وزیر دادگستری تشریح كرد

واگذاری سرپرستی موقت کودکان بدسرپرست و بی سرپرست به متقاضیان فرزندخواندگی

واگذاری سرپرستی موقت کودکان بدسرپرست و بی سرپرست به متقاضیان فرزندخواندگی به گزارش آی وکیل، وزیر دادگستری درباب اصلاح بخشنامه پشتیبانی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: اصلاح بخشنامه تحول اساسی در نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست به وجود آورد.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، امین حسین رحیمی در رویداد ملی هم افزایی ظرفیت سازی اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه وزارت دادگستری مرجع ملی حقوق کودک است و ارتباط نزدیکی با سازمان بهزیستی دارد، اظهار داشت: بهزیستی نهاد انقلابی و هدف آن غم خواری از مردم است.

وی افزود: گاهی اوقات جامعه هدف بهزیستی کل مردم هستند. تصور می شود سازمان فقط به کسانی که دارای معلولیت هستند کمک می نماید اما اورژانس اجتماعی برای آحاد مردم و امکان دارد همه به خدمات آن نیاز داشته باشند بنابراین میتوان گفت بهزیستی غمخوار کل مردم کشور است.

رحیمی در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به حقوق کودک اظهار داشت: دستگاههای مختلف همچون بهزیستی عضو مرجع ملی حقوق کودک است. طی چند ماه اخیر در دولت مردمی چند کار مهم در این حوزه انجام شده است.

وی اظهار داشت: کودکان بی سرپرست و بدسرپرست را میتوان به خانواده ها داد تا فرزندخوانده متقاضیان شوند. قوانین و مقررات فرزندخواندگی بسیار پیچیده و زمان بر است بنابراین کودکان باید مدتی در مراکز بهزیستی نگهداری شوند تا شرایط برای فرزندخواندگی فراهم گردد و همین مدت که بچه ها در مراکز هستند، علیرغم زحمات بهزیستی و پرستاران، باز هم بچه ها در آغوش خانواده نیستند؛ بنابراین تلاش شد تا بتوانیم کودکان را از ابتدا به خانواده ها بسپاریم.
این امر نیازمند اصلاح قانون و مقررات بود. در قانون پشتیبانی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، وقتی کودکی این شرایط را دارد به دستور دادستانی در اختیار سازمان بهزیستی قرار می گیرد اما نمی توان وی را به خانواده سپرد، مگر از راه فرزند خواندگی؛ آئین نامه این قانون با پیشنهاد اولیه مرجع ملی حقوق کودک اصلاح گردید.

رحیمی خاطرنشان کرد: به باعث این آئین نامه دیگر نیاز نیست منتظر فرآیندهای طولانی فرزند خواندگی ماند؛ بمحض این که کودک بی سرپرست و بدسرپرستی با دستور دادستان در اختیار سازمان بهزیستی قرار گرفت، سازمان می تواند او را به خانواده هایی که مایلند موقتاً این فرزند را نگهداری کنند، تحویل دهد و نظارت و کمک نماید تا کودک در آنجا رشد کند.

وزیر دادگستری اضافه کرد: امکان دارد همان خانواده شرایط داشته باشد و کودک را با تکمیل فرآیند، فرزندخوانده خودش کند. امکان دارد شرایطش را نداشته باشد. خانواده هایی هستند که مایلند کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنند اما شرایط کامل را ندارند. یا برخی خانواده ها مایل نیستند فرزندان و کودکان دارای معلولیت را بعنوان فرزندخواندگی ببرند اما حاضرند موقتاً سرپرستی آنها را قبول کنند.

وی افزود: ازاین رو اصلاح آئین نامه، تحول اساسی در نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست به وجود آورد.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، رحیمی با تکیه بر این که این مورد باید با طور دقیق اجرا شود، اظهار داشت: ما قصد نداریم با استفاده از این آئین نامه از زیر بار مسئولیت نگهداری این کودکان شانه خالی نماییم. هدف اینست آنها در آغوش خانواده ها نگهداری شوند ازاین رو باید بهزیستی دقت کند تا خانواده ها دارای صلاحیت باشند.

وی اضافه کرد: برای واگذاری موقت باید دقت شود خانواده هایی انتخاب گردد که مأمن کودکان باشند. اگر این آئین نامه جدید را به نحو صحیح اجرا نماییم، هیچ بچه ای دیگر در مراکز بهزیستی طولانی مدت نگهداری نمی گردد. هر کودک بی سرپرست و بدسرپرستی که زیر ۱۸ سال است، مشمول این واگذاری است.

وی در ادامه به مبحث کودکان کار و خیابان که بی سرپرست و بدسرپرست هستند هم اشاره نمود و اظهار داشت: باید برای همه کودکان زیر ۱۸ سالی که سرپرست ندارند یا با حکم قضایی بعنوان بدسرپرست در اختیار سازمان بهزیستی قرار گرفتند این زمینه را فراهم نماییم که به خانواده ها بروند بنابراین گام بعدی بحث کودکان کار است. باید کودکان کار را شناسایی نماییم.

رحیمی با اشاره به اینکه حالا دولت پیگیر حل مشکل کودکان کار و خیابان است خاطرنشان کرد: این هایی که در خیابان هستند، چند گروه هستند. اگر کودک بی سرپرست و بدسرپرست است باید از این قانون استفاده نماییم و موقتاً در اختیار خانواده ها قرار دهیم و حمایت نماییم اما بعضی از آنهایی که در چهارراه هستند دارای خانواده هستند، اما فقیرند که باید به خانواده کمک نماییم تا کودک به خانواده خودش بازگردد.

وی افزود: تعداد کمی از آنها هستند که یا از اتباع یا غیراتباع و معمولاً بی سرپرست اند که در باندهایی هستند و در معرض سو استفاده افراد قرار گرفته اند؛ باید با مسببان و عوامل باند برخورد قضایی شود؛ این هماهنگی با دادستانی ها انجام شده و قوه قضاییه با این مورد همکاری جدی دارد تا با آنها برخورد شود. این کودکان هم به دو دسته تقسیم می شوند؛ اگر بی سرپرست باشند مشمول این واگذاری ها می شوند و اگر دارای سرپرست و فقیر باشند، مشمول کمکها می شوند بنابراین اصلاح آئین نامه را باید جدی گرفت. شیوه نامه آن بیشتر از ۷۰ ماده دارد و تمام روش های اجرای این کار پیشبینی شده است.

وی با تکیه بر این که باید کودکان را نجات دهیم، اظهار داشت: در بحث کودکان نباید دقت کنیم کودک چه کسی است؛ برای ما فرق نمی کند و افراد زیر ۱۸ سال کودک است. کسی که زیر ۱۸ سال دارد و سرپرست ندارد یا بدسرپرست است مورد حمایت و مشمول این آئین نامه می شود.

وزیر دادگستری اضافه کرد: رژیم صهیونسیتی در غزه کودکان بسیاری را کشته و چقدر کودک را بی سرپرست کرده است؛ بعنوان مرجع ملی حقوق کودک حمایتمان را از این کودکان اعلام می نماییم و باید به این کودکان کمک نماییم.
وی افزود: این جنایات حتما تمام خواهد شد و پس از این کودکان بی سرپرست در غزه داریم، سازمان بهزیستی باید به اینها هم کمک نماید. البته این آئین نامه در ارتباط با کودکانی است که در ایران زندگی می کنند اما باید برای کودکان غزه هم فکری نماییم.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود در مورد اورژانس اجتماعی اظهار داشت: امکاناتی که در اختیار سازمان بهزیستی است محدود است. باید به قدری این اورژانس امکانات داشته باشد تا به سرعت پاسخ دهد.

رحیمی همینطور اظهار داشت: حالا دخترانی که در معرض صدمه هستند اگر به بهزیستی رجوع کنند خانه امنی وجود دارد. برای پسران در معرض صدمه این امکانات کمتر است.


منبع:

1402/08/07
12:26:14
0.0 / 5
290
تگهای خبر: جامعه , حقوق , خدمات , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده