در بازدید معاون حقوق عامه دادستان كل كشور از شیرخوارگاه حضرت رقیه انجام شد

بررسی وضعیت خانواده های متقاضی فرزند خواندگی و چالش های تعیین امین موقت

بررسی وضعیت خانواده های متقاضی فرزند خواندگی و چالش های تعیین امین موقت آی وکیل: معاون حقوق عامه دادستان کل کشور به همراه مدیرکل دفتر پیش گیری از وقوع جرم و لطمه های اجتماعی دادستانی کل از شیرخوارگاه حضرت رقیه (س) بازدید نمود.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، غلامعباس ترکی به همراه محمدحسین صادقی مدیرکل دفتر پیش گیری از وقوع جرم وآسیب های اجتماعی دادستانی کل از شیرخوارگاه حضرت رقیه (س) بازدید و در جریان برنامه و کارهای آن مرکز قرار گرفتند.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در حاشیه این بازدید اظهار داشت: نهاد دادستانی در قوانین موضوعه تکالیف ومسولیت های متنوعی دارد که یکی از این وظایف مهم، سرپرستی امور محجورین، خصوصاً صغار و مجانین است، در همین راستا و بمنظور اعمال نظارت های قانونی امروز بازدیدی از این شیرخوارگاه داشتیم تا خدمات وزحمات کارکنان خدوم سازمان بهزیستی را ارج نهاده و در جریان برنامه ها و کارهای این مجموعه نیز قرار بگیریم.

وی اضافه کرد: در اینجا وضعیت نگهداری ومراقبت از نوزدان، نونهالان را از نزدیک مشاهده کرده و در جریان مسائل حقوقی و قضایی آن قرار گرفتیم. یکی از مسائل مطرح شده ارزیابی وتحلیل پروسه باز پیوند اطفال به خانواده و یا تمهید پذیرش آنها از طرف خانواده های متقاضی فرزند خواندگی و چالش های پیرامونی آن راجع تعیین امین موقت بود.

ترکی اشاره کرد: در ماه های اخیر و در جریان بازدید های مشابه گذشته از همکاران مان در واحدهای قضایی درخواست کرده بودیم که درباب صدور احکام قضایی لازم مساعدت کرده و روند جاری امور مربوطه را تسهیل نمایند، چرا اولویت در رشد و تربیت اطفال در بستر خانواده است و نگهداری بچه ها به طور طولانی مدت در مراکز خاص بهزیستی هرچند از شرایط مطلوب اقامتی نیز برخوردار باشند به صلاح طفل نبوده و مورد سفارش کارشناسان هم نیست.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور تصریح کرد: درخواست مان از همکاران این است که این پروسه با اعتماد بیشتری به نظریات کارشناسی وگزارش های مددکاری بهزیستی تسهیل و تسریع شود.

وی اشاره کرد: حد فاصل صدور احکام تعیین امین موقت و سرپرستی وفرزندخواندگی حداقل چند ماه است و دادستان ها می توانند با بهره گیری از ضوابط پیش بینی شده درقانون حمایت اطفال ونوجوانان با صدور موقت، اجازه وارد شدن طفل بصورت موقت تاصدور حکم لازم از طرف دادگاه را به خانواده های متقاضی فرزند خواندگی که شرایط وصلاحیت های قانونی آنها قبل تر در کمیته فرزند خواندگی بهزیستی با حضور کارشناسان گوناگون تایید شده است بدهند. اگر این اتفاق بیفتد طفل بصورت آزمایشی در اختیار خانواده قرار می گیرند و از رسوب و ماندگاری غیرموجه اطفال در این مراکز جلوگیری می شود.

ترکی عنوان کرد: از این حیث دنبال این هستیم که همکاران مان را تشویق نماییم و شرایط را طوری تسهیل نماییم که دستور موقت درباب نگهداری این بچه ها و تحویلشان به خانواده ها بهتر و سریع تر و با پروسه بهتری صورت گیرد.

وی درباره ی روند پیگیری تصمیمات این جلسه نیز بیان کرد: موضوع در زمینه ماموریت های محوله به اداره کل پیش گیری از وقوع جرم و لطمه های اجتماعی دادستانی کل با مدیریت جناب آقای صادقی است و کارگروه خاص دراین خصوص تشکیل شده که موضوعات در رابطه با لطمه های اجتماعی را با درک اهمیت و حساسیت آن با جدیت دنبال می کنند. از نظر اصلاح رویه ها نیز بعد از بررسی های لازم در صورت ضرورت بخشنامه ای برای هماهنگی بیشتر به دادسرا های کل کشور ابلاغ خواهد گردید.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در آخر با تبیین ارزش معنوی فرزند پذیری، اقدام خانواده ها در قبول اطفال نیازمند درمان را ایثاری ماندگار وستودنی دانست.

وی اظهار داشت: همزمان با بازدید ما از مرکز امروز یکی از احکام تعیین امین موقت در تهران اجرا شد و یک زوج جوان صاحب فرزند خردسال شدند.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور اظهار داشت: این امر از این جهت مهمست که می توان با ایجاد هماهنگی بیشتر در صدور احکام این چنینی مساعدت کرد و با تسریع این روند و حذف تشریفات غیر ضروری اطفال مدت کوتاه تری را در مرکز توقف نموده و تعداد بیشتری وارد خانواده های متقاضی شوند.

منبع:

1401/10/12
17:53:06
0.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری