یك قاضی دیوان عالی كشور:

برای ثبت رسمی اسناد، فرهنگ سازی شود

برای ثبت رسمی اسناد، فرهنگ سازی شود آی وکیل: یک قاضی دیوان عالی کشور بر اهمیت فرهنگسازی درباره ی ثبت رسمی اسناد تاکید نمود.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، عزت الله امانی در همایش تخصصی بررسی تکالیف دستگاه های حاکمیتی در امتداد عمل به مصلحت قطعی نظام در سلب اعتبار از اسناد عادی اظهار داشت: یکی از کامل ترین حقوق عینی حق مالکیت است. مالکیت از گذشته های دور مورد توجه واقع شده است و در بررسی این حق در زمان هخامنشیان و ساسانیان اسنادی پیدا شده است که محترم شمرده شده است.

وی اضافه کرد: از سال ۱۳۱۰ قانون ثبت تدوین شد که ثبت تعدادی از معاملات را اختیاری و برخی دیگر را الزامی کرد. اجرای قانون ثبت رسمی اموال غیرمنقول نیازمند این است که زیرساخت را فراهم آورند. هنگامی که سندی به ثبت برسد قابلیت ابطال ندارد و لزوما باید زیرساخت فراهم گردد.

امانی با اعلان اینکه طرح الزام ثبت معاملات اموال غیرمنقول بسیار عالی است و اطمینان را بیشتر می کند اظهار داشت: الزام این طرح راهگشاست و می تواند مورد استفاده قرار گیرد. قانون مربوط به اصلاحات ارضی هم از این دست است و این قانون که در سال ۱۳۴۷ در کشور اجرائی شد، تنها در یک مرحله اجرائی شد که امروز مردم مشکل دارند و کماکان اداره ثبت بر این مساله اعتقاد دارد اسناد بصورت مشاع داده شود. اینکه به چه صورت به این طرح نگاه نماییم مهمست و قانون گذار این طور دیده که املاک اشخاص دارای سند شود که طرح بسیار خوبی است.

وی اظهار داشت: اگر با این مقیاس جلو برویم که اسناد را اعتبار ببخشیم و زمان بیشتری به افراد بدهیم، مشکلات هم برطرف خواهد شد. فرجه ای که برای ثبت تعیین کرده اند فرجه مناسبی نیست و اگر زمان بیشتر و ثبت اسناد رسمی فرهنگ سازی شود کار خوبی است که در بیشتر کشورها این اتفاق افتاده است.

منبع:

1402/07/17
11:58:54
0.0 / 5
237
تگهای خبر: اسناد رسمی , اموال , تخصص , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده