محسنی اژه ای:

جایگاه شورای عالی ستاد حقوق بشر باید ارتقاء یابد

جایگاه شورای عالی ستاد حقوق بشر باید ارتقاء یابد رییس قوه قضائیه اظهار داشت: جایگاه شورای عالی ستاد حقوق بشر باید ارتقاء یابد.به گزارش آی وکیل به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، جلسه شورای عالی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رییس شورا و اعضا انجام شد.

در این جلسه «شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر امور خارجه، حجت الاسلام والمسلمین «خطیب» وزیر اطلاعات، «وحیدی» وزیر کشور، «اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «رحیمی» وزیر دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین «مرتضوی مقدم» رییس دیوان عالی کشور، حجت الاسلام والمسلمین «منتظری» دادستان کل کشور، «غریب آبادی» دبیر ستاد حقوق بشر، «امیرعبداللهیان»، «محمدی» رییس سازمان زندان ها، «امیری مقدم» معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «علوی» معاون حقوقی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سردار «اسکندری» معاون حقوقی و امور مجلس ناجا و «صارمی» رییس حوزه ریاست قوه قضائیه حضور داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در این نشست با تسلیت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) و گرامیداشت دومین سالگرد شهادت سردار دلها و سرباز سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، از اقدامات صورت گرفته توسط دستگاهها و نهادهای مختلف همچون شورای عالی امنیت ملی و دبیر این شورا در دفاع از جمهوری اسلامی ایران در جریان هجمه های حقوق بشری بیگانگان تقدیر به عمل آورد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اعلان اینکه غربی ها در صدد آن هستند تا یکی از نقاط قوت جمهوری اسلامی ایران ناظر بر پشتیبانی از حقوق انسانها را به نقطه ضعف و کانون هجمه های خود تبدیل کنند، اظهار داشت: برمبنای مکتب متعالی اسلام، انسان اشرف مخلوقات است و تعالیم و تعاریف اسلام نسبت به انسان و حقوق بشر در هیچ مکتب دیگری یافت نمی گردد و در این مکتب متعالی، بالاترین گناه آنست که انسان از مسیر رسیدن به مقصد اعلی بازداشته شود.

رئیس قوه قضائیه با اعلان اینکه دستورات مکتب متعالی اسلام در قالب اوامر و نواهی ناظر و متمرکز بر آنست که هیچگونه مانع و تزاحمی در راه حرکت انسان به سمت حق ایجاد نشود، اشاره کرد: مکتب اسلام برای رفع تزاحم ها در امتداد حرکت انسان به سمت حق، دارای دستورات و احکام قوی اولیه و ثانویه است و خداوند بر همین اساس، دو نعمت و ودیعه آزادی و تعقل را به بشر عطا فرموده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به موضوع نقض آشکار حقوق بشر از طرف غربی ها و در عین حال، ادعاهای دروغین آنها دراین زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: کسانی که بعضاً از طبیعت انسانی خود خارج شده اند و اگر به آنها درنده اطلاق شود مبالغه صورت نگرفته است، حالا برای ملل دیگر، بشر و حقوق بشر را تعریف می کنند! در حقیقت همانها که امروز بیشترین اقدامات ضد بشری و شنیع ترین جنایات را مقابل انسان ها مرتکب می شوند و با دسایس، توطئه ها، تجاوزات و اشغالگری های خود مردمان مظلوم را در نقاط مختلف دنیا آواره می کنند و به کشتار آنها مبادرت می ورزند و زیرساخت های کشورهای آنها را منهدم می کنند و برای رونق فروش تسلیحات خود میان کشورها جنگ افروزی می کنند، حالا داعیه دار حقوق بشر شده اند!

رئیس شورای عالی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی با اعلان اینکه ما در حوزه حقوق بشر نباید رویکرد انفعالی داشته باشیم، اشاره کرد: چرا غربی ها باید سازمان های بین المللی حقوق بشری را تشکیل دهند و برای ما و سایر ملل مستقل در حوزه حقوق بشر اتخاذ تصمیم کنند؟! ضرورت دارد با همکاری سایر ملل مستقل و آزادیخواه برمبنای تعریف متعالی از انسان تحولات اساسی در این عرصه صورت پذیرد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با تاکید بر ضرورت تقویت ساختار ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، بیان داشت: هدف اصلی ما در مقولات حقوق بشری، تاثیرگذاری در سطوح جهانی برمبنای آموزه های متعالی و حیات بخش مکتب اسلام است؛ نیل به این هدف اعلی و مهم با ساختار موجود میسر نیست پس تقویت ستاد حقوق بشر ضروری هست.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با تاکید بر اهمیت اتخاذ رویکرد آفندی و مطالبه گرایانه در امر حقوق بشر در عرصه جهانی، بیان داشت: اگر بخواهیم در حوزه مسائل حقوق بشری رویکرد و حالتی فعال و آفندی داشته باشیم، باید به رصد کامل موضوعات حقوق بشری و پیش بینی کامل مقوله ها، ابعاد و مصادیق این حوزه و آینده نگری بلندمدت در این راستا اهتمام بورزیم؛ همین طور لازم است راهبردهای حقوق بشری خودرا مشخص و تبیین کرده و در این جهت برنامه ها و اقداماتی را تدوین نماییم و در صورت نیاز، به وضع قانون و احیاناً تغییر ساختار مبادرت ورزیم.

رئیس شورای عالی ستاد حقوق بشر اشاره کرد: این مساله بسیار قابل تأمل است که آمریکا بعنوان بزرگترین حامی تروریست و بزرگترین عامل و آمر و مروّج مقوله تروریسم در دنیا، کشور ما را متهم به پشتیبانی از تروریسم می کند! و یا کانادا با آن پرونده ضد حقوق بشری که مدتی پیش موضوع نسل کشی کودکان بومی در این کشور، دنیا را در شوک فروبرد، غالباً بانی قطعنامه های حقوق بشری مقابل کشور ما می شود.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: جایگاه ستاد حقوق بشر جمهورس اسلامی باید ارتقاء یابد و ضرورت دارد متولی این مقوله مهم، نظام جمهوری اسلامی باشد، چونکه ما از یک سو در حوزه حقوق بشر آموزه ها و دستاوردهای بسیاری داریم و از طرفی دیگر نیز هجمه ها و تحمیل های ناروایی به لحاظ حقوق بشری بر کشور و نظام ما از ناحیه غربی ها وارد می شود.

رئیس قوه قضائیه بر تشریک مساعی و اهتمام همه دستگاهها و وزارتخانه های ذیصلاح در امر قوام بخشی به دستاوردهای حقوق بشری کشور و نظام اصرار کرد و اظهار داشت: باید در همه دستگاهها و وزارتخانه های ذیربط که به نحوی از انحاء با مقولات حقوق بشری مرتبط هستند، بخش های تخصصی ویژه حقوق بشر شکل گیرد تا ضمن رصد موضوعات و مصادیق حقوق بشری در داخل و خارج کشور، نقطه نظرات و پیشنهادات لازم دراین زمینه را به دستگاه های متولی نظیر ستاد حقوق بشر عرضه کنند تا شاهد نوعی انسجام و یکپارچگی در این بخش باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اعلان اینکه ستاد حقوق بشر، نهادی فراقوه ای شمرده می شود، با اشاره به تمهیدات و اقدامات دستگاه قضایی در امتداد احیای حقوق عامه و گسترش آزادی های مشروع و پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی آحاد جامعه اشاره کرد: ما در دستگاه قضایی، صیانت از حقوق عامه و حقوق متهمان را جزو مسئولیت های اصلی و اولویت دار خود قلمداد می نماییم و یکی از موضوعات مورد تاکید دستگاه قضایی در دوره اخیر، نظارت بر اقدامات ضابطین در ضمن حفظ اقتدار آنها است؛ ما موکداً به مجموعه های ذیربط تاکید داریم که از بازداشت ها و صدور احکام حبس غیر ضروری پرهیز کنند و در امتداد حفظ کرامت عموم مردم، حتی متهمین و محکومین، اهتمام ویژه داشته باشند.

در بخش دیگری از این جلسه، «غریب آبادی» دبیر ستاد حقوق بشر به ارائه گزارشی از آخرین تحولات حقوق بشری و چشم انداز پیش رو پرداخت و با اشاره به تغییر آرایش جبهه حقوق بشری بعنوان یک ابزار سیاسی مقابل جمهوری اسلامی ایران، گفت: کشورهای غربی و آمریکا، حقوق بشر را بعنوان یک پروژه مقابل کشور ما تبدیل نموده و از انواع سازوکارها و ظرفیت هایشان برای پیشبرد این پروژه استفاده می نمایند. در این راه، آنان کاری هم به پیشرفت ها و سیاست های حمایتی حقوق بشر در ایران ندارند.

وی در همین راستا بر ضرورت تغییر آرایش حوزه حقوق بشری کشورمان اصرار کرد و اظهار داشت: در همین راستا، تطبیق پذیری ساختار و وظایف ستاد حقوق بشر با تحولات جاری و همین طور طراحی برنامه های آفندی، پدافندی، تبیینی، تعاملی و رسانه ای از طرف ستاد حقوق بشر ضرورت دارد که البته در دست اقدام قرار دارد.

غریب آبادی همین طور از تدوین سازوکاری پیرامون تعیین وظایف ستاد حقوق بشر درباب مسائل داخلی کشور که در رابطه با حوزه حقوق بشر هستند و ایجاد مرکز پایش وضعیت حقوق بشر در ستاد آگاهی داد.

«شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز با اعلان اینکه مسائل در رابطه با حقوق بشر یکی از پایه های اقتدار کشورهای مختلف دنیا شمرده می شود، اظهار داشت: به فرموده رهبر معظم انقلاب، ما باید از حق مظلومان و مستضعفان در سطح دنیا دفاع نماییم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به طراحی هایی که پیرامون دفاع از حق مظلومان و مستضعفان در کشورمان مطرح می شود، بر ضرورت تقویت و پشتیبانی کمّی و کیفی از ستاد حقوق بشر اصرار کرد و از این ستاد بعنوان یکی از اهرم های دفاعی و همین طور تهاجمی جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.

شمخانی همین طور آموزش به دستگاهها و نهادهای در رابطه با حقوق بشر را امری ضروری دانست و اظهار داشت: لازم است قوه قضائیه که در خط مقدم سنگر جمهوری اسلامی ایران در زمینه های در رابطه با حقوق بشر است، دراین زمینه استاندارهای قابل قبول حقوق بشری را تسری دهد.

حجت الاسلام والمسلمین «خطیب» وزیر اطلاعات نیز در سخنانی با اشاره به نقش قابل توجه مجموعه های مردم نهاد داخلی و خارجی در مباحث در رابطه با حقوق بشر، بر ضرورت توجه ویژه به مجموعه های مردم نهاد داخلی و خارجی اصرار کرد.

وزیر اطلاعات ضمن تقدیر از رییس قوه قضائیه به خاطر برگزاری علنی دادگاه حقوقی رسیدگی به پرونده ترور شهید سلیمانی و همرزمانش، عنوان کرد: لازم است در حوزه رویکرد تهاجمی در زمینه مسائل در رابطه با حقوق بشر فعالانه تر از گذشته عمل نماییم.

«وحیدی» وزیر کشور نیز با اعلان اینکه اهداف ستاد حقوق بشر در داخل و خارج کشور باید کاملا مشخص و زمانبندی شده باشند، اشاره کرد: لازم است درباب کنوانسیون های بین المللی فعالانه تر از قبل عمل نماییم و از موضع انفعالی گذشته فاصله بگیریم.

«اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بر لزوم تقویت بخش علمی و پژوهشی ستاد حقوق بشر، بهره گیری از تحقیقات و تحقیقات دانشگاهی و همین طور تغییر رویکرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران از حالت پدافندی به حالت آفندی اصرار کرد.

در این جلسه، سه دستورکار مورد بررسی و تصویب اعضاء قرار گرفت.
1400/10/15
20:43:09
0.0 / 5
334
تگهای خبر: ابزار , بازداشت , پرونده , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری