نوروزی:

قطع درختان معابر عمومی به علت تساهل شهرداری است

قطع درختان معابر عمومی به علت تساهل شهرداری است به گزارش آی وکیل نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مجازات های تعیین شده در قانون مجازات اسلامی برای قطع درختان تصریح کرد: قوانین موجود درباره مجازات قطع درختان از بازدارندگی کافی برخوردار می باشند و ۶ ماه تا ۳ سال حبس که بعنوان مجازات قطع درختان تعیین شده، مدت کوتاه و مجازات کمی نیست.


حجت الاسلام حسن نوروزی در گفتگو با ایسنا با تکیه بر این که در قانون مجازات اسلامی قانونی برای قطع درختان در بخش تعزیرات داریم، تصریح کرد: مواد ۶۸۵ الی ۶۸۶ قانون مجازات اسلامی به جرایمی می پردازد که به عمل ارتکابی ضد درختان و محصولات زراعی و باغات مربوط است.
وی ضمن اشاره به جرم انگاری قطع درختان معابر عمومی و درختان شناسنامه دار داخل منازل شخصی اظهار داشت: درباره قطع درختان معابر عمومی در ماده ۶۸۶ قانون مجازات اسلامی آمده است که «هر کس درختان مبحث ماده ۱ قانون گسترش فضای سبز را عالماً عامداً و برخلاف قانون مذکور قطع یا موجبات از بین رفتن آن­ها را فراهم آورد، علاوه بر جبران خسارت وارده حسب مورد به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از سه میلیون تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد».
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: ازاین رو قانون برای مجازات قطع درختان وجود دارد و شهرداری باید مبحث را پیگیری و در دادسرا شکایت کند.
نوروزی همینطور با تکیه بر این که قوانین موجود درباره مجازات قطع درختان از بازدارندگی کافی برخوردار می باشند، اظهار نمود: ۶ ماه تا ۳ سال حبس بعنوان مجازات قطع درختان تعیین شده که مدت کوتاه و مجازات کمی نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود مجازات تعیین شده برای جرم قطع درختان، همچنان شاهد ارتکاب این جرم هستیم؟ اظهار داشت: در این حوزه شهرداری تساهل کرده است.
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته انتشار تصاویری از خشک شدن چندین اصله از درختان چنار خیابان ولیعصر تهران در مقابل یک ملک نوساز در در فضای مجازی با واکنش هایی از جانب دادگستری و دادستانی تهران و همینطور برخی از اعضای شورای شهر مواجه گردید. بر این اساس رئیس دادگستری تهران به دادستان تهران مأموریت داد تا ضمن تشکیل کارگروهی تخصصی دلایل وقوع این حادثه را احصا و در صورت احراز وقوع تخلف و یا جرم اقدامات لازم در قالب قوانین و مقررات را انجام دهد.
همچنین دادستان تهران با بیان تشکیل پرونده قضایی جهت بررسی خشک شدن درختان خیابان ولیعصر اظهار داشت که با عوامل و مرتکبان این مورد برخورد قانونی و قاطع خواهد شد.
منبع:

1401/05/06
15:57:30
0.0 / 5
357
تگهای خبر: پرونده , تخصص , تخلف , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری