اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت

خیز رئیس قوه قضائیه برای ریاست جمهوری

خیز رئیس قوه قضائیه برای ریاست جمهوری آی وکیل خیز رئیس قوه قضائیه برای ریاست جمهوریمهمترین خبرهای حقوقی و قضایی این هفته را در این گزارش ایسنا مرور می نماییم.

رئیسی: خدایا تو شاهدی دنبال مقام نبودم/ مستقل آمده امسید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اطلاعیه ای منتشر نمود.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، بخش هایی از متن این بیانیه به شرح زیر است:

اگر این خواست عمومی نبود، برای ادامه مسیر تحول در قوه قضائیه، آسوده خاطر بودم. اما مقاومت بیشتر در مقابل این موج گسترده، بیش از هرچیز، بی اعتنایی به اراده مردم بزرگوار سرزمینم، و گمان راحت طلبی در میدان نبرد با رنج های مشترکمان را ایجاد می نمود.

تجربه طولانی اینجانب در سطوح مختلف مدیریتی، به روشنی بر من ثابت کرده است که اگر فساد و مبارزه با آن در کانون های اصلی خود مهار نشود و به علاج یک قوه قاهره بیرونی گره بخورد، جریان آن در شکل های مختلف ادامه می یابد و بلکه روز به روز گسترده تر می شود. بر این مبنا، حضور خود در عرصه انتخابات را مجاهدتی بنیادین برای مبارزه کانونی با فساد می دانم که ان شاء الله با هزینه های بسیار کمتر، ریشه ها و بسترهای فسادزا را بخشکاند.

خدایا تو شاهدی که هیچ وقت دنبال مقام و قدرت طلبی نبوده ام و در این مرحله نیز برخلاف میل و مصلحت شخصی و تنها بمنظور انجام وظیفه در جهت اجابت توده مردم وجوامع نخبگان و رعایت مصالح اجتماعی و رفع رنج مردم و ایجاد امید پا به عرصه گذارده ام و در این راه از تو و اولیاءت استمداد می طلبم تا خدمتگزاری شایسته برای این مردم قدرشناس و رنج کشیده باشم.

وی همین طور بعد از ثبت نام بیان کرد: حضور من نافی حضور هیچکس نیست

ابراهیم رئیسی با بیان این که حضور من در عرصه انتخابات بصورت مستقل است، اشاره کرد: هرچند گروه های خیلی از من دعوت نمودند اما حضور من نافی حضور هیچکس نیست.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، سیدابراهیم رئیسی بعد از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات با قدردانی از مسئولان امر انتخابات و رسانه ها اظهار داشت: مردم از جای جای مختلف کشور و همین طور گروه ها و تشکل های روحانی و استادان و دانشجویان و کشاورزان و سرمایه گذاران و کارآفرینان از من دعوت نمودند بیایم و من برای اجابت دعوت آنان به صحنه آمدم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که احتمال شکست در انتخابات را چقدر نزدیک می داند، اشاره کرد: برای کسی که وارد میدان می شود تا انجام وظیفه کند، شکست معنا ندارد. انجام وظیفه نتیجه ای جز پیروزی ندارد.

ابراهیم رئیسی همین طور اظهار داشت: سفارش ای به پخش صوت و تصویرم ندارم

رییس قوه قضاییه از رسانه ملی خواست که باتوجه به اعلام داوطلبی در انتخابات ریاست جمهوری، اخبار جلسات کاری که با حضور او تشکیل می شود، پخش نشود تا در استفاده داوطلبان از رسانه ملی تبعیضی روی ندهد.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین رییسی در جلسه شورای عالی قضایی، اظهار داشت: سنت جاری در کشور در این ۴۰ ساله این بوده کسانی که در جایگاه مسئولیتی بوده و کاندیدا بودند، انجام مسئولیتشان و خبررسانی نسبت به حوزه کاریشان در رسانه ملی پخش می شده، مثلا کسی که رئیس جمهور بوده در این دوره هم کاندیدا می شده این طور نبود که بعد از آن که کاندیدا شد سخن او پخش نشود؛ اما من یک سلیقه شخصی دارم و ارتباطی با قانون ندارد برای اینکه از نظر قانونی اشکالی ندارد.
دیگر خبر مهم این هفته در ارتباط با قتل بابک خرمدین کارگردان سینما بود.

قتل بابک خرمدین کارگردان سینماسرپرست دادسرای جنایی تهران از قتل بابک خرمدین کارگردان سینما آگاهی داد.

قاضی محمد شهریاری در گفت و گو با ایسنا با بیان این خبر اظهار نمود: جسد این شخص روز گذشته در اکباتان پیدا شده و در تحقیقات به عمل آمده پدر و مادر این کارگردان دستگیر شدند و به قتل اعتراف کردند.

وی اضافه کرد: طبق اقرار، پدر این کارگردان با او اختلاف داشته و ابتدا او را بیهوش و بعد جسد را با چاقو تکه تکه کرده است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران اظهار داشت که تحقیقات دراین زمینه ادامه دارد.

سومین خبر پربازدید آخرین هفته اردیبهشت ماه نیز در ارتباط با اطلاعات جدیدی از پرونده قتل بابک خرمدین بود.

پدر و مادر بابک خرمدین به قتل دختر و داماد هم اعتراف کردندسرپرست دادسرای جنایی تهران همین طور اظهار داشت: پدر و مادر بابک خرمدین به قتل داماد و دختر خودشان هم اعتراف کردند.

قاضی محمد شهریاری در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: پدر و مادر خرمدین اعتراف کردند که داماد خانواده خرمدین در سال ۱۳۹۰ و دختر خانواده در سال ۱۳۹۷ را به همان روش یعنی تکه تکه کردن جسد و انتقال به سطل زباله به قتل رساندند.

وی اضافه کرد: روانپزشک گفته که قاتلین سالم هستند. قاتلین در اعتراف گفتند که بچه ها معتاد بودند و مواد مصرف می کردند البته تحقیقات ادامه دارد.

عذاب وجدان نداریم/ بابک ماجرای قتل خواهرش را فهمیده بود

همچنین پدر و مادر بابک خرمدین بامداد روز چهارشنبه در جلسه بازپرسی در دادسرای جنایی حاضر شدند.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، پدر خرمدین در جلسه بازپرسی بامداد اروز چهارشنبه در دادسرای جنایی اظهار داشت: هیچ کس به اندازه من مطالعه نکرده است. ۱۷ سال شبانه روزی تنها مشغولیت من خواندن کتاب بود و از زمانی هم که کرونا آمده، خانه ام ۳ ماه در چمخاله و بقیه در خانه، تمام خاطراتم را پاک نویس کردم و از پنج سالگی تا الان که ۸۱ ساله ام همه را نوشته ام.

وی در پاسخ به این پرسش که این همه شخصیت های تاریخی چرا به سمت بابک خرمدین رفتید؟ اظهار داشت: بخاطر این که ضد عرب بود. به علت این که عرب ها آن موقع در ایران بودند و ۲۷۰ سال بر ما حکومت کردند. نهضت از زمان ابومسلم آغاز شد. نهضت ابومسلم پنج سال بود. نهضت بابک ۲۲ سال بود. بابک ۲۲ سال با اعراب جنگید و این سبب شد که توانستیم اعراب را از ایران پاک و مقدس بیرون نماییم.

پدر بابک خرمدین اظهار داشت: از هیچ کدام از قتل هایی که کردم عذاب وجدان ندارم. کابوسی به سراغم نمی آمد چون احساس گناهی نمی کردم و کسانی را که کُشتم فساد اخلاقی بالایی داشتند.

مادر بابک خرمدین نیز در دادسرای جنایی در پاسخ به سوالی درباره این که شما بابت هر قتلی که بود ناراحت نمی شدید؟ اظهار داشت: اصلا ناراحت نیستم چون خیلی من زجر کشیدم و از دستشان اذیت شدم. کدام مادری راضی می شود بچه اش را بکشد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که سوال همه این است که چطور یک مادر راضی به قتل شده؟ اظهار داشت: راضی شده دیگر. اصلا هم ناراحت نیستم.


خبر پربازدید دیگر مربوط به اظهارات رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره سند خودرو است.

برگ سبز خودرو سند رسمی نیست/ دیوان عدالت صلاحیت نسخ قانون را نداردرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در قانون مشخص شده که پیش از صدور سند رسمی (خودرو) باید از نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و تسویه جرایم و اصالت خودرو استعلاماتی انجام و بعد سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود، ولی برخی گفتند که دیوان عدالت اداری این قانون را نسخ کرده است در صورتیکه دیوان عدالت اداری صلاحیت نسخ قانون را ندارد.

به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در برنامه تلویزیونی «عیار» شبکه افق با موضوع زمین خواری، اظهار نمود: یک مشکل مهمی که در کشور وجود دارد رواج اسناد عادی است، اغلب معاملات با این اسناد صورت می گیرد و زمینه جرائمی همچون پولشویی، فرار مالیاتی، فروش مال غیر و تغییر کاربری را فراهم می آورد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلان اینکه برگ سبزی که در نیروی انتظامی صادر می شود سند عادی است نه رسمی، اظهار داشت: در سال گذشته، نزدیک به ۷۹ هزار پرونده الزام به تنظیم سند رسمی خودرو تشکیل شده است که طرفین به سبب انجام معامله عادی برای نقل و انتقال خودرو با مشکلاتی مواجه و ناچار به طرح دعوی در محاکم شده بودند.دستگیری کارمند بانک ملی که مبادرت به برداشت ۵۰ میلیارد ریال از ۵۵ سپرده کرده بودرئیس سازمان بازرسی با ارائه گزارشی از شناسایی و برخورد با کارکنان متخلف برخی دستگاه های اجرائی از دستگیری یکی از کارکنان بانک ملی در استان گلستان آگاهی داد که با سوءاستفاده از موقعیت شغلی و سهل انگاری مسئولان مافوق، با جعل امضای ۳۳ تن از مشتریان بانک، مبادرت به برداشت ۵۰ میلیارد ریال از وجوه ۵۵ فقره سپرده و واریز به حساب خود و اعضای خانواده اش کرده بود.

به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضائیه، حجت الاسلام حسن درویشیان در جلسه شورای عالی قضایی، از لغو یکی از بخشنامه‎ های بانک ملی با پیگیری های این سازمان آگاهی داد که بانک مذکور از سال ۹۴ بر خلاف مقررات شورای پول و اعتبار صدها میلیارد تومان بوسیله دریافت یک درصد کامزد از مشتریان درآمدزایی کرده و رقم دریافتی یک استان بیش از ۵ میلیارد و یکصد میلیون تومان بوده که مقرر شده این ارقام به مشتریان برگردانده شود.

خبر مهم بعدی سخنان دبیر شورای نگهبان در ارتباط با بررسی صلاحیت کاندیداها در شورای نگهبان بود.

جنتی: مردم بدانند بار سنگینی بر دوش داریمدبیر شورای نگهبان اظهار داشت: مردم شریف بدانند بار سنگینی را بر دوش داریم، بررسی فردی که صلاحیت آن تأیید می شود به این معناست که فردی متدین است و واجبات شرعی را انجام می دهد و دست به گناه نمی زند.

به گزارش آی وکیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت های داوطلبان ریاست جمهوری اظهار داشت: ما نمی توانیم از خودمان چیزی به جز قانون بگوییم و قانون هم شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را معین کرده و شرایط سنگینی است.

آیت الله جنتی در آخر اظهار داشت: مردم شریف بدانند بار سنگینی را بر دوش داریم، بررسی فردی که صلاحیت آن تأیید می شود به این معناست که فردی متدین است و واجبات شرعی را انجام می دهد و دست به گناه نمی زند.

این خبرها نیز جز خبرهای مهم آخرین هفته اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بودند.

تکذیب رد صلاحیت برخی اشخاص از طرف سخنگوی شورای نگهبانسخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: در نشست امروز شورای نگهبان قرار شد که پرونده ثبت نام کنندگان تکمیل شود.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی در این زمینه اظهار داشت: امروز نخستین جلسه شورای نگهبان جهت بررسی صلاحیت ها انجام شد و گزارشهایی را که کارشناسان تهیه کرده بودند بررسی گردید و تا آلان جلسه ادامه دارد.

وی اضافه کرد: به علت این که تعدادی از مدارک و اسناد جهت بررسی های ما کافی نبود، ضمن این که صحبت های کلی و مرور اسامی دریافتی شد؛ قرار شد که کارشناسان ما پرونده ها را تکمیل کنند و در جلسه بعدی که بامداد چهارشنبه است باردیگر کار رسیدگی را انجام دهیم تا ببینیم به چه مرحله ای میرسیم و نتیجه را زودتر اعلام نماییم. کدخدایی همین طور اظهار داشت: اسامی انتشار یافته از احراز صلاحیت یا رد داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در فضای مجازی و برخی رسانه ها حقیقت ندارد و شورای نگهبان کاملا این اخبار را تکذیب می کند.

کدخدایی: مصوبه شورای نگهبان ثبت اسامی بی رویه را خیلی کاهش داد

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: خوشبختانه ثبت نام ها روند خوبی داشت و باتوجه به مصوبه شورای نگهبان، ما بعنوان گام اول راضی هستیم، چونکه ثبت اسامی بی رویه خیلی کمتر بود.

به گزارش آی وکیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگوی تلفنی با برنامه "متولد ایران" در رادیو انتخابات با اشاره به ثبت نام از داوطلبان انتخابات و شروع پروسه بررسی صلاحیت ها، اظهار داشت: از ۲۱ اردیبهشت ماه جاری ثبت نام ها شروع شده و به مدت ۵ روز ادامه داشت و روز گذشته تا ساعت ۱۸ روند ثبت نام ها به پایان رسید.

وی اضافه کرد: خوشبختانه ثبت نام ها روند خوبی داشت و باتوجه به مصوبه شورای نگهبان، ما بعنوان گام اول، راضی هستیم، چونکه ثبت اسامی بی رویه خیلی کمتر بود. تعداد کسانی که برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه نموده اند، ۵۹۲ نفر بوده اند و طبیعتا شورای نگهبان صلاحیت کسانی که شرایط اعلام شده را داشته باشند، در بررسی صلاحیت ها رسیدگی خواهدنمود و کسانی که آن شرایط را نداشته باشند، کنار گذاشته خواهند شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره الکترونیکی بودن بخش هایی از انتخابات نیز اظهار داشت: امسال چند انتخابات همزمان داریم؛ انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، بصورت سراسری برگزار می گردند و دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، میان دوره ای هستند و فقط در بعضی حوزه های انتخابیه برگزار خواهند شد؛ در انتخابات سراسری، ما طبق قانون فقط بر انتخابات ریاست جمهوری نظارت می نماییم و نظارت بر انتخابات شوراها برعهده مجلس است و ظاهراً در انتخابات شوراها، در بعضی شعبه ها بنا شده که انتخابات تمام الکترونیک باشد چون شرایط ساده تری دارد اما در انتخابات ریاست جمهوری، مراحل احراز هویت و تجمیع، الکترونیکی هستند اما مرحله ستاندن آرا، همچنان بصورت دستی برگزار می شود.

وی همین طور اظهار داشت: نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان به وزارت کشور اعلام می شود
کدخدایی: فقط ۴۰ داوطلب مدارک لازم را ارائه کرده اند / کاندیدا باید هم رجل سیاسی باشد، هم مذهبی

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: حدود ۴۰ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک لازم را ارائه کرده اند.

وی اضافه کرد: آمار ثبت نام انتخابات قبلی بالای ۱۶۰۰ نفر بود. اگر مصوبه شورای نگهبان نبود، پیش بینی بالای ۳۰۰۰ ثبت نامی داشتیم.

کدخدایی: احراز صلاحیت منوط به رای ۷ عضو شورای نگهبان است

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری منوط به رأی ۷ عضو شورای نگهبان است.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا عباسعلی کدخدایی در این زمینه اظهار داشت: مبنای ما در شورای نگهبان در حوزه ریاست جمهوری، قانون اساسی و سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری است. پیرو آن مصوبه ای در شورای نگهبان داشتیم که شرایطی را اعلام کردیم و به دوستان وزارت کشور اعلام کردیم و از فردا شورا کار خودش را شروع می کند.

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به انتشار اخبار جعلی درباره بررسی صلاحیت ها

سخنگوی شورای نگهبان به انتشار اخبار جعلی درباره بررسی صلاحیت ها واکنش نشان داد و در توییتر نوشت: "این روزها اخبار جعلی پیرامون بررسی صلاحیت ها زیاد منتشر می شود. برخی با گمانه زنی، برخی با خبر محرمانه، و برخی نیز با استناد به منابع آگاه و موثق! به این شایعات دامن می زنند.

در این میان عده ای هم با تهدید شورای نگهبان تلاش می کنند دمی خوش باشند!"

حکم قصاص حمید صفت نقض شد

حکم قتل عمد و قصاص پرونده حمید صفت خواننده رپ با اکثریت آرای شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور نقض شد.

بازداشت ۳ مامور رفع سد معبر شهر ریدادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری از بازداشت سه نفر از ماموران سد معبر که مبادرت به ضرب و شتم یک دستفروش کرده بودند، آگاهی داد.

‎ به گزارش آی وکیل به نقل از روابط عمومی و رسانه دادگستری کل تهران، ‎غلامرضا نوفرستی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری از بازداشت سه نفر از ماموران سد معبر که مبادرت به ضرب و شتم یک دستفروش کرده بودند، آگاهی داد و عنوان کرد: بعد از انجام بررسی های قضایی، سه نفر از ماموران سد معبر که مبادرت به ضرب و شتم یک دستفروش کرده بودند، بازداشت شدند و تحقیقات درباب دستگیری نفر چهارم نیز در حال انجام می باشد.

داوطلبان رد صلاحیت شده می توانند شکایت کننداطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات دومین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صادر شد.

اگر اعلام نماییم آزاده نامداری خودکشی کرده یا نه تبعات داردرییس سازمان پزشکی قانونی در ارتباط با نتیجه پرونده آزاده نامداری اظهار داشت: افرادی که معروف هستند تلاش این است که رسیدگی را زودتر انجام دهیم و به مرجع قضایی اعلام نماییم. دراین زمینه هم ابعاد اجتماعی و پزشکی و اخلاقی هست و اگر اعلام نماییم فردی خودکشی کرده یا نکرده تبعاتی برای فرد و خانواده متوفی دارد.

نامه فیلترینگ اینستاگرام بلااثر شده است/ معاون پیشین دادستان کل کشور تحت تعقیب قرار گرفتمرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود: نامه صادر شده از طرف جواد جاویدنیا در خصوص فیلترینگ اینستاگرام، همان ساعت از طرف رئیس کل دادگستری استان تهران بلااثر شده است.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، در پی انتشار "ادعایی در فضای مجازی در خصوص صدور نامه ای بمنظور فیلترینگ اینستاگرام از طرف دستگاه قضا"، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود: قبل تر نامه ای از طرف جواد جاویدنیا یکی از معاونین قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران، در مورد فیلترینگ اینستاگرام صادر شده بود که بلافاصله در همان ساعات اولیه از طرف محمد جواد حشمتی رئیس دادگستری استان تهران بلااثر شده است.

طبق اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه، اقدام جاویدنیا در نوشتن چنین نامه ای یک تخلف اداری و مداخله ای خارج از وظایف و اختیارات نامبرده بوده است.

رونمایی از سامانه ارسال صورتجلسات کشف ناجا به تعزیراتمراسم رونمایی از "سامانه ارسال الکترونیک صورتجلسات کشف نیروی انتظامی در سامانه تعزیرات حکومتی" انجام شد.

به گزارش آی وکیل به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، جمال انصاری معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در مراسم "رونمایی از ارسال الکترونیک صورتجلسات کشف نیروی انتظامی در سامانه تعزیرات حکومتی"، اظهار نمود: از تمام زحمات چندساله همه نهادهای مؤثر در این راه تشکر می کنم برای اینکه این مساله نتیجه همراهی چندساله دستگاه های مختلف است. در چهار سال قبل از سال ۹۶ تاکنون، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد پرونده های قاچاق کالا و ارز به سازمان تعزیرات حکومتی وارد شده و مجموع این پرونده ها در چهار سال حدود ۳۲۰ هزار پرونده است، اما در سامانه CMS که قدیمی است بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار مورد گردش کار داشته ایم.

منبع:

1400/02/31
18:39:25
0.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری