بیانیه ستاد حقوق بشر به مناسبت هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی

بیانیه ستاد حقوق بشر به مناسبت هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی آی وکیل: ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، اطلاعیه ای صادر کرد.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا و به نقل از معاونت امور بین الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، متن این بیانیه به شرح زیر است:

"تحولات شگرف و نوظهور در نظام بین الملل همچون توسعه فزاینده فناوری، دسترسی بیشتر مردم جهان به اطلاعات و آگاهی و توسعه ابزارهای ارتباطی سبب افشای هر چه بیشتر چهره واقعی حقوق بشر آمریکایی شده است. امروزه در قیاس با سالیان قبل تعداد بسیار بیشتری از مردم جهان از نخبگان فرهیختگان و دانشگاهیان غربی گرفته تا مردم عادی این نکته را دریافته اند که ادعاها و شعارهای حقوق بشری سردمداران آمریکا یک ابزار بر زرق و برق برای سرپوش نهادن بر طمع و حرص سیری ناپذیر آنان برای منفعت طلبی و پیگیری نیات و مقاصد استکباریشان است.

تقریر و تبین کارنامه شوم و سراسر تباهی رژیم ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر نیازمند سالها قلم فرسایی و سخنرانی است رژیمی که در بیرون مرزهایش با جنگ افروزی و ترویج خشونت هراس افکنی، پشتیبانی از تروریسم ترور شخصیتهای علمی و اثرگذار بین المللی طراحی کودنا و کوشش برای آشوب و براندازی دولت های مستقل، حقوق افراد و سلتها را قربانی ساخته و در داخل مرزهایش کلکسیونی تمام عیار از نقض حقوق شهروندان خصوصاً حقوق بانوان و دختران رنگین پوستان و سیاهان، اقلیت های قومی و مذهبی و مهاجرین و پناهندگان و... را به معرض نمایش گذاشته است.

آمریکا همان رژیمی است که در تریبونهای عمومی و جلسات هم اندیشی و روشنفکری و در مجامع و ترتیبات حقوق بشری خودرا پیشرو و حامی حقوق بشر معرفی می کند، اما در صحنه عمل و در مقابل چشمان بیدار جهانیان و افکار عمومی سالهاست ضریحا از فشار و کشتار و اختناق و شکنجه مردم مظلوم فلسطین توسط رژیم صهیونیستی حمایت مادی و معنوی می کند. رژیمی که به بهانه مبارزه ای تروریسم و گسترش دموکراسی به افغانستان و عراق و لیبی و سایر کشورها لشکر می کشد و مستقیما دستش به خون هزاران انسان بیگناه همچون زنان و کودگان و شهروندان غیر نظامی آلوده است، اما حاضر نیست حتی در کلام مسئولیت تصمیمات و اقدامات خودرا که به نقض فاحش حقوق بشر و حقوق ملت ها منتج شده، بپذیرد، چه رسد به این که انتظار داشته باشیم در پی جبران خسارت برآمده و نسبت به اعاده حق و استقرار عدالت دغدغه داشته باشد! استفاده ابزاری از مفهوم حقوق بشر و مقابله با ترویم و اعمال تحریم های یکجانبه و توسل به تروریسم اقتصادی در راستای نیل به اهداف سیاسی، وجوه بارز دیگری از منظومه تاریک حقوق بشر آمریکایی است که رژیم آمریکا مستمرا و بصورت نظام مند مقابل دولتهای مستقل اعمال می نماید.

پر واضح است که ملت ایران خود یکی از قربانیان اصلی حقوق بشر آمریکایی می باشد. دقیقا از این روست که منادی مقاومت در مقابل زیادی خواهی ها و خوی استکباری رژیم آمریکا بوده و نقش پیشرو در افشای حقوق بشر آمریکایی را برای عهده گرفته است.

سردمداران آمریکایی از یک سو به بهانه مبارزه با تروریسم سردار حاج قاسم سلیمانی قهرمان و نماد واقعی مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوق بشر و حقوق ملتهای منطقه را ترور کرده اند و از دیگر سو تمام قد از گروهک های تروریستی ضد ایرانی که دستشان به خون هزاران ایرانی آغشته است، حمایت می کنند. از یک طرف با اعمال تحریم های یکجانبه و ظالمانه حقوق طبیعی و قانونی شهروندانی ایرانی همچون حق حیات حق سلامت و بهداشت حق برخورداری از استانداردهای زندگی مناسب، حق آموزش و دسترسی به دانش و فناوری حق توسعه شهروندان ایرانی همچون زنان و کودکان سالمندان و افراد دارای معلولیت و.. را نقض می کنند و از جانب دیگر نقش دایه مهربان تر از مادر به خود می گیرند و نسبت به نقض حقوق بانوان و دختران در ایران هشدار می دهند.

باید اذعان نمود که موارد نقض حقوق بشر توسط رژیم آمریکا تنها بعد بین المللی ندارد و شهروندان آمریکایی نیز همانند سایر ملتها قربانی سیاستهای خود برتربینانه و روحیه سلطه گری زعمای کاخ سفید هستند. تبعیض نژادی سیستماتیک مقابل رنگین پوستان خشونت بازداشت خود سرانه و سرکوب مهاجران و پناهندگان بی توجهی و مسئولیت ناپذیری در قبال خشونت مستمر و تبعیض مقابل زنان و دختران نقض فاحش حقوق زندانیان و... تنها گوشه ای از موارد نقض فاحش حقوق شهروندان آمریکایی توسط رژیم حاکمه این کشور شمرده می شود.

در آخر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز انزجار از اقدامات و سیاست های ضد حقوق بشری رزیم آمریکا چه در صحنه بین المللی و چه در محیط داخلی این کشور و همدردی با خانواده های قربانیان جنایت های ضد حقوق بشری رژیم آمریکا از همه فرهیختگان دانشگاهیان نخبگان فکری، رسانه ها و فعالان فضای مجازی درخواست می کنند بدون اغماض، واهمه و ارزیابی های مبتنی بر هزینه و فایده، مسئولیت اساسی و انسانی خود در افشای سیاستهای ضد حقوق بشری آمریکا را به انجام رسانند."
منبع:

1402/04/09
14:24:25
0.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

خانواده

وکالت قانونی

بررسی وکیلها

تنظیم وکالت

توکیل

موکل

محکمه