موحدی آزاد؛

معیار بازرسی ها باید قانون باشد

معیار بازرسی ها باید قانون باشد به گزارش آی وکیل، دادستان کل کشور با اشاره به این که معیار بازرسی ها باید قانون باشد، اظهار داشت: با اهمیت ترین رکن دستگاه قضایی قضات آنست.به گزارش آی وکیل به نقل از مهر نشست هم اندیشی هیأت بازرسی معاونت نظارت بر امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل کشور بامداد امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین موحدی آزاد اجرا شد.
در این جلسه که عباسی مستشار دادگاه انتظامی قضات و رئیس دفتر دادستان کل، منصوری معاون نظارت بر دادسراها و ضابطین و همین طور دادیاران و قضات عضو هیأت بازرسی حضور داشتند حجت الاسلام والمسلمین موحدی آزاد ضمن تقدیر از کوشش های هیأت بازرسی و انجام بازدیدهای مستمر از دادسراها اظهار داشت: ماهیت کار بازرسی رفع ضعف ها و مشکلات و تقویت نقاط قوت و برجسته سازی اقدامات مفید و اثربخش است.
هدف اصلی از بازرسی ها جلب رضایت مردم است
وی اظهار داشت: می توان پیش از انجام بازرسی ها با خود مبانی و اهمیت کار نظارت را مرور نماییم و بدانیم که هدف اصلی ما از این کار پر زحمت و سنگین بهبود عملکرد دادسرا و در نهایت جلب رضایت مردم است.
دادستان کل کشور با اعلان اینکه لازم است در روند بازرسی ها اقدامات جنبه آموزشی داشته باشد اظهار داشت: هدف و مفهوم بازرسی ها چه از نوع موردی باشد و چه از نوع پنهان و آشکار این است که در ابتدا ضعف ها و کمبودها شناسایی شده و سپس با آموزش های مناسب چه در لحظه و چه در گزارشات بعدی این مشکلات برطرف شود.
ملاک و معیار بازرسی ها باید قانون باشد
حجت الاسلام والمسلمین موحدی آزاد افزود: ملاک و معیار بازرسی ها باید قانون باشد. در این رابطه موظف هستیم به قانون نظارت بر رفتار قضات عمل کرده و بر طبق این قانون و بخشنامه های مربوطه اقدام نمود. یعنی علاوه بر نظارت بر رفتار قضات باید بر عملکرد آنها هم نظارت داشته و بررسی های لازم را انجام دهید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تشویق و تنبیه هم اشاره کرده و اظهار داشت: حتما بدانید که تشویق اثرگذاری بهتری نسبت به تنبیه دارد. حتما در بازرسی های خود جنبه تشویقی قضات را برجسته تر کنید و بدانید که با حمایت و دلگرمی است که، خروجی کار بهبود یافته و عملکردها ارتقا می یابد. بدنبال اقدامات و رفتارهای مثبت و سازنده قضات باشید و با ذکر نمونه، موارد را ثبت و ضبط کنید تا در آینده بتوان از این افراد به نحو خوبی در دستگاه قضائی استفاده نمود.
متقن بودن رأی را به عنوان یک اصل بدانید و برای آن اهمیت زیادی قائل باشید
دادستان کل کشور اشاره کرد: مورد دیگری که در انجام ماموریت های بازرسی باید دقت کنید بحث مطالعه و قرائت احکام و قرارهای صادره است. حتما قرارهای صادر شده را خوانده و به محتویات متن همچون استناد به قانون، توجه به اظهارات شاکی و متشاکی توجه کنید.
حجت الاسلام والمسلمین موحدی در ادامه رهنمودهای خود به هیئت بازرسی معاونت نظارت بر امور دادسراها اظهار داشت: در انجام ماموریت خود هیچ وقت کیفیت را فدای کمیت نکنید. حتما در شعبه ها به اندازه کافی حضور داشته و ضمن پرسش و پاسخ با افراد شعبه با دقت پرونده ها و روند کار را ارزیابی کنید. مطمئن شوید که به جزییات توجه شده و نکته ای مغفول نمانده است. نقاط ضعف و قوت در همین ریزبینی ها مشخص شده و کیفیت کار در توجه به جزئیات بهبود می یابد.
حتماً به دو مؤلفه گردش کار و ارجاع ها توجه کنید
وی با اعلان اینکه گردش کار روایت جریان پرونده است، اظهار داشت: در بازرسی های خود حتما به دو مؤلفه گردش کار و ارجاع ها توجه کنید. این دو مؤلفه در کیفیت رسیدگی و جلب رضایت مراجعین بسیار اثرگذار می باشد. به این معنا که اگر یک پرونده گردش کار خوبی داشته باشد در صدور یک رأی متقن بسیار مؤثر است. همین طور اگر ارجاعات به درستی صورت گیرد در کاهش اطاله دادرسی خودرا نشان میدهد. چونکه ارجاع اشتباه همچون ارجاع بی مورد و مغایر با قانون و بدون رضایت طرفین به شورای حل اختلاف ممکنست ضمن افزایش زمان رسیدگی، ادله و دلیلهای پرونده را گرفتار خدشه و ضعف کند و در نهایت سبب نارضایتی مردم خواهد شد.
مهمترین رکن دستگاه قضائی قضات شریف و مخلص آن است
دادستان کل کشور با اشاره به این که در این بازرسی ها دنبال کادرسازی و استعدادیابی باشید، اظهار داشت: همچنان که در مقام نظارت کننده هستید و باید جزییات مختلف را مورد بازرسی قرار دهید؛ شأن و جایگاه قضات و کارمندان را حفظ کنید. با اهمیت ترین رکن دستگاه قضائی قضات شریف و مخلص آنست. به فرموده مقام معظم رهبری باید قاضی را عزیز دانست و پس حتی اگر در بازرسی های خود شاهد اشتباه و یا تخلفی بودید حتما شأن و کرامت قاضی حفظ شده و عزت نفس و کرامت نفس خود و این عزیزان رعایت شود.
به دنبال خلاقیت و ایده های نو باشید
حجت الاسلام والمسلمین موحدی در ادامه به نکاتی دیگر اشاره نمود و اظهار داشت: چیزی که در این بازرسی ها زیاد رخ می دهد ارائه پیشنهادات و انتقادات از طرف همکاران استانی و شهرستانی است. اهتمام کنید به این موارد دقت کرده و در بازرسی های خود دنبال خلاقیت و ایده های نو باشید. چونکه ممکنست خیلی از ایده هایی که ازطریق یک دادیار یا دادیار در یک شهر کوچک پیشنهاد می شود و یا حتی در آنجا عملیاتی شده است، قابلیت توسعه و تکمیل داشته و به یک روند دائمی برای همه درآید.
وی عنوان کرد: در بازرسی های خود فقط بر دادسرا و پرونده های موجود اکتفا نکرده و به بازداشتگاه ها، زندان ها، توقفگاه های خودرو، کلانتری ها، قضات کشیک و دیگر بخشهایی که قانون به شما اجازه داده است سرکشی کرده و نحوه عملکرد آنها را بررسی کنید.


منبع:

1402/08/08
15:02:59
0.0 / 5
238
تگهای خبر: اثر , بازداشت , پرونده , تخلف
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده