برای انتخاب پارتیشن اداری مناسب محیط کار خود به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای انتخاب پارتیشن اداری مناسب محیط کار خود به چه نکاتی توجه کنیم؟ از آنجایی که حریم خصوصی و سکوت فضا نقش مهمی در راحتی و بهره‌وری روزانه یک کارمند ایفا می‌کند، انتخاب پارتیشن اداری مناسب از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود.


پارتیشن‌های اداری در واقع یک راه‌حل عالی و انعطاف‌پذیر برای ایجاد فضاهای مناسب در محل کار محسوب می‌شوند. اما از آنجایی که حریم خصوصی و سکوت فضا نقش مهمی در راحتی و بهره‌وری روزانه یک کارمند ایفا می‌کند، انتخاب پارتیشن اداری مناسب از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود. بنابراین بهتر است با انواع پارتیشن‌ها و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها، آشنا باشید تا بهترین گزینه را با توجه به اولویت‌ها و نیازهای محیط کار خود انتخاب کنید. اگر قصد تجهیز محیط کار خود با پارتیشن‌های کاربردی را دارید، با ادامه مطلب همراه باشید.

فاکتورهای مهم در انتخاب پارتیشن اداری مناسب

درصورتی که قصد دارید چیدمان محیط کار خود را با دکوراسیون جدید تغییر دهید و یا به ایجاد قسمت‌ها و محیط‌های تفکیک‌شده برای هر بخش کاری نیاز دارید، می‌توانید از پارتیشن‌های اداری استفاده کنید. نکته قابل توجه این است که انواع پارتیشن اداری، دست شما را برای انتخاب بازگذاشته است. اما برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین گزینه باید اولویت‌ها و نیازهای خود را بشناسید و متناسب با آن، گزینه مطلوب را انتخاب کنید. توصیه می‌شود قبل از اقدام برای خرید پارتیشن‌های اداری، این نکات را درنظر بگیرید:

انواع پارتیشن اداری را بشناسید.

یکی از مواردی که به شما در انتخاب پارتیشن‌های اداری مناسب کمک می‌کند، آشنایی با انواع آن و همچنین قابلیت‌های هرکدام است. برخی‌از رایج‌‎ترین انواع این پارتیشن‌ها شامل موارد زیر است:

 • اتاقک: این نوع از پارتیشن‌ها در واقع فضایی جعبه مانند را برای کارمندان ایجاد می‌کنند. مدل‌های به‌روزشده این پارتیشن‌ها دارای ارگونومی بهتری ازجمله میزهایی با ارتفاع قابل تنظیم، بازوهای قابل افزایش و پایه‌های مانیتور هستند.
 • دیوارهای آکاردئونی: دیوارهای آکاردئونی یا دیوارهای پانل تاشو یک گزینه بسیار محبوب در بین انواع پارتیشن‌های اداری از کف تا سقف است. شما می‌توانید به راحتی دیوارهای آکاردئونی را به روش‌های مختلف جابجا و مرتب کنید تا در صورت نیاز، فضا و حریم خصوصی مورد نظر خود را ایجاد کنید.
 • پارتیشن‌های چوبی: اگر می‌خواهید یک فضای اداری دائمی ایجاد کنید، پارتیشن‌های چوبی می‌توانند انتخابی مناسب با ظاهری زیبا و سنتی باشند. همچنین این نوع از پارتیشن‌ها برای بازسازی محیط کار با حداقل میزان سروصدا ایده‌آل هستند.
 • پارتیشن‌های شیشه‌ای: شاید در ظاهر پارتیشن‌های شیشه‌ای حریم خصوصی مناسبی را ارائه نمی‌دهند، اما در ایجاد فضای داخلی مرتب و مینیمال مناسب هستند. این پارتیشن‌ها همچنین باعث کاهش نویز و تامین نورطبیعی محیط می‌شوند.

بودجه خود را درنظر بگیرید.

گام بعدی برای انتخاب پارتیشن اداری، نهایی کردن بودجه مورد نظر است. به‌عنوان مثال، داشتن یک دفتر کار دائمی بدون برنامه‌ریزی برای جابجایی، بر طول عمر پارتیشن‌های شما تأثیر می‌گذارد، به این معنی که ممکن است بخواهید روی مواد با کیفیت بالاتر مانند شیشه یا چوب سرمایه‌گذاری کنید. از سوی دیگر، اگر قصد دارید دفتر خود را به جایی دیگر منتقل کنید، ممکن است به یک پارتیشن مقرون‌به‌صرفه که به‌راحتی قابل نصب و تعویض باشد، نیاز داشته باشید. بنابراین توصیه می‌شود قبل از انتخاب، بودجه را بر اساس نیازهای دفتر خود نهایی کنید.

به حریم خصوصی و کاهش نویز توجه کنید.

از ویژگی‌های مهم و استاندارد یک محیط کاری، وجود فضایی راحت، بدون حواس‌پرتی و با حفظ حریم خصوصی است. هنگام بررسی انواع پارتیشن‌های اداری، مطمئن شوید که به هر یک از کارکنان، فضایی مناسب و بدون سروصدای اضافی، برای کار داده می‌شود. پارتیشن‌های چوبی، درهای جداکننده چوب یا پارتیشن‌های شیشه‌ای از کف تا سقف، انتخاب‌های ایده‌آلی هستند.

گزینه های قابل تنظیم را در ذهن داشته باشید.

همان‌طور که می‌دانید، پارتیشن‌های اداری در زیبایی کلی دفتر کار شما، نقش مهمی دارند. بنابراین با توجه به عناصر، مواد، سبک‌ها و طرح‌های مختلف پیش روی خود، سعی کنید پارتیشن‌های اداری را انتخاب کنید که با اهداف کاری شما بیشترین سازگاری را داشته باشد. برای مثال، اگر می‌خواهید فضای بزرگ‌تری را تقسیم کنید، می‌توانید به سراغ اتاقک‌های مدرن با رنگ‌هایی بروید که نشان‌دهنده برند شرکت شما هستند.

از سوی دیگر، دیوارهای پانل تاشو با محفظه‌های قابل حمل می‌توانند برای یک دفتر کوچک‌تر مناسب باشند. درنهایت، سعی کنید از تصاویر، الگوها و رنگ‌ها یا حتی ایده‌های جدید استفاده کنید تا بخش‌های مختلف را با یک ویژگی برجسته در محل کار خود، از هم تفکیک کنید.

بر سهولت نگهداری تمرکز کنید.

بسته به فضای داخلی محیط اداری شما، برخی از انواع پارتیشن ممکن است مناسب‌تر از بقیه باشند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید آشپزخانه یا اتاق ناهار را جدا کنید، مواد پارتیشن شیشه‌ای یا پلی‌کربنات بهتر از سایر مواد است، زیرا به‌راحتی پاک و تمیز می‌شود. از سوی دیگر، چوب یا مواد چوبی برای مناطق پرتردد مناسب است، زیرا دوام بیشتری دارند.

به نورطبیعی توجه کنید.

اجازه ندهید پارتیشن‌ها نورطبیعی محیط کار شما را تحت‌الشعاع قرار دهند. زیرا نورطبیعی یکی از عوامل کلیدی در ایجاد راحتی و بهرهوری کارکنان محسوب می‌شود. ساعت‌ها کار طولانی در زیر نورهای مصنوعی می‌تواند باعث خستگی چشم، سردرد و استرس شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از پارتیشن‌ها به‌گونه‌ای استفاده کنید که نورطبیعی محیط را کاهش ندهد. انجام این‌کار همچنین به وسیع‌تر دیده شدن فضا نیز کمک می‌کند.

امکان جابجایی پارتیشن ها را درنظر بگیرید.

پارتیشن‌ها ممکن است بر اثر استفاده زیاد به تعمیرات در محل شرکت سازنده نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که دکوراسیون محیط کار خود را تغییر دهید. برای این‌کارها باید امکان جابجایی راحت و آسان پارتیشن‌ها را پیش‌بینی کنید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از پارتیشنی که کاملا قابل حمل است مانند پانل‌های مدولار یا دیوارهای آکاردئونی، استفاده کنید. شما می‌توانید بسیاریاز پانل‌های قابل حمل با طرح‌های شیک و مدرن را انتخاب کنید که با دکوراسیون اداری خود شما تناسب داشته باشد.

سوالات مهمی که قبل از انتخاب پارتیشن اداری باید از خود بپرسید!

برخی سوالات مهم و کلیدی وجود دارد که باید قبل از انتخاب و نصب پارتیشن اداری از خود بپرسید. این سوالات و پاسخ به آن‌ها، به شما کمک می‌کند تا نوع متریال، اندازه، شکل و سبک مناسبی از پارتیشن‌ها را برای محیط کار خود انتخاب کنید. ما در اینجا برخی از موثرترین سوالات قبل از انتخاب پارتیشن مناسب را از شما می‌پرسیم:

 • آیا پارتیشن‌های شما به ویژگی‌های کنترل نویز نیاز دارند؟
 • انعطاف‌پذیری و سفارشی‌سازی برای شما چقدر مهم است؟
 • از فضای اداری خود چه انتظاراتی دارید؟
 • آیا قابل حمل بودن پارتیشن برای شما مهم است؟
 • آیا در فضای اجاره‌ای کار می‌کنید؟
 • بودجه شما چقدر است؟
 • چه شرکت یا افرادی پارتیشن‌ها را طراحی و نصب خواهند کرد؟
 • چگونه از پارتیشن‌های خود استفاده خواهید کرد؟
 • چقدر مهلت دارید؟
 • آیا به دنبال تنظیم فضای خود با پارتیشن‌های قابل حمل هستید؟

سخن پایانی

اگر قصد ایجاد فضایی تفکیک‌شده و مناسب برای محیط کار خود را دارید، پیشنهاد ما استفاده از انواع پارتیشن‌های اداری است. اما توجه داشته باشید که این تنها راه‌حل نیست، بلکه برای انتخاب پارتیشن اداری مناسب باید فاکتورهای زیادی را در نظر داشته باشید. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب به تمام آن چیزی که محیط کار شما از نصب پارتیشن انتظار دارد، پرداختیم.

 

1401/10/17
21:18:47
0.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل قانونی

حقوقدان

قیمت روز وکیل

دفاع

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل قانونی