طحان نظیف در گزارشی مطرح كرد

ماجرای بررسی 2 مصوبه مهم در شورای نگهبان

ماجرای بررسی 2 مصوبه مهم در شورای نگهبان آی وکیل: طحان نظیف عضو شورای نگهبان گزارشی از جلسه اخیر شورای نگهبان را منتشر نمود.به گزارش آی وکیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف "عضو حقوقدان شورای نگهبان" در گزارش خود در اینستاگرام نوشت: چهارشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۹ شورای نگهبان جلسه داشت.

در این جلسه، چند طرح و لایحه در دستور کار بود و به «طرح الحاق دو ماده به کتاب پنچم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده)»، «لایحه موافقت نامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان»، «لایحه موافقت نامه بین دولت های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل» و «لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده» رسیدگی شد.

در «طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده)» که جزو مصوبات اعاده شده در مرحله قبل بود، اصلاحیه مجلس این دفعه نیز با ابهامات و اشکالاتی مواجه گردید. همچون اینکه آیا توهین به مذاهب اسلامی، مشمول مجازات مصرح در مصوبه می شود یا خیر، ابهام دارد. چند سال قبل، رهبر معظم انقلاب فتوایی درباب عدم توهین به مذاهب اسلامی داشتند که با استقبال جهان اسلام نیز روبرو شد؛ پس بنظر می رسد باتوجه به اهمیت موضوع، باید مصوبه مجلس در این مورد روشن، صریح و بدون ابهام باشد. ابهام دیگر اینکه ذکر وصف «صریح» درباب دشنام به ادیان و مذاهب اسلامی، از نظر فقهای شورا وجهی نداشت و مصوبه باید موارد غیرصریح را هم در بر می گرفت.

در «لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده» نیز با توجه به این که مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷/۲/۱۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی در تاریخ ۱۳۹۹/۷/۳۰ منقضی شده بود، از همین تاریخ به مدت یک سال تمدید گردید. البته از آنجائیکه مجلس شورای اسلامی در حال اصلاح این قانون آزمایشی برای تبدیل آن به یک قانون دائمی است، در مصوبه مقرر گردیده بود، در صورتیکه در طول این مدت قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده لازم الاجراء شود، مهلت مذکور تمام می شود.

منبع:

1399/09/15
19:52:40
5.0 / 5
653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده