رئیس قوه قضاییه:

هدف سند تحول دستیابی به عدالت و افزایش اعتماد عمومی است

هدف سند تحول دستیابی به عدالت و افزایش اعتماد عمومی است به گزارش آی وکیل رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: هدف سند تحول دستیابی به عدالت و افزایش اعتماد عمومی مردم نسبت به قوه قضاییه و نظام است.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، نشست فصلی شورایعالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان ها با سخنرانی آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه برگزار گردید.

رئیسی با گرامیداشت "سالروز حماسه نهم دی ماه"، اظهار نمود: مقام معظم رهبری بارها و بارها بر بصیرت تاکید نمودند و در آستانه ۹ دیماه عرض می کنم که بصیرت برای انسان سالک و نیروی انقلابی ضروریست و باید همواره فضا را بشناسد و خوب تحلیل کند و فهم دقیق نسبت به شرایط داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در فراز و فرودها باید وضعیت و شرایط را شناخت، اظهار داشت: قضات به عنوان نخبگان و نقش آفرینان این کشور همواره باید فهم سیاسی و تحلیل درست نسبت به زمان ما داشته باشند و همه ما باید در راه بصیرت افزایی گام برداریم.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: دشمنان می خواهند با روش های مختلف اهداف خویش را پیش ببرند، باید متناسب با شرایط موضع گیری شود.

وی با تکیه بر اینکه بعضی ها واژه سیاسی را خوب تعریف نمی کنند، افزود: سیاسی بودن یعنی کسی که جامعه را خوب بشناسد و لزوم ها را درک نماید و با عنایت به لزوم ها ایفای نقش کند.

رئیسی بیان داشت: شهید قاسم سلیمانی شرایط را شناخت، نیاز را تشخیص داد و حاضر شد با تمام وجود ایفای نقش کند. در منطقه نیروهای بسیاری بودند؛ اما شهید سلیمانی این ظرفیت ها را شناسایی و احیا کرد.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در روز بصیرت که یادآور حضور است این نکته محوری وجود دارد که انقلاب اسلامی ما انقلاب مردم پایه است و مردم از انقلاب اسلامی در مقابل دشمنان صیانت می کنند. مردم از امنیت این نظام دفاع می کنند و فتنه و فتنه گران را خوب می شناسند و دشمن را خوب درک می کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی، اظهار داشت: از آغاز مأموریت در قوه قضاییه بنا بر این شد که سند تحول نقشه راه و هم تضمین اجرای عدالت و هم حقوق مردم باشد.

رئیسی خاطرنشان کرد: تحول یک جهش و حرکت جمعی برای از بین بردن نواقص، کاستی ها و ضعف هاست و شناخت وضعیت موجود، شناخت نسبت به وضع مطلوب و کم کردن فاصله وضعیت موجود و مطلوب مورد نظر است.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: در تحول میل به شتاب گرفتن وجود دارد، باید حرکت پویا باشد و ایستایی وجود نداشته باشد و باید از مشهورات نادرست اجتناب شود و آنچه که باید عملی شود.

وی با اشاره به اینکه از خصوصیت های این سند سرعت در حرکت است، اضافه کرد: باید حرکتی متوازن در همه بخش ها برای انجام مأموریت ها باشد.

رئیسی افزود: مأموریت های دستگاه قضایی مأموریت های متوازنی است که باید همه آنها با هم باشد و یک حلقه مفقوده در مأموریت ها کارها را کم اثر و گاها بی اثر می کند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: هدف سند تحول دستیابی به عدالت و رضایت و افزایش اعتماد عمومی مردم نسبت به قوه قضاییه و نظام است.

وی اضافه کرد: در نظرخواهی از استان ها شاید صدها چالش را بیان کردند، این ها تلخیص شده و ابرچالش ها مورد توجه قرار گرفته است.

رئیسی اظهار نمود: نخبگان، دانشگاهیان، همکاران قضایی حتما دیدگاه ها و نظرات را منتقل کنند که سند تحول در انتها هر سال ارتقاء پیدا کند.

وی اظهار داشت: به فرموده رهبر انقلاب سندِ خوب آن است که ارتقاء پیدا کند. در قوه قضائیه ضمن تشکیل ستاد و پیگیری تحول باید نیروهای تحول گرا و تحول خواه در بخش های مختلف به کار گرفته شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: از قضاتی که در این زمان، حضورشان در زندان ها حضوری جدید، قوی و با معنا بود تشکر می کنم، این خیلی پرارزش است.

رئیسی بیان داشت: تحول از جذب نیروی انسانی آغاز می شود تا نگهداری و کارآمد شدن نیرو. باید نیروی زبده و عالم را وارد نماییم.

وی تصریح کرد: در دستگاه قضا همه باید خویش را مسئول تحقق سند تحول بدانند و نقش آفرینی همه اجزا مهم می باشد و هیچ بخشی نباید غایب باشد.

رئیسی تصریح کرد: در انتشار عمومی سند تحول امکان دارد دوستان بگویند ما را در مرئا و منظر قرار می دهید، این اشکالی ندارد مردم باید ناظر باشند.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: از این پس نقل و انتقالات همکاران قضایی و جذب نیرو در قوه قضائیه متاثر از سند تحول خواهد بود و در دانشگاه علوم قضایی هم بحث کردیم که جذب نیرو بایستی در آنجا متفاوت باشد و همانند گذشته نباشد.

وی اضافه کرد: نگاه ما از دادخواست محوری بایستی تغییر کند، باید دفاع از حقوق عامه و حقوق عمومی مورد توجه قرار گیرد نه دفاع از یک مورد خاص.

رئیسی تصریح کرد: نگرش های پاسخگو، شفاف، هوشمند باید جایگزین نگرش غیرپاسخگو، غیرشفاف و نگاه های قدیمی شود.

مشروح خبر متعاقبا منتشر می شود.منبع:

1399/10/08
13:13:50
0.0 / 5
248
تگهای خبر: اثر , جامعه , حقوق , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده