خندانی در جمع خبرنگاران:

وکالتی هم سند زده می شود

وکالتی هم سند زده می شود رییس کانون سردفتران اظهار داشت: در بحث خودرو، مردم مختار هستند که به دفترخانه ها مراجعه کنند اما اگر زمانی مشکلی رخ دهد و بخواهند به محاکم قضائی مراجعه کنند، اگر سند نداشته باشند کارشان سخت می شود.به گزارش آی وکیل به نقل از مهر، علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتر یاران ظهر امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا با خرید و فروش خودرو بصورت وکالتی می شود در دفترخانه ها سند ثبت نمود یا خیر؟ اظهار نمود: بطور قطع چنین موردی امکانپذیر خواهد بود. دفترخانه ها برای معاملات خودرویی سند وکالتی می زنند و هیچ مشکلی نیست. اگر دفترخانه ای از ثبت سند در معاملات وکالتی خودداری می کند، تخلف است و باید اعلام گردد.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که دفترخانه ها در مقابل هزینه ای که برای ثبت سند می گیرند چه خدماتی به مردم ارائه می دهند؟ اظهار داشت: خدمات ما در قانون تعریف شده و قرار نیست در مقابل هزینه ای که از افراد گرفتن می نماییم، خدماتی ارائه دهیم. درواقع ما مالکیت شما را ثبت می نماییم و فلسفه ذاتی تنظیم سند این است.
رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران اضافه کرد: در بحث خودرو، مردم مختار هستند که به دفترخانه ها مراجعه کنند اما اگر زمانی به مشکلی برخورد کنند و بخواهند به محاکم قضائی مراجعه کنند، شخصی که سند دفترخانه ای دارد، آسان تر می تواند حق خودرا بگیرد تا کسی که تنها به برگ سبز پلیس اکتفا کرده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که شما در مراحل گرفتن سند در دفترخانه ها، داشتن برگ سبز پلیس را الزامی می دانید اما چرا خودتان این سند را به رسمیت قبول ندارید؟ اظهار داشت: در قانون ذکر شده اول باید تعویض پلاک، انجام و سپس سند داده شود برای همین هم ما می گوئیم همراه مدارک خود برگ سبز هم باید داشته باشید.
خندانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که آیا دفترخانه ها با عدم مراجعه مردم برای ثبت سند خصوصاً سند خودرو دارای ضرر و زیان می شوند؟ اظهار داشت: طبیعی بنظر می رسد اگر سندی در دفترخانه ها ثبت نشود، آن دفترخانه گرفتار ضرر و زیان می شود چونکه در قانون دفترداران هزینه های خودرا از ثبت سند به دست می آورند و هیچ هزینه دولتی دیگری بعنوان حقوق و مزایا به آنها پرداخت نمی گردد.
رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران افزود: این به آن معنا نیست که ما بخواهیم تمام هزینه های خودرا از ثبت سند خودرو به دست بیاوریم چونکه ثبت سند خودرو تنها بخش اندکی از دیگر خدماتی است که دفاتر به مردم ارائه می دهند.
به گفته وی، بطور مثال برای ثبت خودروی پژو پارس مدل ۱۴۰۰، یک فرد باید دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در دفترخانه پرداخت کند که از این رقم یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان آن مربوط به مالیات نقل و انتقال (خزانه دولت)، ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه کاداستر (هزینه خزانه دولت)، ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان حق الثبت (خزانه دولت) و ۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان ارزش افزوده (خزانه دولت) می شود.
خندانی اظهار نمود: فقط ۲۵۰ هزار تومان سهم سردفتر از ثبت سند خودرو یعنی ۹.۲۵ درصد از آن ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه ثبت سند خودرو خواهد بود.
رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران اظهار داشت: حالا در کشور ۸۵۰۰ دفتر اسناد رسمی داریم، حدود ۲۰۰۰ دفترخانه در تهران قرار دارد و میانگین زمان ثبت سند خودرو در این دفاتر بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.

1400/08/02
12:38:41
0.0 / 5
209
تگهای خبر: اسناد رسمی , تخلف , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری