رئیس قوه قضائیه:

کاهش پذیرش در آزمون وکالت موجب افزایش هزینه های دادرسی می شود

کاهش پذیرش در آزمون وکالت موجب افزایش هزینه های دادرسی می شود به گزارش آی وکیل، خراسان رضوی رییس دستگاه قضا اظهار داشت: من تا کنون با کاهش  برگزاری آزمون های وکالت و تقلیل پذیرفته شدگان این آزمون ها مخالفت کرده ام، چونکه باور ما این است که با این قبیل اقدامات، هزینه های دادرسی برای مردم بیشتر می شود.


حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ۱۴ بهمن در اولین همایش سراسری هیأت مدیره های استانی مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه ضمن تبریک ولادت امیرالمؤمنین(ع)، اظهار داشت: یکی از اوصاف متعالی حضرت علی(ع) عدالت ورزی ایشان است. پس ما نیز در نهادهای قضاوت و وکالت و کارشناسی باید به تأسی از امیرالمومنین، ملتزم به عدالت ورزی و حرکت در صراط عدالت باشیم.

وی ضمن اشاره به شأن و جایگاه والای نهاد وکالت و قضاوت و کارشناسی، اضافه کرد: در مرتبه نخست این قضات، وکلا و کارشناسان هستند که باید پاسدار جایگاه و شأن بالای خود باشند. ممکنست در بین خانواده بزرگ و شریف قضات، وکلا و کارشناسان، معدودی باشند که مراعات این شأن و جایگاه والا را نکنند و در اعتماد مردم به این جایگاه ها خلل ایجاد کنند، پس باید خیرخواهانه به امر به معروف و نهی از منکر این قبیل همکاران همت گماشت.

رییس دستگاه قضا در ادامه از اقدامات و ابتکارات مسئولان و اعضای مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه طی مدت اخیر تقدیر به عمل آورد و این اقدامات و ابتکارات را در امتداد ایجاد وحدت و همگرایی میان مجموعه مرکز وکلا و مردم و مسئولان دانست.

رییس عدلیه مشخصاً به حضور مستمر مسئولان و اعضای مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه در مساجد بمنظور کمک و مساعدت حقوقی به مردم اشاره نمود و خواهان استمرار و تقویت این قبیل اقدامات و ابتکارات شد.

محسنی اژه ای بیان کرد: یکی از اهداف اساسی ما در قوه قضائیه کاهش هزینه های دادرسی است؛ بر همین مبنا من تا کنون با کاهش برگزاری آزمون های وکالت و تقلیل پذیرفته شدگان این آزمون ها مخالفت کرده ام، چونکه باور ما این است که با این قبیل اقدامات، هزینه های دادرسی برای مردم افزایش خواهد یافت.

رییس دستگاه قضا اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف اصلی ما، کاهش فرآیندهای دادرسی است. همچون مواردی که سبب طولانی شدن پروسه دادرسی می شود تجدید وقت هایی است که برخی وکلا به علت حجم بالای پرونده های تحت وکالت، درخواست می کنند. پس تاکید ما آنست که وکلا به اندازه توان و وقت شان نسبت به پذیرش وکالت اقدام نمایند تا با طولانی شدن فرآیندهای دادرسی از این طریق مواجه نشویم.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، ایشان در ادامه خطاب به مسئولان و اعضای مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه، اشاره کرد: شما موارد و مسائلی که سبب طولانی شدن پروسه دادرسی می شود را به ما منعکس کنید و در این حوزه پیشنهادات خودرا نیز ارائه دهید.

محسنی اژه ای اظهار داشت: قانون ناظر بر وکالت سالهاست تغییر نکرده است، حال آنکه خیلی از قوانین مشابه که پس از این قانون تصویب شده اند، تغییر یافته اند. پس شما در مرکز وکلا، نسبت به بررسی این امر اقدام کنید که آیا تغییر قانون ناظر بر نهاد وکالت مطلوب است یا خیر؟ آیا با وجود این مطلوب بودن، اجازه این تغییر داده نشده است؟

رییس قوه قضاییه ضمن اشاره به معضلاتی که در مبحث کارشناسی پرونده های قضایی وجود دارد، اظهار داشت: ما به معیارهای کارشناسی انتقاد داریم. بعضاً اختلاف نظرهای کارشناسی در قبال یک پرونده واحد، سبب ایجاد نارضایتی و افزایش هزینه کرد مردم می شود؛ پس لازم است تا با یک بررسی مدوّن و جامع، راهکارهای کاهش و تقلیل زمان پروسه کارشناسی و کاستن از اختلافات کارشناسی ها در قبال یک پرونده واحد اتخاذ شود.

رییس عدلیه ضمن اشاره به اهمیت مقوله به صلح و سازش کشاندن پرونده های مختلف قضایی شامل حقوقی و خانوادگی و مالی، اظهار داشت: شما در مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه می توانید در معرفی و تبیین سازوکارهای ناظر بر به صلح و سازش کشاندن پرونده های قضایی به ما کمک کنید.
منبع:

1401/11/16
18:04:26
0.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل ماهر

استخدام وکالت
تنظیم وکالت

مدافع

آگهی رایگان وکالت