محسنی اژه ای:

مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخاب كردند

مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخاب كردند به گزارش آی وکیل معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخاب کردند.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد،

ضمن تبریک فرارسیدن هفته قوه قضاییه و دهه کرامت اظهار داشت: مردم ما باردیگر حماسه دیگری را در پای صندوق های رأی خلق کردند و مکر دشمنان را به خودشان برگرداندند.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به نامگذاری هفته قوه قضائیه اظهار داشت: بعد از آن که در سال ۵۷ انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، استکبار باور نمی کرد آن چیزی که در کشور و منطقه پایه گزاری کرده بودند را یک روحانی و یک مرجع تقلید با کمک مردم و توسط انقلاب، این پایه گذاری را هم در هم بشکند. وقتی انقلاب به پیروزی رسید نهایت تلاش شد تا از پیروزی انقلاب جلوگیری شود اما نتوانستند، قانون اساسی نوشته شد و با رأی بسیار بالا برگزیده شد. جنگ های داخلی را به شکل گسترده به راه انداختند و تمام قدرت خودرا به کار گرفتند تا از تثبیت جمهوری اسلامی بتوانند جلوگیری نمایند و خیلی از بزرگان کشور را ترور و شهید کردند و خیلی از رده های مختلف مسئولین را در دولت و قوه قضائیه شهید کردند و باز هم اکتفا نکردند و استاد، دانش آموز و همه را شهید کردند. فقط ازطریق یک گروه به نام منافقین حدود ۱۷ هزار نفر از مردم را شهید کردند. اما این انقلاب تثبیت شد و تا به امروز جلو رفت و به نظامی غیرقابل باور جلو رفت، وقتی در هفتم تیر شهید بهشتی در یک عملیات تروریستی به شهادت رسیدند از اول تیر تا هفتم تیر را قوه قضائیه نام گزاری کردند.

وی اشاره کرد: در این هفته برای هر روز یک نام انتخاب می شود و به تناسب آن نامگذاری اقدامات مرتبط در کشور اجرا می شود البته امسال به سبب مسائل کرونائی شرایط کمی متفاوت می باشد.

محسنی اژه ای اشاره کرد: انتخابات ریاست جمهوری امسال یک تفاوتی با سالهای قبل داشت، آن هم این بود که ریاست قوه قضائیه یکی از نامزدهای انتخاباتی بود اما تدبیری اندیشیده شد که در حوزه برنامه های هفته قوه قضائیه و کارهای قوه کوچک ترین خللی ایجاد نشود. یک تمهید باید داشته باشیم تا زمانی که ریاست جدید قوه قضائیه انتخاب می شود.

وی اشاره کرد: آقای رییسی به سبب درخواست های مردم پا به عرصه انتخابات گذاشتند. مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخاب کردند و ایشان باید تمهیدات لازم را برای دولت آینده داشته باشند و تمهیدی هم باید برای قوه قضاییه داشتند تا مقام معظم رهبری جایگزین ایشان را معرفی کنند.

وی یآداور شد: یک جهت این است که ریاست قوه قضاییه بعنوان منتخب مردم می خواهد ریاست دولت را منتسب شود حدود ۴۰ سال در قوه قضاییه بودند و ۱۰ مسئولیت بازرسی کل کشور برعهده داشتند و ۱۰ سال معاونت اولی در قوه قضاییه برعهده داشتند و در این دو سال و اندی ریاست قوه قضاییه را برعهده بودند پس به همه مشکلات آگاهند.

وی اضافه کرد: انتخاب مردم را ارج می نهم و به آقای رئیسی تبریک می گویم و این حضور گرم و معنادار مردم را به مقام معظم رهبری و همه ملت ایران تبریک عرض می کنم.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به گرامیداشت شهدای قوه قضاییه و هفتم تیر و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: من هفته قوه قضاییه را به همه خانواده قوه قضاییه تبریک می گویم. این هفته از اول تیر ماه شروع می شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: ما استقبال می نماییم که هر سال عملکردمان نقد شود و آنها پیشنهادات اصلاحی خودرا ارائه نمایند.


محسنی اژه ای اظهار داشت: مردم توقعاتی دارند و می خواهند که کارها به خوبی انجام شوند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: یکی از اولویت های سالهای اخیر مبارزه با فساد است که باتوجه به تحریم های ظالمانه و جنگ اقتصادی که دولت به پا کرده بوده است و همین طور حمایت جدی از تولید و مبارزه با فساد بوده است. دراین زمینه خیلی از گلوگاه های فساد باید بوسیله دولت بسته شود و آقای رئیسی این گلوگاه ها را می شناسد و با مقررات دست و پا گیر آشنایی دارد. رییس جمهور بعدی واردات و صادرات را می شناسد و به رانت هایی از قبل توزیع، تامین ارز، تغییر کاربری ها، گمرک و بسیاری موارد دیگر واقف است.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: قوه قضاییه رییس جمهور آینده را بطور کامل می شناسد و هنگامی که این دو قوه یکدیگر را درک کنند، امیدوار می شویم که او گام هایی بلند در امتداد حل مشکلات مردم برمی دارد. ان شاءالله با کمک دو قوه دیگر گام هایی بلند برای حل مشکلات مردم برداریم.

وی با اشاره به سند تحول قضایی اظهار داشت: بعد از صدور بیانیه مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب باید به این فکر می افتادیم که برنامه ای تدوین شود. به جهت اینکه شرایط، تکنولوژی های جدید و نسل تغییر کرده است. هدف دشمن فشار به جمهوری اسلامی است، اما رویکرد های او ممکنست تغییر کند، برهمین اساس قوه قضاییه همگام با بیانیه مقام معظم رهبری به فکر افتاد تا سند تحولی تنظیم کند.

محسنی اژه ای تصریح کرد: گروهی از داخل و خارج قوه قضاییه متشکل از نخبگان و حقوقدانان تشکیل شد تا ابتدا وضعیت دستگاه قضا را شناسایی و لطمه شناسی کنند و این کارگروه جوانب مختلف را مورد بررسی قرار داد و حدود ۴۷ محور کلی و اصلی را شناسایی کرد.


معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: در این سند مختصاتی وجود دارد و قوه قضاییه اهتمام کرد تا سازوکاری را تدوین کند که سند هیچ وقت ایستا نباشد، برای اینکه تحول باید پیوسته باشد و پیش بینی شود تا ارتقاء یابد. اهتمام شد در این سند بصورت پیوسته از نظرات مردم استفاده گردد و مردم محور بودن بوسیله ارتباط های موثر، همچون اهداف سند است.

وی اشاره کرد: تصمیم بر این شد که سند اجرائی و عملیاتی باشد و سندی نباشد که فقط در یک کتابچه نوشته شود، همین طور در سند سازوکار اجرائی و پیگیری پیش بینی شد و ستادی برای اجرای سند تحول پیش بینی شد. استفاده از ظرفیت تکنولوژی جدید یکی دیگر از مواردی است که در سند تحول قضایی آمده است و سامانه های مختلفی برای آن پیش بینی شده و در همین راستا بیشتر از آنچه که در زمان بندی سند پیش بینی شده بود، جلو رفته ایم. قسمتی از سند تحول قضایی به کمک قوای مقننه و مجریه احتیاج دارد که درباره تغییر قوانین است و امیدواریم آنها هم در زمان خود انجام شوند.

وی درباره سرنوشت سند تحول قضایی بعد از رفتن رئیسی از قوه قضاییه اظهار داشت: این سند، قائم به شخص و نگاه یک فرد نیست، برای اینکه از افکار نیروها و عوامل مختلف سرچشمه گرفته و برای مدت طولانی است و پیش بینی شده که در گام دوم انقلاب از عامل انسانی یعنی جوانان استفاده گردد و قدرت آنها را قبول و به کرامت مردم اعتقاد داشته باشد.

معاون اول قوه قضاییه درباره رضایت مندی مردم از سند تحول قضایی اظهار داشت: باید رضایت مندی مردم افزایش یابد و اگر از مردم سوال شود که آیا آنها بطور صد درصد از قوه قضاییه راضی هستند، مشخصا جواب منفی است اما اگر از آنها پرسیده شود عملکرد قوه قضاییه بالا رفته یا خیر، جواب آنها مثبت است و این رضایت مندی باید وارد دولت هم شود. باتوجه به شرایط کرونائی به ۱۲ استان سفر کردیم و علاوه بر این که مشکلات قضایی آنها بررسی می شد، با تمام مسئولان ارتباط برقرار کردیم و جلسات حضوری با رییس قوه قضاییه و مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی برگزار می شد و آنها رو در رو با مردم صحبت می کردند. برای برقراری ارتباط با مردم، بیش از ۶ ساعت با آنها صحبت می کردیم.

وی اظهار داشت: در سال قبل بوسیله مراجعات حضوری مردم به روسای قوه قضاییه، حدود ۳۷ هزار و ۹۴۴ نفر مراجعات مردمی در سفرهای استانی و غیر استانی به ثبت رسیده است.

محسنی اژه ای افزود: ۵۷ هزار و ۵۸۷ مکاتبه از طرف مردم به قوه قضاییه ارجاع شد و همه آنها بلااستثنا مطالعه شدند و برای آنها دستور صادر گردیده است. در زمینه ارتباط با مردم از ۴۰ سامانه که برای رفاه مردم، دسترسی سریع آنها، جلوگیری از فساد و سرعت بخشیدن به کار مردم به وجود آمده بود، پرده برداری شد و ۲۰ سامانه هم در هفته قوه قضاییه راه اندازی می شود.

وی با اعلان اینکه بیشتر ابلاغ های ما بصورت الکترونیکی و خیلی از رسیدگی های دادسراها و دادگاه ها توسط سامانه های الکترونیکی انجام می شوند اظهار داشت: اگر مجلس و دولت بودجه خوبی به این امر اختصاص دهند، می توانیم تمام رسیدگی ها را الکترونیک نماییم. بوسیله این سامانه ها دیگر زندانی منتقل نمی گردد و همین مورد مشکلات امنیتی، مردم و رفت و آمد را کوتاه می کند، برای اینکه توسط سامانه های الکترونیکی جلسات برگزار می گردند و ارتباط زندانیان با خانواده هایشان بصورت الکترونیکی شده است.

این خبر تکمیل می شود.


1400/03/30
13:51:46
0.0 / 5
153
تگهای خبر: حقوق , دادسرا , دادگاه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها