خرمشاهی خبر داد

گذشت از قصاص ۱۵ سال بعد از قتل شوهر به دست زن ۱۶ ساله

گذشت از قصاص ۱۵ سال بعد از قتل شوهر به دست زن ۱۶ ساله به گزارش آی وکیل، وکیل مدافع زنی که ۱۵ سال پیش به جرم قتل همسرش به قصاص محکوم شده بود، از آزادی موکلش با رضایت اولیای دم اطلاع داد.عبدالصمدخرمشاهی در گفتگو با ایسنا در اینباره اظهار نمود: در این پرونده که ۱۵ سال از شروع آن گذشته، یک خانم در کرمانشاه با پرتاب جسمی سنگین، همسرش را به علت رفتار نامناسب به قتل می رساند.

وی اضافه کرد: در آن زمان آن خانم به لحاظ سن کمی که داشته (شانزده سال)، در دادگاه ویژه اطفال محاکمه و به قصاص نفس محکوم شده و در مرحله فرجام خواهی من وکالت او را پذیرفتم. این پرونده طولانی بود و بارها به طرق قانونی نسبت به آن اعتراض کردیم. در مرحله استیذان هم، اولیای دم برای صلح و سازش حاضر نمی شدند یا وقفه طولانی می افتد و بارها و بارها به درازا کشیده شد. این اعتراضات طول کشید و موکلم بلاتکلیف در زندان بود.

خرمشاهی افزود: حتی ما درخواست کردیم طبق ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی که مطرح کرده «در مواردی که محکوم به قصاص، در زندان است و صاحب حق قصاص، بدون عذر موجه یا به دلیل ناتوانی در پرداخت فاضل دیه یا به سبب انتظار برای بلوغ یا افاقه ولی دم یا محکوم ضد، مرتکب را در وضعیت نامعین رها نماید، با شکایت محکوم ضد از این امر، دادگاه صادرکننده حکم، مدت مناسبی را مشخص و به صاحب حق قصاص اعلام می کند تا ظرف مهلت مقرر نسبت به گذشت، مصالحه یا اجرای قصاص اقدام نماید. در صورت عدم اقدام او در این زمان، دادگاه می تواند بعد از تعیین تعزیر بر مبنای کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) و گذشتن مدت زمان آن با دریافت وثیقه مناسب و تایید رئیس حوزه قضایی و رئیس کل دادگستری استان تا تعیین تکلیف از جانب صاحب حق قصاص، مرتکب را آزاد کند.» با سند آزاد شود که مورد موافقت قرار نگرفت.

خرمشاهی با اشاره به اینکه این پرونده دست کمی از قدیمی ترین زن زندانی ایران نداشت، اظهار داشت: در نهایت اولیای دم اوایل سال جاری رضایت دادند. دو روز پیش در دادگاه ویژه اطفال در کیفری یک استان کرمانشاه قصاص او به لحاظ رضایت اولیای دم منتفی شد و از باب جنبه عمومی جرم هم ۱۰ سال حبس داشت که او بیشتر از ۱۰ سال در زندان بود و حبس هم طی کرده بود و در نهایت آزاد شد.

منبع:

1402/06/06
10:09:07
0.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکالتنامه
دادگستری

وکالت ماهر

وکیل مدافع

وکالت خانوادگی
وکیل ماهر
وکیل مدافع