رئیس كل دادگستری استان خبر داد

بازگشت بیشتر از 5500 هکتار از اراضی ملی خوزستان به بیت المال

بازگشت بیشتر از 5500 هکتار از اراضی ملی خوزستان به بیت المال به گزارش آی وکیل، خوزستان رئیس کل دادگستری خوزستان از بازگشت ۵ هزار و ۵۸۰ هکتار از اراضی ملی و دولتی استان به ارزش ریالی ۶۱۶۰ میلیارد و ۳۷۲ میلیون تومان به بیت المال پارسال با دستور و احکام قضایی صادره شده، اطلاع داد.علی دهقانی با اشاره به این خبر اظهار نمود: اقدامات پیشگیرانه و اتخاذ تدابیر لازم به منظور پیشگیری از تصرف اراضی ملی و دولتی از جانب دستگاههای متولی، یکی از برنامه های اصلی و با اولویت ویژه شورای حفاظت و صیانت از حقوق بیت المال در اراضی ملی و دولتی دادگستری استان خوزستان است.

به گزارش آی وکیل به نقل از دادگستری کل خوزستان، وی افزود: انتظار جامعه از دادگستری اینست که ضمن رسیدگی به پرونده های قضایی، در بحث احقاق حقوق عامه هم ورود کرده و مدافع حقوق بیت المال باشد.

دهقانی اظهار داشت: دستگاه قضایی ضامن اجرای عدالت همه جانبه و احیاگر حقوق مردم است و برخورد قاطع و قانونی با دست اندازی به اموال عمومی و متعلق به بیت المال و اعاده به وضع سابق و بازگشت اراضی تصرف شده به بیت المال، از اهداف اصلی است که باید صورت گیرد. در همین راستا در یک سال گذشته، ضمن اعاده ۵ هزار و ۵۸۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی، ۳۱۵ هکتار از سواحل و رودخانه ها هم آزادسازی شد.

وی افزود: در حوزه تغییرکاربری های غیر مجاز هم ۲۴ هکتار از اراضی کشاورزی و باغات به وضع سابقه اعاده و ۳۱ حلقه چاه غیر مجاز هم مسلوب المنفعه شد.

دهقانی اضافه کرد: در همین مدت با صدور دستورات و احکام قضایی لازم و همکاری دستگاههای مجری، احکام ۶۱ مورد قلع و قمع بنا و مستحدثات غیر مجاز هم اجرا شد.

رئیس کل دادگستری خوزستان اظهار داشت: دادستان های عمومی و انقلاب حوزه های قضایی استان اقدامات موثری را زمینه حفاظت و صیانت از بیت المال و حفظ حقوق عامه انجام داده اند که جای تقدیر دارد.

دهقانی صیانت و محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست را وظیفه همگانی دانست و تصریح کرد: رسانه های جمعی ضمن اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی در جهت ترویج این تکلیف تلاش کنند و مردم استان خوزستان هم در صورت اطلاع از هر گونه دست اندازی به اراضی ملی و دولتی و محیط زیست و تغییر کاربری مراتب را از راه سامانه سجام، اعلام کنند.

وی ادامه داد: مدیران دستگاههای متولی هم باید از هرگونه تصرف غیرمجاز، تغییر کاربری و تجاوز به حریم سواحل و رودخانه ها جلوگیری نمایند و روسا و دادستان های حوزه های قضایی هم نسبت به همکاری لازم و صدور دستورات قضایی و رسیدگی در اوقات فوق العاده در شعب ویژه اهتمام داشته باشند.

منبع:

1402/02/10
12:11:52
0.0 / 5
264
تگهای خبر: اموال , پرونده , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری