امضای ۲ سند همکاری بین دادستان کل کشور و دادستان کل فدراسیون روسیه

امضای ۲ سند همکاری بین دادستان کل کشور و دادستان کل فدراسیون روسیه آی وکیل: در آخر دیداری که میان دادستان کل فدراسیون روسیه و دادستان کل کشور برگزار شد، دو سند همکاری حقوقی وقضایی به امضا رسید.


به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، ایگور کراسنوف دادستان کل فدراسیون روسیه که به دعوت دادستان کل ایران به کشور ایران سفر کرده است با حجت الاسلام و المسلمین منتظری دیدار و گفتگو کرد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشورمان در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به دادستان کل روسیه و هیئت همراه اظهار نمود: در نشست ۵ سال قبل کشورهای عضو شانگهای، ایران عضو ناظر بود و عضویت دائم نداشت با اما بنده پیشنهادی دادم در خصوص این که یک دبیرخانه و کمیته فعال برای پیگیری نشست دادستان های کشورهای عضو ایجاد شودکه این نشست پذیرفته شد.
وی ادامه داد: امروز علاوه بر این که ایران، عضو رسمی سازمان شانگهای شده است، روابط دو کشور هم تعمیق بیشتری یافته یافته و انتظارم اینست در روابط در حوزه های مختلفی که مابین دو کشور برقرار است، ارتباطات حقوقی و قضایی دو کشور هم تقویت شود.
دادستان کل کشور بیان نمود: مواضع ایران و روسیه در مسایل مختلف به همدیگر بسیار نزدیک است؛ این نزدیکی اقتضا می کند در حوزه های مختلف این روابط را مستحکم تر نماییم. امیدوارم در نخستین سفر شما به ایران شاهد گامهای موثری برای تعمیق روابط دو جانبه باشیم.
منتظری اظهار داشت: در حوزه های مختلف نیازمند همکاری بیشتر هستیم و روابط ما باید بیشتر از گذشته ارتقا یابد. در حوزه محیط زیست دریای خزر نیازمند تلاش و همکاری بیشتری می باشیم. چون که ما دو کشور ساحلی مهم دریای خزر هستیم و لازم است بیشتر از گذشته در این باره همکاری نماییم تا ۳ کشور دیگر همسایه دریای خزر هم به همکاری بیشتر تمایل پیدا کنند.
وی اظهار داشت: سند همکاری که مابین کارگروه دو کشور تهیه شده و امروز به امضا می رسد، می تواند در زمینه مبارزه با جرم و جنایت و برخوردهایی که نیاز است با گروههای تروریستی و کسانی که امنیت دو کشور را هدف قرار دادند، موثر باشد.
منتظری بیان نمود: ایران و روسیه با چالش های مشابه یکدیگر که دشمنان مشترک بر ما تحمیل کرده اند، مواجهند که یکی از آنها تحریم اقتصادی می باشد که از جانب آمریکا و برخی کشورهای اروپایی سالهاست بر ما اعمال می شود. هرچند ایران با اقتدار توانسته تحریمها را پشت سر بگذارد اما آثار تحریم ها را در کشور خود شاهد می باشیم.
وی ادامه داد: یکی از این تحریم ها، تحریم های دارویی است که ضد بیماران پروانه ای ما اعمال شده و مبتلایان به آن در بدترین وضعیت قرار دارند. خوشبختانه ما کشور خویش را به تحریم های آمریکایی وابسته نکرده ایم اما آثار آنرا شاهد می باشیم. همانگونه که روسیه آثار تحریم ها را در جامعه خود مشاهده می کند، وجود این تحریم ها ایجاب می کند جبهه متحدی را در مقابل آمریکا و اروپا ایجاد نماییم.
دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: بعضی از این تحریمها به مسایلی که جنبه حقوقی و قضایی دارد، برمی گردد. آمریکا و برخی کشورها در تشدید و تشکیل جرایم تروریستی به صورت کاملا مشهود فعال می باشند. امروزه در مقابل جنگ ترکیبی که به سرپرستی آمریکا به ما تحمیل می شود، قرار داریم.
وی اظهار داشت: جنگ ترکیبی شامل اقدامات آمریکا در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی می شود و حتی به طور واضح اعلام کردند، سلاح در اختیار عناصر ضد انقلاب می گذارند تا در کشور ما ایجاد آشوب و اغتشاش کنند. البته ایران به پشتیبانی حضور مردم در مقابل این توطئه ها ایستادگی کرده و می کند.
وی تصریح کرد: در طول ۴۳ سال گذشته همیشه شاهد این گونه توطئه ها از جانب آمریکا و اذناب آنها در منطقه بوده و هستیم. یکی دیگر از حوزه هایی که آمریکا تلاش می کند ضد ما در عرصه بین الملل تلاش کند، حوزه حقوق بشر است. آمریکایی که هر جا آتشی برافروخته شده است در شعله ور کردن آن نقش داشته و هزاران نفر از مردم افغانستان را به خاک و خون کشیده و در عراق هم جنایت های زیادی کرده و بوجود آورنده داعش در منطقه بوده اند اینک مدعی حقوق بشر هستند؟
وی اظهار داشت: آمریکایی که به پلیس خود اجازه می دهد تا فرد مظنون را در خیابان ها به قتل برساند و در یمن با کمک برخی کشورها، جنایات مختلف را مرتکب می شود و حامی برخی کشورهای اروپایی است که میزان زیادی سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند و افراد زیادی را شهید و مجروح کردند حالا مدافع حقوق بشر شده است؟ البته زندان های گوانتانامو و ابوغریب نشان دهنده روش اجرای حقوق بشر توسط آمریکا می باشد.
منتظری خاطرنشان کرد: دنیای کنونی با چنین وضعیتی مواجه می باشد و از سویی هم آمریکا قدرت تبلیغاتی و شبکه های اطلاع رسانی گسترده در اختیار دارد. بطور قطع شما هم چالش هایی در کشور خود با این موضع گیری های آمریکا دارید. بنابراین این روند اقتضا دارد روابط خویش را در حوزه های مشترک افزایش دهیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: به یک مصداق اشاره می کنم که به تازگی در کشورمان اتفاق افتاد؛ حادثه شاهچراغ شیراز توسط تروریست هایی که از کشورهای اوراسیا وارد ایران شده بودند رخ داد و آنها ۱۴ نفر را به شهادت رساندند. البته در همینجا از پیام تسلیت شما تشکر می نمایم.
وی بیان نمود: این سندی که کارگروه های دو کشور تنظیم کرده اند و امضا می شود را بنده با دقت مطالعه کردم که حاوی نکات ارزشمند ای هستند، اما از همکاران مان درخواست ۲ اصلاحیه در این سند داشتم. یکی این که کارگروه ۵ نفره سریعا از جانب ۲ کشور فعال شود و ۳ عضوثابت و ۲ عضو متغیر داشته باشد که آن دو عضو متناسب با موضوعات انتخاب شوند.
منتظری تصریح کرد: دومین نکته این که اقداماتی که می خواهد صورت گیرد، مقید به زمان معینی متناسب با آن موضوعات باشند تا نتایج کارها را مشاهده نماییم و در عمل هم شاهد اجرای آنها باشیم.
وی افزود: یکی از مسایلی که می توانیم با هم همکاری نماییم تبادل تجربیات دو کشور در حوزه های مختلف است. یکی از این چالش ها و تجربه های مهم به لحاظ همسایگی با افغانستان و آن مسئله قاچاق مواد مخدر است که هم داخل کشور را آلوده می کند و هم مسیری برای ترانزیت مواد مخدر به دیگر کشورها بوجود آورده است؛ پلیس ما بشدت با این مورد برخورد می کند اما کشورهای مقصد مواد مخدر قدردان تلاشهای ایران نیستند.
منتظری تصریح کرد: ما شهدای زیادی در مبارزه با مواد مخدر داده و مبارزه مستمری را با قاچاقچیان مواد مخدر در طول سال داریم. همینطور چالش دیگر ما حضور گروههای تروریستی از کشورهای همسایه به داخل ایراناست که باید همکاری بیشتری با همسایگان در امر مبارزه با تروریسم داشته باشیم.
دادستان کل کشور در ادامه به برخی مسائل مهم اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد ۱۲ نفر از هموطنان ما در روسیه زندانی هستند. کشور ما با کشور شما قرارداد استرداد مجرمان و انتقال محکومان را منعقد کرده است. از شما می خواهم در بازگشت به روسیه زمینه استرداد و انتقال آنها به ایران را فراهم کنید. البته شش نفر از آنها محکومیت گرفته و پرونده بقیه آنها در مرحله بررسی و پیگیری قرار دارد. این مورد در کشور شما در حوزه وزارت دادگستری است اما شما در این حوزه می توانید کمک کنید.
در ادامه این دیدار ایگور کراسنوف دادستان کل فدراسیون روسیه ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و قدردانی از دعوت دادستان کل ایران اظهار نمود: امسال ایران به سازمان همکاریهای شانگهای پیوست و این حضور سبب می شود در نشست های سالانه دادستان های کشورهای این سازمان حاضر شویم و همکاریها را افزایش دهیم.
دادستان روسیه ضمن اشاره به دیدار آتی خود با رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: با عنایت به این که بعضی از وظایف سازمان بازرسی کل ایران با وظایف ما تشابه دارد پیشنهاد من اینست از سوی سازمان بازرسی کل کشور نماینده ای برای دیدارهای بعدی دعوت نماییم.
وی اظهار داشت: معتقد هستم همکاری دو کشور به تأمین امنیت مردم ایران و روسیه کمک می نماید. مسؤلان بخش های مختلف همچون مبارزه با تروریسم در هیات اعزامی ما در اینجا حضور دارند، در این دیدار می توانیم روی اشخاصی که عضو کارگروه می شوند، توافق نماییم و برای زمان انجام کارها هم به تفاهم برسیم.
وی ادامه داد: تمام اقداماتی که در نظر گرفته می شوند، باید بموقع باشند و سریع انجام شوند. آماده همکاری ای مستقیم هستیم ولی برای کارهای حقوقی و دیگر حوزه ها هم سفیر ما حضور دارد و ایشان به سرعت اقدامات را انجام می دهند.
دادستان روسیه تصریح کرد: امیدوارم بعد از بازگشت از این سفر، همه این موارد را بررسی نموده و به نقطه نظرات راهگشایی برسیم و نتیجه را بشما خبر دهیم. در جلسه قبلی یکسری مباحث مطرح و پیش زمینه هایی برای اجرا فراهم گردید. شما در ارتباط با پرونده هایی که باز هستند درست فرمودید که باید تعیین تکلیف شوند.
وی ادامه داد: روابط ۲ کشور در بالاترین سطح خود قرار دارد و با مساعدت روسای جمهور دو کشور این شرایط فراهم گشته است که این سطح از روابط بر همکاری دادستانی کل دو کشور هم اثر می گذارد.
دادستان روسیه اظهار داشت: روابط دادستانی دو کشور رو به پیشرفت است، در ابتدای سال برای تحکیم همکاری با روش‎های جدید و مبارزه با جرایم مختلف به تفاهم رسیدیم. این ایده هایی که مطرح کردیم، الان به کار گرفته می شوند.
وی بیان نمود: مقرر است برنامه همکاری ای را در رابطه با موضوعات مقابله با تروریسم و مسائل دیگر داشته باشیم. همانطور که می دانید این دیدار در گسترش روابط چندجانبه موثر است؛ درصورتیکه دیدار ۵ کشور دریای خزر برگزار شد و به توافقاتی در مورد حفظ محیط زیست و منابع طبیعی رسیدیم.
گفتی است در انتها این دیدار دو سند همکاری حقوقی وقضایی بین دادستان کل ایران و دادستان کل روسیه به امضا رسید.1401/09/23
11:48:17
0.0 / 5
361
تگهای خبر: اثر , پرونده , تبلیغات , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

استخدام وکیل

توکیل

خانواده

قانونی وکیل

وکالت ماهر

وکلا

وکیل قانونی