یك كارشناس مسائل حقوقی:

برای رسیدن به آرمان های انقلاب، راهی  جز عملی كردن مفاهیم قانون اساسی نداریم

برای رسیدن به آرمان های انقلاب، راهی  جز عملی كردن مفاهیم قانون اساسی نداریم به گزارش آی وکیل یک کارشناس مسائل حقوقی اظهار داشت: برای رسیدن به آرمان های انقلاب، راهی  جز عملی کردن مفاهیم قانون اساسی جمهوری اسلامی و تحقق آن در کشور مثل رونق اصول طلایی قانون اساسی شامل اصل 28 و 31 یعنی  حق اشتغال و مسکن و غیره نداریم.مریم نقاشان در گفت و گو با ایسنا درباره سالگرد انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن اظهار داشت: پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران و سپری کردن فراز و فرودهای بسیار، زمان آن رسیده است که کارنامه توسعه ای این سال ها مورد بازنگری و بررسی قرار گیرد. برای نیل به اهداف و نیات نظام، نیازمند اتخاذ رویکردهای جدید و بازبینی در بعضی حوزه ها و باورها و تصورات قالبی است که از این منظر بتوان روشنایی برای هدایت و اندیشه ای برای تعالی بر نظامات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی کشور ساری و جاری کرد.

وی با اعلان اینکه یکی از شاخصه های باز بینی در هر نظام بررسی مفهوم توسعه در آن است، اظهار داشت: مفهوم توسعه در کشور ایران با مفهوم توسعه در انقلاب اسلامی ایران متفاوت می باشد و بستگی دارد که از کدام منظر بخواهیم به مفهوم توسعه بپردازیم. اگر از منظر انقلاب اسلامی ایران بخواهیم بررسی نماییم توسعه باید در قالب آرمان ها، ارزش ها و اهداف معمار انقلاب اسلامی یعنی امام خمینی تعریف گردد، اما اگر بخواهیم توسعه را به مفهوم جهانی آن بعنوان یک کشور به نام ایران بررسی کنیم؛ باید معیارهای کشورهای توسعه یافته در دنیا را ملاک قرار دهیم که اصولا الگوی توسعه غربی می باشد.

نقاشان افزود: بعد از بررسی و بازنگری کارنامه توسعه کشور از هر یک از این مناظر که بخواهیم نظر دهیم باید گفت؛ ما نه طبق منظر اول به انتها توسعه رسیده ایم و نه طبق منظر دوم. هر چند از هرکدام المان هایی داریم!
در حقیقت نه توسعه یافته ایم نه توسعه نیافته و نه در حال توسعه! بلکه به یک معجون التقاطی یا شترمرغی تبدیل گشته ایم که نه معلوم است شتریم و نه مرغ. در حقیقت از هر دو منظر یک موجود یا هویت جدید هستیم مثل یک ژن جهش یافته. همانند نظام های نوظهور که از خاستگاه اولیه اش فاصله گرفته است اما مورد تایید استانداردهای بین المللی نیز قرار ندارد. پس در گام اول"جا"گزینی لازم است. یعنی باید اول تصمیم بگیریم که مفهوم توسعه را در کدام قالب می خواهیم جا دهیم و سپس باتوجه به آن فرم، مسائل را شناسایی و احصا نماییم.

نقاشان اشاره کرد: از حیث تخصصی در شاخه حقوق حکومتی به این عمل "اصلاح و درمان نظام سیاسی بر پایه اهداف تاسیسش" می گویند که گاهی با زدودن برخی سیاستها و گاهی با افزدون آنها هم راه است. نخبگان و فرهیختگان کشور در این شاخه باید شاخصه های توسعه از منظر انقلاب اسلامی را بررسی نمایند نه یک کشور در معنای بین الملل را. پس انتظار این است که از قیاس مع الفارق گذر نماییم و گرفتار مقایسه نابجا برای تشخیص توسعه نشویم.

وی افزود: بعنوان مثال چند مورد از مقایسه های نابجا را بیان می کنم. ۱- مربوط به نظام مقایسه ای توسعه قبل و بعد انقلاب است که اساسا چون شاخص زمان آن هم نیم قرنی مطرح است و مسلما قیاس مع الفارق است و دستاورد این موارد چیزی نخواهد بود برای اینکه هرقدر هم توسعه عینی را بشماریم چون بحث زمان، تکنولوژی و... در بین است مردم نمی توانند به نتیجه منطقی از این مقایسه برسند. ۲-برخی موارد هم مبحث مقایسه ای نسبت به دنیای غرب است. این درحالی است که شالوده انقلاب با شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی ریخته شده است. چطور دو نظامی که از ساختار با هم متفاوت هستند را در معرض مقایسه قرار دهیم!؟ ۳- میزان شرکت در سازمان ها و اسناد بین المللی با مفهوم توسعه در انقلاب اسلامی نیز مقایسه نابجایی می باشد. برای اینکه نظام ارزشی ما با ارزشهای بین المللی متفاوت می باشد. شاید اگر بخواهیم توسعه یافته فرض شویم مسلما باید کلیه معاهدات بین المللی را هم امضا نماییم و کلیه معاهداتی که جهان را به سمت نظم نوین سکولار سوق می دهد و این با اهداف انقلاب در تقابل است. ۴- مقایسه هایی که القای تشکیک در آرمان ها و ارزشها بطور نامحسوس گنجانده میشود که این مقایسه ها از اساس نادرست است.

وی اضافه کرد: بعنوان مثال آیا جنگ تحمیلی، دهه از دست رفته توسعه بود یا الگویی از توسعه بومی بوده است!؟
مسلما این طور سوالات و مقایسه ها با شالوده انقلاب مغایر است، آن هم در صورتیکه معمار انقلاب (امام خمینی) این جنگ را رحمت خواند و ما دستاورد آنرا در نهادینه شدن ارزشهای اسلامی، اعتقادات مذهبی و همدلی و انسجام مردم، جلوگیری از دنیا پرستی و دوری از تجمل گرایی را همه در دوران جنگ داشتیم و پس از آن به سمت طاغوت و اشرافی گری و اختلاس و مفاسد اخلاقی و اقتصادی و ریزش عقیدتی و بی اعتمادی مردم پیش رفتیم. حالا تازه بپرسیم جنگ توقف بود یا ترقی!؟

این کارشناس مسائل حقوقی اظهار داشت: به جهت اینکه بدانیم انقلاب اسلامی به چه میزان در رسیدن به اهداف خود موفق بوده باید از این قبیل مقایسه ها شامل مقایسه با غرب و مقایسه با پیش از انقلاب خودداری نماییم برای اینکه آنچه باید مقایسه شود وضعیت کشور در دهه های مختلف پس از انقلاب با وصیت نامه امام و قانون اساسی است. یعنی ما باید ببینیم در چه دهه و شرایطی وضعیت جامعه با آرمانهای انقلاب و آنچه مردم برای به دست آوردن آن انقلاب کردند همسو بوده است و دیگر اینکه معیار مقایسه ما در این خصوص وصیت نامه امام خمینی بعنوان بنیانگذار این نظام است که حکم اساسنامه حکومت را از جهت آرمانها و اهداف دارد و دیگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که بازوی اجرائی آرمانهای نظام به ضرب قانون است.

نقاشان اظهار داشت: بااینکه پیشرفت هایی در بعضی حوزه ها حاصل شده است اما همچنان تا رسیدن به آرمانها و اهداف تمدن نوین اسلامی فاصله وجود دارد. شاید در شاخه برون مرزی و گسترش تفکر انقلاب اسلامی در کشورهای همسایه پیشروی کرده باشیم اما عملکرد نادرست برخی مسئولان در داخل کشور موجبات سرخوردگی و ناامیدی مردمی که انقلاب کردند را در داخل این مرز و بوم فراهم نموده است.

وی درباب راهکارهای رسیدن به آرمان های انقلاب اظهار داشت: راهی نداریم جز عملی کردن مفاهیم قانون اساسی جمهوری اسلامی و تحقق آن در کشور مثل رونق اصول طلایی قانون اساسی شامل اصل ۲۸ و ۳۱ یعنی حق اشتغال و مسکن و غیره. همین طور سرلوحه قرار دادن وصیت نامه امام خمینی در تمام ابعاد بخصوص توجه ویژه به قشر محروم و مستضعف جامعه.

این کارشناس مسائل حقوقی در آخر اظهار داشت: امید است به یمن نیات خالص برخی مسئولان دلسوز و پاکی خون شهدا از وضعیت کنونی به سمت تعالی گذر نماییم.

منبع:

1399/11/11
13:47:48
0.0 / 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری