معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه:

آمار ۸۰درصدی اعزام و بدرقه الکترونیک زندانی

آمار ۸۰درصدی اعزام و بدرقه الکترونیک زندانی به گزارش آی وکیل، معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: ۸۰ درصد جلسات تحقیق و رسیدگی بصورت آنلاین برگزار شده و متهم و زندانی بصورت سنتی اعزام نمی شوند.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا و بنابر اعلام میزان، محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در نشست مسئولین بسیج دانشجویی پیرامون مسائل اساسی کشور که امروز جمعه ۳ آذرماه با حضور تعدادی از دانشجویان حقوق در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، با تبریک هفته بسیج اظهار داشت: بهترین دوران تحصیلم را در بسیج دانشجویی سپری کردم و به آن افتخار می کنم.
وی افزود: نخستین سفارش ام به دانشجویان اینست که عضو تشکل ها شوید چون که با این عضویت مهارت های زیادی را آموزش می بینید. کار تیمی و گروهی در تشکل آموزش داده می شود عضویت در بسیج دانشجویی به سبب روحیه جهادی و انقلابی و معنویت آن موضوعیت مضاعفی را هم دارد.
کاظمی فرد اظهار داشت: در دوران دانشجویی ما افراد عضو تشکل بسیج دانشجویان برتر علمی بودند در واقع بسیجیان در علم درجه یک بودند و عضویت در این تشکل سبب نشده بود از تحصیل باز بمانند.
وی با اشاره به اینکه روحیه جهادی که در بسیج می آموزید در روند کار بسیار مفید می باشد، اظهار داشت: امروز بعنوان کسی اینجا آمده ام که بتوانم از شما کمک بگیرم، اما ابتدا باید ببینیم چگونه فکر نماییم تا دستاوردهایمان قابل استفاده باشند.
کاظمی فرد در ادامه در مورد قوه قضاییه هوشمند و نقش فناوری اطلاعات در آن بعنوان پیشران اظهار داشت: در بخشی از حکم رئیس قوه قضاییه تضمین دسترسی ساده و مجانی به خدمات آورده شده است و همینطور در سند تحول قضایی از مهم ترین یاد شده اش موضوعات فناوری است؛ به صورت کلی بیشتر از ۵۰ درصد از تکالیف قوه قضاییه بدون فناوری امکان پذیر نیست.
رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه با اشاره به اینکه شالوده سند تحول قضایی فناوری اطلاعات است، اضافه کرد: قوه قضاییه در این حوزه کارهای بزرگی انجام داده است این ابزارها دسترسی را برای شهروندان ساده تر و به قوه قضاییه هم در اتقان آرا و کاهش اطاله دادرسی کمک کرده است.
وی افزود: وقتی از فناوری صحبت می نماییم آنرا ابزار نمی دانیم بلکه از آن بعنوان پیشران استفاده می نماییم. در دستگاه قضایی تحول در اعزام و بدرقه زندانی را داشته ایم. در جهت کاهش اطلاله دادرسی، حقوق زندانی، بحث های در ارتباط با امنیت مرکز آمار و فناوری با در اختیار قرار دادن ابزار ویدیو کنفرانس روال سنتی را تغییر داد؛ باآنکه که فرایندهای سنتی هم بدان واسطه تغییر نمود تا این لحظه میزان اعزام و بدرقه الکترونیک زندانی ۸۰ درصد است؛ این در شرایطی است که هزینه اعزام زندانی سالانه ۱۰۰ میلیارد بود.
وی در مورد ابلاغ الکترونیک اظهار داشت: سابقا ابلاغ توسط مامور انجام می شد جدا از بحث کرامت فرد بحث اتلاف زمان و هزینه را در هم در نظر بگیرید امروزه ابلاغ الکترونیک شده و این تنها یک نرم افزار نیست بلکه فرآیند ابلاغ را تغییر داده ایم، تغییر فرآیند کند و دارای پیچیدگی است، اما درست کردن ابزار کوتاه است.
وی خطاب به دانشجویان حقوق حاضر در جلسه با اشاره به اینکه ابزار در کنار فرآیند می تواند معجزه کند، اظهار داشت: در تغییر فرایندها نیازمند همکاری حقوقدانان هستیم مرکز آمار ۳۰درصد از نیروهایش فارغ التحصیلان حقوق هستند که ما با کمک آنها کار را پیش می بریم آنها زبان حقوق را برای ما فنی می کنند و همه این تحولات ناشی از فکر آنها است.
کاظمی فرد با اشاره به اینکه نگاه ما به فناوری ابزاری نیست بلکه نگاه پیشران داریم، اظهار داشت: خیلی از فرایندها گرفتار تحول شده است اگر بخواهید کمکی به دستگاه قضایی کنید باید خیلی از موضوعات را در در بستر فناوری باز تعریف کنید.
کاظمی فرد اظهار داشت: حالا مفهوم رجوع در دستگاه قضایی تغییر یافته است تا دهه ۸۰ باید حضوری به مراجع قضایی رجوع می کردید، از دهه ۹۰ در دستگاه قضایی مفهوم رجوع تغییر و با توزیع جغرافیایی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را در اختیار شهروندان قرار داد و از سال ۱۴۰۰مفهوم زمان هم تغییر نمود و فرد در هر زمان از شبانه روز می تواند از خدمات قضایی بهره مند شود.
وی با اشاره به اینکه در بحث دادگاه ها هم باید مفهوم عوض شود تا مردم بتوانند راحتتر استفاده کنند، اظهار داشت: دستگاه قضا اخیرا دادگاه ها را علنی برگزار می نماید باآنکه که در این عرصه هم دو مفهوم داریم آیا علنی بودن به مفهوم انتشار است؟ مجاز هستیم که این کار را انجام دهیم؟ ما آمادگی داریم از نظرات فناورانه موثر در این عرصه برای طراحی بعضی از چارچوب ها استفاده نماییم.
کاظمی فرد برای معرفی یکی دیگر از فناوری های مرکز آمار مورد استفاده در دستگاه قضایی اظهار داشت: در گذشته برای جلب محکوم باید حکمی صادر می شد و مأموری برای جلب فرستاده می شد، با اقدام ساده ای با همکاری مرکز آمار قوه قضاییه، فراجا و بانک مرکزی اگر کسی نامش در سیستم قضایی بعنوان متواری ثبت باشد این فرد از زمان صدور حکمش در تمامی زیر مجموعه های این مراکز قابل شناسایی است، ازاین رو با اشتراک اطلاعات و داده ها اقدام جدیدی در این عرصه انجام شده است.
وی اظهار داشت: یکی از بحث های مهم حالا اینست که آیا هوش مصنوعی می تواند جای قاضی را بگیرد و یا دستیار او باشد؟ این مورد در برنامه هفتم توسعه ماده ۱۱۳ این بند را دیده ایم که بتوان از این تکنولوژی در دستگاه قضایی استفاده کرد، اما کاری است که به حوزه تقنینی و قانونی نیاز است.
کاظمی فرد در مورد جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری اطلاعات اظهار داشت: با ارتباطاتی که با کشورهای اروپایی و آسیایی در این حوزه داشته ایم باید بگوییم برخی از کارهایی که در جمهوری اسلامی ایران انجام شده است با تمام ایرادات یکتا است. همه کشورها امکان استفاده از این تکنولوژی ها را ندارند تنها در بعضی از کشورها امکان استفاده از پابند برای زندانی وجود دارد، حالا ما مسیر زیادی را رفته و مسیر بیشتری را هم باید بپیماییم تا با استفاده از این ابزار مسایل دستگاه قضا را حل نماییم.
کاظمی فرد اظهار داشت: در این عرصه بیشتر نیروهای ما فنی هستند و نیروهای حقوق در این حوزه ورود پیدا نکردند؛ ازاین رو احتیاج به فضای اشتراکی داریم باید چارچوبی ترتیب داده شود که بتوانیم از آن حوزه هم استفاده نماییم تا کسانی بیایند و بتوانند قانون را به زبان فناوری بیان کنند.
رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات مرکز آمار و فناوری اطلاعات در حوزه کاهش اطاله دادرسی اظهار داشت: یکی از اقداماتی که دو سال است شروع کرده ایم یافتن پرونده های است که بیشتر از شش ماه از رسیدگی آنها گذشته است؛ آنها را دسته بندی و تفکیک می نماییم و به هر مرجعی که نیاز است اطلاع می دهیم.
وی ضمن اشاره به این که کارشناسی ها بعنوان یکی از معضلات در حوزه اطاله دادرسی و از دغدغه های رئیس قوه قضاییه است که از سال قبل به مرکز منتقل شده است، اظهار داشت: سند تحول قضایی می گوید باید ارجاع به کارشناس به صورت هوشمند باشد، ارجاع هوشمند کارشناسی یکی از ابزارهای ما بوده و از آغاز سال آینده اثرات آنرا می توانیم ببینیم.
وی با اشاره به اینکه از این پس کارشناسی در دستگاه قضایی به صورت سنتی نیست گفت: این ارجاع به صورت الکترونیک و اتوماتیک صورت می گیرد و این امر در این روند توزیع عادلانه و افزایش کیفیت کارشناسی موثر است و بدین واسطه فسادی که در این جا بود هم کاسته می شود ما ابزار ساخته و درحال تغییر فرآیند کارشناسی در قالب قانون هستیم.
کاظمی فرد در پاسخ به سوالی در مورد زیر ساخت ها در مرکز آمار و فناوری در حوزه اعتبار زدایی از اسناد عادی و ایجاد یک امتیاز برای اسناد رسمی و این که آیا با ابلاغ قانون مدیریت فرآیند رسمی شدن اسناد عادی به درستی صورت خواهد گرفت و شاهد قطعی در این سامانه ها نخواهیم بود، اظهار داشت: قطعی و کندی در سامانه ها دو بعد دارد؛ یک قسمتی از آن به ما مربوط می شود و سمت دیگر آن سازمان های دیگر است؛ مثلاً سازمان امور مالیاتی، ثبت احوال و بانک در واقع اشکال در هر یک از آنها سبب مشکلات در کل سامانه می شود. حجم تراکنش ها در سامانه ثبت من بالا است و مسلما در اجرایی شدن این قانون موثر است، اما این که بگوییم مشکلی دیگر نخواهیم داشت مسلما خیر، چون زیر ساخت های کل کشور باید به تدریج اصلاح گردد.
وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در مورد اقدامات مرکز آمار و فناوری در حوزه دانش افزایی در حقوق قوانین و علم حقوق به دانش آموزان اظهار داشت: معاونت جلوگیری از وقوع جرم در این حوزه مأموریت دارد ما هم در حوزه می توانیم ابزار سازی نماییم و با ابزارهای فناوری اطلاعات می توانیم در این حوزه کارهایی انجام دهیم.
وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در مورد معضلات و چالش های هوش مصنوعی و استفاده از آن به جای انسان اظهار داشت: هوش مصنوعی از حوزه هایی است که مورد نیاز است روی آن کار شود، اما اگر هوش مصنوعی یک قضاوتی را انجام داد که غلط بود مسئولیت با کیست؟ حدودا در دنیا این مورد حل شده است. بزرگترین چالش آن مسئولیت است در این عرصه احتیاج به مطالعه و تحقیق است که ببینیم این چالش را دیگران چگونه حل کردند.
رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در ادامه اظهار داشت: باید ببینیم در کدام حوزه ها میتوان از هوش مصنوعی استفاده کرد، مثلاً وکیل هوشمند در بعضی از حوزه ها وجود دارد، اما آیا در قانون ما می توانیم این کار را انجام دهیم؟ باآنکه در سند تحول در حوزه کارشناسی موضوعی را داریم که هوش مصنوعی می تواند در بعضی حوزه ها مثلاً کارشناسی خط اقداماتی را انجام دهد. هوش مصنوعی یا به جای انسان می نشیند یا کنار انسان، اما ما فعلاً می توانیم از آن کمک بگیریم و در این عرصه درحال طراحی دستیار هوشمند قضایی هستیم تا به قاضی کمک نماییم رای دقیق تری را صادر کند.
کاظمی فرد به ایجاد ۳۸میلیون رای گمنام شده اشاره نمود و اظهار داشت: در این حوزه در دنیا بی نظیر عمل کرده ایم، در این بانک رای و تصمیم قضایی که معلوم نیست برای کیست، اما متن آن وجود دارد و به تفکیک موضوعی قابل دسترس است. دسترسی استفاده از آنرا برای قضات، دیوان عالی کشور برای نظارت بر آرا و به برخی پژوهشگاه داده ایم؛ بزودی به بعضی از دانشگاه ها هم این دسترسی را خواهیم داد؛ که این مورد علاوه بر بحث آموزش می تواند کمکی به مرکز آمار باشد تا افراد حقوقی به زبان فنی بتوانند بعضی از معضلات این حوزه را حل کنند.
کاظمی فرد اظهار داشت: از روزی که واژه هوش مصنوعی خلق شد همواره این سوال مطرح بود که آیا هوش مصنوعی جای انسان را خواهد گرفت؟ جواب فنی اینست که خیر این گونه نیست؛ کارهایی که تکراری شده است را ماشین بهتر از انسان می تواند انجام دهد. اما در مورد جایگزین شدن آن با قاضی، وکیل و کارشناس قرار نیست جای آنها را بگیرد بلکه مقرر است جای تکرارها را بگیرد؛ هوش مصنوعی در تصمیمات انسانی نمی تواند جایگزین شود، چون در اینجا تجربه انسانی را همچنان نیاز داریم و این ها حذف نمی شود.
وی افزود: یکسری کارها را ماشین انجام می دهد و با این کار مثلاً قاضی زمانش را برای برخی دیگر موضوعات قرار می دهد تا کیفیت کارها بالا رود.
رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در پاسخ به گلایه دانشجویی که معتقد بود شرایط آموزش بگونه ای است که دانشجوی حقوق با روندهای دادرسی آشنایی ندارد، اظهار داشت: با برگزاری دادگاه های بر خط علنی، روندی در کشور شروع شده است تا دانشجویان حقوق یک دادگاه واقعی را مشاهده و از روندهای رسیدگی آگاه می شوند و پیگیر هستیم تا بتوانیم این ظرفیت را برای دانشگاه های همه استان ها ایجاد نماییم. دادگاه های برخط در کانالی در پیام رسان بله اطلاع رسانی می شود که می توانید از آن آگاه شوید.
کاظمی فرد اضافه کرد: اگر بخواهیم به صورت کلی فرایندهای سنتی را الکترونیک نماییم تغییر را نخواهیم دید، اما اگر فرآیند را هم توانستیم تغییر بدهیم پرارزش است. مثلاً فرآیند ابلاغ الکترونیک و اعزام و بدرقه زندانی شبیه روال سنتی نشده است؛ در نهایت ما شکل جدیدی را بوجود آورده ایم، نرم افزار نمی تواند تحول ایجاد نماید مگر این که چارچوب ها هم تغییر کند. نرم افزار به کمک فکر افزار می تواند موثر باشد.
او همینطور در پاسخ به سوالی در مورد این که فناوری چه کمک بازدارندگی و جلوگیری از وقوع جرم کرده است، اظهار داشت: همانطور که گفتیم فرد متواری را با استفاده از داده های اشتراکی می توانیم شناسایی نماییم که به آن بحث حکم جلب سراسری می گوییم.
وی در این حوزه به دعوای اعسار اشاره نمود و اظهار داشت: مطابق قانون چک اگر کسی معسر بود و این درخواست را داد مطابق قانون چک دیگر نمی تواند چک صادر کند و دسته چک هم نمی تواند داشته باشد در اعتبار سنجی ها مثلاً برای دریافت وام وقتی فرد اعلام اعسار می کند دیگر نمی تواند وام پرداخت کند که درخواست آنرا بدهد؛ و این ها همه در سیستم های اعتبار سنجی به صورت اشتراکی داده سازی شده است.
رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه اضافه کرد: سامانه اعتبار معاملاتی به پلت فرم های معاملاتی مثل خودرو متصل است و بدینگونه فردی که مطابق قانون ممنوع المعامله، مهجور، متوفی فرضی و ورشکسته در آن شناسایی شده است و به آن پلت فرم ها اطلاع داده می شود که نمی توانند این افراد معامله کنند، اعتبار سنجی برای بهره مندی از معاملات پلت فرم ها همچون بانک مرکزی و درگاه ملی مجوزها در آن صورت می گیرد. بدینگونه برای دریافت مجوز اگر محکومیت مالی اجرا نشده داشته باشید مجوزی برای شما صادر نمی شود و این همان تبادل داده است که از وقوع جرایم جلوگیری می کند.
منبع:

1402/09/04
09:36:06
0.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری