافع

موکل

وکالت قانونی

دادگاه

وکیل ماهر

بررسی وکیلها