یك كارشناس مسائل حقوقی:

راه شفافیت نظارت بر اموال مسؤلان است

راه شفافیت نظارت بر اموال مسؤلان است به گزارش آی وکیل یک کارشناس مسایل حقوقی اظهار داشت: قانونِ نظارت بر اموال و سفرهای مسؤلان مفید می باشد ولی بهترین راه شفافیت در این خصوص این است که سامانه ای باشد و  همه اموالی که مسولین دارند و هزینه هایی که می کنند و کل بودجه ممکلت در اختیار عموم مردم قرار گیرد.صادق سلیمی در گفتگو با ایسنا، درباره قانونِ نظارت بر اموال و سفرهای مسؤلان که در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و برای تصویب نهایی در صحن مجلس مطرح می شود، اظهار داشت: طبیعتا طرح قانون نظارت بر اموال و سفرهای مسؤلان می تواند مفید باشد ولی آنچه که بیشتر از این طرح ها و قوانین لازم هست اجرای آن است.

این وکیل دادگستری افزود: ما قوانین خوبی مثل قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد داریم که در سال ۹۰ تصویب و مراحل آن طی شد؛ البته رئیس جمهور وقت آنرا امضا و ابلاغ نکرد چونکه موافق آن نبود و خیلی از قسمت های آن اجرا نشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از سوءاستفاده دست اندرکاران جلوگیری شود، مسئله مهم دسترسی عموم مردم به این اطلاعات است. یعنی اگر تا وقتی که شما بگویید مثلاً فلان مقام دسترسی و نظارت خواهد داشت، خود آن مقام در معرض این افترا است که زمانی سوءاستفاده کند و از اختیاراتش استفاده نکند و خدایی نکرده توافقاتی پشت پرده باشد و این قوانین و نظارت ها اعمال نشود.

سلیمی در انتها اظهار داشت: بهترین راه شفافیت در این خصوص این است که سامانه ای باشد و همه اموالی که مسئولین دارند و هزینه هایی که می کنند و کل بودجه ممکلت در اختیار عموم مردم قرار گیرد. مسولان به اموال عمومی که متعلق به همه ملت است دسترسی دارند و همه ببینند که این اموال چقدر است؟ از کجا می آید؟ چگونه هزینه می شود؟ تا وقتی که این اتفاق نیفتد خود نظارت هم یک نوع رانت است و امکان دارد مسئولی تحت تأثیر مسایلی، نظارت خویش را صحیح اعمال نکند.

منبع:

1401/02/13
12:35:11
0.0 / 5
254
تگهای خبر: اموال , حقوق , دادگستری , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده