غریب آبادی:

بی کیفرمانی رژیم صهیونیستی باید پایان یابد

بی کیفرمانی رژیم صهیونیستی باید پایان یابد به گزارش آی وکیل، معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: رژیم آپارتاید باید در زنجیره اقدامات حقوقدانان بین المللی محصور گردد و بی کیفرمانی این رژیم اشغالگر باید پایان یابد.به گزارش آی وکیل به نقل از معاونت امور بین الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر، در همایش "تحولات غزه از نظر حقوق بین الملل" که در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه با حضور شخصیت ها و حقوقدانان برجسته برگزار گردید، ابعاد حقوقی جنایات رژیم آپارتاید اسرائیل در جنگ غزه و چگونگی پیگیری این جنایات در محاکم خارجی و داخلی را تشریح نمود.

غریب آبادی در ابتدا با اعلان اینکه مردم مظلوم فلسطین اینروزها نیاز به اقدامات عملی مانند ارسال کمک های بشردوستانه، توقف بمباران ها و پیگیری حقوقی و قضایی این جنایات دارند، اضافه کرد: در طول ۴۷ روز گذشته هیمنه اطلاعاتی، نظامی و امنیتی رژیم آپارتاید اسرائیل کاملا درهم شکسته و این رژیم دستاورد راهبردی نداشته است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی دو راهبرد اساسی را در دستورکار خود قرار داده بود؛ یکی نابودی کامل حماس و دوم تخلیه و بدست گرفتن کنترل کامل نوار غزه، که در هر دو توفیقی کسب نکرد، هرچند متاسفانه خسارات بسیار سنگینی برای مردم بی گناه غزه و غیرنظامیان برجای گذاشت.

دبیر ستاد حقوق بشر اشاره کرد: دور جدید مقاومت که از ۷ اکتبر شروع شد، یک تحول نوین نیست. جنایت ها در سرزمین های اشغالی حتی پیش از سال ۱۹۴۸ شروع شده است. تا الان بیش از ۷ میلیون فلسطینی آواره شده اند؛ بیش از ۱۰۰ هزار نفر پیش از ۷ اکتبر در طول ۷۵ سال شهید شدند، بیش از چند صد هزار نفر مصدوم شدند. رژیم صهیونیستی بیش از ۳۰۰۰ عملیات ترور و بیش از هزاران عملیات کشتار انجام داده است.

غریب آبادی با اشاره به آمار اسرای فلسطینی، اظهار داشت: بیش از ۷۰۰۰ اسیر و گروگان فلسطینی در زندان های اسرائیل وجود دارند، که تعدادی از آنها به ۳۰۰ سال حبس محکومند، ۲۰۰ نفر از اسرا، زنان و کودکان هستند؛ با وضع موجود، مردم فلسطین حق دفاع مشروع دارند و این حق برای آنها در حقوق بین الملل شناسایی شده است. قضیه از ۷ اکتبر شروع نشده که بخواهند برای رژیم صهیونیستی حق دفاع مشروع قائل شوند. وضعیت در فلسطین اشغالی، تجاوز و اشغالگری است و مردم فلسطین دائما درحال مقاومت هستند.

وی همین طور به نقش رژیم آمریکا در پشتیبانی از رژیم صهیونیستی اشاره نمود و اظهار داشت: رژیم اشغالگر در ارتکاب جنایات خود تنها نیست و رژیم آمریکا یک طرف تجاوز در این قضیه بشمار می رود. آمریکا و برخی کشورهای غربی انواع و اقسام حمایت های سیاسی و دیپلماتیک، نظامی، لجستیکی و مالی را از رژیم اشغالگر به عمل آوردند. اینجا مسئولیت کشتار با رژیم صهیونیستی و حامیان آنهاست و باید این مساله را در پیگیری های حقوقی در نظر گرفت.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: در قضیه طوفان الاقصی از همان روزهای اول شاهد انواع و اقسام جنایت ها همچون جنایت جنگی، جنایت مقابل بشریت، نسل زدایی و پاکسازی قومی و نژادی بودیم. حمله به اماکن غیرنظامی مانند اماکن مسکونی، بیمارستان ها، اماکن آموزشی، اماکن دینی و مذهبی؛ محاصره کامل نوار غزه و ممانعت از رساندن سوخت، انرژی، دارو، آب، برق و غذا؛ انتقال الزامی مردم از شمال نوار غزه؛ و بکارگیری سلاح های ممنوعه همگی از شاخصه های جنایات کیفری بین المللی هستند که این رژیم آنها را مرتکب شده است.

وی اضافه کرد: نکته مهمی که در این دور از جنایات اتفاق افتاد، اذعان مقامات این رژیم اشغالگر به ارتکاب این جنایات است. در همان روزهای اول وزیر دفاع این رژیم فرمان داد آب و سوخت و برق غزه قطع شود. یکی دیگر از مقامات عالی رتبه این رژیم هم گفت آن چه که مردم غزه نیاز دارند آب و دارو نیست، بلکه نیاز آنها بمباران و بمب است. چه اتفاقی افتاده که به این صراحت به جنایات خود اذعان می کنند؟ جز این که پشتشان به حمایت های همه جانبه آمریکا و غرب و سکوت سازمان های بین المللی در مقابل این جنایات گرم است؟!

غریب آبادی با اشاره به نقض گسترده سه اصل تفکیک، تناسب و ضرورت در قالب حقوق بشردوستانه بین المللی از طرف رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: مفاد اصلی حقوق بشردوستانه بین المللی، حقوق بین المللی کیفری و حقوق بشر بین المللی توسط رژیم آپارتاید نقض شده اند. آنها هیچ اعتبار و حیثیتی برای حقوق بین الملل، معاهدات بین المللی و سازمان های بین المللی باقی نگذهشته اند. حق حیات، با اهمیت ترین حق بشری است که بصورت کامل توسط رژیم صهیونیستی با کشتار ۱۳ هزار نفر انسان بی گناه، عمدتاً زن و کودک، نقض شده است. سازمان های بین المللی ذیربط چکار کرده اند؟! وقتی سال قبل در کشورمان شاهد اغتشاشات بودیم، کشورهای مدعی غربی اجلاس شورای اضطراری حقوق بشر تشکیل دادند و با صدور قطعنامه هیات حقیقت یاب برای جمهوری اسلامی ایران تعیین کردند، در صورتیکه دولت بسیار مسئولانه برخورد کرد. در غزه بیش از ۴۵۰۰۰ نفر شهید و مجروح شدند، ولی سازوکارهای حقوق بشری هیچ اقدامی انجام ندادند!

وی افزود: افرادی که به سازمان های بین المللی و سازوکارهای حقوق بشری دل خوش می کنند، باید بدانند این سازوکارها ابزاری هستند برای رسیدن به منافع برخی کشورهای خاص، نه برای تامین امنیت و صلح و ثبات مردم و تحقق حقوق آنان. دو سازمان کلیدی یعنی شورای امنیت و شورای حقوق بشر در قضیه غزه ناتوان ماندند و در انجام مسئولیت خودشان شکست خوردند.

دبیر ستاد حقوق بشر با ارائه پیشنهادی درباب پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی، عنوان کرد: این دور از جنایات دیر یا زود تمام خواهد شد، اما مقابله با بی کیفرمانی رژیم صهیونیستی بسیار اهمیت دارد و این محقق نمی شود مگر بوسیله کار حقوقی و قضایی. پرونده های مختلفی در محاکم ملی و بین المللی باید مقابل این رژیم تشکیل گردد. طرح دعوا در محاکم بین المللی کار دولت ها است. طرح دعوا در محاکم ملی کار قربانیان و وکلای آنها است.

وی در ادامه اظهار داشت: باید شبکه ای از وکلا و حقوقدانان مدافع فلسطین تشکیل گردد. وکلا در بعضی کشورها مانند ترکیه و فرانسه شبکه هایی را برای طرح دعوا تشکیل دادند. در ایران نیز وکلا و حقوقدانان ما باید این کار را انجام بدهند. اصل صلاحیت جهانی که توسط برخی کشورها پذیرفته شده نیز فرصتی را برای طرح دعوا مقابل جنایتکاران اسراییلی نزد محاکم آن کشورها فراهم می آورد. نقش وکلا و حقوقدانان در این پیگیری کلیدی است و باید پرونده های مختلفی در طیفی از کشورها تشکیل گردد. از طرف دیگر، با فشار وکلا و حقوقدانان، پرونده موجود در دیوان کیفری بین المللی نیز باید فعال شود. رژیم صهیونیستی عضو دو کنوانسیون نسل زدایی و کنوانسیون رفع تمامی اشکال تبعیض نژادی است و قابلیت طرح دعوا مقابل این رژیم همچون در دیوان بین المللی دادگستری وجود دارد، بدین جهت لازم است با کشورهای دیگر رایزنی دیپلماتیک کرد تا این دعاوی مطرح شوند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه همین طور اظهار داشت: جنایات به قدری گسترده است که افکار عمومی بین المللی به سبب بی اقدامی دولت های خود، پای کار آمدند و در خیابان ها اعتراض می کنند. در این قضیه برخی کشورهای غیر اسلامی نیز روابط خودرا با رژیم صهیونیستی قطع کردند و در دیوان بین المللی کیفری طرح دعوا کردند. در پیگیری ها تمرکز نباید فقط بر کشورهای اسلامی باشد، بلکه تمرکز باید بر کشورهایی که خواهان اجرای عدالت هستند، باشد.

وی در آخر نقش وزارت امور خارجه در رایزنی با کشورها را بسیار مهم برشمرد و اظهار داشت: در رابطه با کشورها باید آنها را به تشکیل پرونده مقابل رژیم صهیونیستی تشویق نماییم. باید در قالب کشورهای اسلامی اقدامات جدی اتخاذ نماییم. باید از هر فرصتی مقابل رژیم صهیونیستی استفاده نمائیم. اگر نمی توان در قالب تمامی کشورهای اسلامی اقدام عملی انجام داد، این کارها نظیر تحریم رژیم، قطع روابط و اقدام حقوقی و قضایی را باید در قالب های کوچکتر و با کشورهای علاقمند پیگیری کرد. اگر این اقدامات شکل بگیرد، می توانیم رژیم صهیونیستی را در زنجیره ای از اقدامات حقوقی محصور نماییم. تمرکز ما باید بر کار و اقدام حقوقی باشد.

منبع:

1402/09/03
18:24:39
0.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده