رییس سازمان پزشكی قانونی:

در تولید بخش عمده ای از کیت های ژنتیک خودکفا شده ایم

در تولید بخش عمده ای از کیت های ژنتیک خودکفا شده ایم به گزارش آی وکیل، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: کیت های ژنتیک تولید شده در مرکز تحقیقات از دقت بالایی برخوردارست که آنرا از نمونه های خارجی ممتاز کرده و اکنون در بخش عمده ای از کیت های ژنتیک به خودکفایی رسیده ایم.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، عباس مسجدی در مراسم بازدید نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور از مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران که بامداد امروز با حضور تعدادی از معاونان و مدیران کل دو سازمان صورت گرفت، اظهارکرد: آنچه در پزشکی قانونی به عنوان گفتمان غالب دنبال می شود، خدمت رسانی توام با تکریم و بدون منت به مردم و مراجعان سازمان است.

وی با اعلان اینکه مراجعان سازمان گرفتار تألمات و لطمه های روحی هستند، اضافه کرد: عمده این مراجعان افرادی متالم و دردمند هستند که عزیزی را از دست داده و یا آنکه خود گرفتار لطمه شده اند، بدین سبب تاکید جدی ما تکریم و ارائه خدمت درست و بدون منت به این عزیزان است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به ابعاد علمی و تخصصی کار پزشکی قانونی در کنار بعد خدمت رسانی، اظهار داشت: پزشکی قانونی سازمانی تخصصی، علمی و خدماتی است که باید دانش و توانمندی های خودرا مطابق با دانش روز دنیا بطور مستمر به روز رسانی کند و همانطور که در قانون تشکیل سازمان نیز تاکید شده بخش های آموزشی و پژوهشی و علمی و تحقیقاتی را مورد توجه قرار دهد.

وی افزود: در مجموعه سازمان پزشکی قانونی حدود ۴ هزار نفر مشغول خدمت رسانی هستند که حدود نیمی از آنان پزشک و بیش از ۸۵ درصد نیز تحصیلات دانشگاهی دارند وعلاوه بر این در قانون تشکیل سازمان ۳ وظیفه از پنج وظیفه اصلی به امور آموزشی و پژوهشی اختصاص داده شده که همه این موارد تأکیدی بر جایگاه علمی این سازمان است.

وی با اشاره به خدمات سازمان در زمینه های تخصصی، اشاره کرد: کار کارشناسی تمام مسایل پزشکی در رابطه با دستگاه قضا در سازمان پزشکی قانونی کشور به انجام می رسد و این مساله بیان کننده گستردگی و تنوع خدمات سازمان پزشکی قانونی می باشد.

مسجدی، پزشکی قانونی پس از انقلاب را یک سرمایه اجتماعی برای کشور عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون خیلی از آمارها و اطلاعات سازمان به عنوان تنها مرجع در عرصه های بین المللی قابلیت استناد دارد به عنوان مثال در مورد آمار فوت شدگان تصادفات تنها آماری که در پزشکی قانونی گردآوری و ارائه می شود مورد استفاده در عرصه های بین المللی است و این امر در مورد برخی دیگر از اطلاعات و آمار تهیه شده در سازمان نیز صدق می کند.

وی اضافه کرد: بطور متوسط سالانه حدود یک سوم پرونده های قضایی برای اعلام نظر کارشناسی به این سازمان ارسال می شود که بگفته قضات و مسئولان قضایی در این پرونده ها نظر پزشکی قانونی فصل الخطاب است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به حجم کار و فشار روانی ناشی از آن اشاره کرد: روزانه تعداد زیادی از هموطنان جهت دریافت خدمات به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور در بخش های تخصصی تشریح، معاینات و… مراجعه می کرده و در سازمان تردد دارند که این حجم مراجعات در کنار سختی و صعوبت و حساسیت کار، فشار روانی زیادی را به همکاران وارد میکند.

به گفته وی کار پزشکی قانونی ذاتا سخت و دشوار است که اگر با کمبود تجهیزات و امکانات و نیروی انسانی نیز همراه شود سختی آن دوچندان خواهد شد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور همین طور بر لزوم تامین تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز لابراتوار های پزشکی قانونی باتوجه به نقش آنها در تعیین تکلیف پرونده های قضایی تاکید کرد و اظهار داشت: از آن جا که خیلی از تجهیزات و مواد مصرفی لابراتوار ها وارداتی است، در تامین این تجهیزات به شدت تحت تأثیر نرخ ارز هستیم به نحوی که قیمت تعدادی از تجهیزات ما در سالهای اخیر و متأثر از تحریم و نوسانات ارز چندین برابر شده است.

وی افزود: برای تامین تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی رایزنی های بسیاری با وزارت بهداشت و هیئت امنای ارزی انجام شده و همکاریهای خوبی نیز دراین زمینه به عمل آمده است اما باتوجه به حجم ارجاعات به سازمان و کمبودهایی که دراین زمینه وجود دارد نیازمند حمایت های بیشتری هستیم.

دکتر مسجدی با اشاره به اینکه مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی کهریزک یکی از مجهزترین مراکز پزشکی قانونی در کشور است، اظهار داشت: تجهیزات این مرکز و دیگر مراکز پزشکی قانونی پاسخگوی نیازهای روزانه و ارجاعات معمول است و اگر حادثه یا بحرانی در کشور اتفاق افتد تنها با کار جهادی و همت والای همکاران پاسخگوی آن خواهیم بود.

مسجدی به حضور موثر پزشکی قانونی در بحران ها و ساماندهی و تعیین تکیف پیکرهای ارجاعی اشاره نمود و اظهار داشت: ایران دهمین کشور بلاخیز دنیا است که بحران ها و حوادث مختلفی در آن اتفاق می افتد و در همه این بحران ها پزشکی قانونی در شناسایی قربانیان و تعیین علت فوت آنها نقش آفرین است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، اضافه کرد: پزشکی قانونی در تمام بحران ها و حوادث از ابتدا تا تعیین هویت و شناسایی آخرین قربانی حضور دارد و جزو نخستین گروه هایی است که در صحنه حادثه حضور می یابد.

وی با تاکید مجدد بر حضور جدی پزشکی قانونی در بحران ها و امکانات و توان تخصصی قابل توجه آن خواهان حمایت های بیش از این سازمان خصوصاً در بحث فضاهای فیزیکی مناسب و بهسازی و نوسازی لابراتوار ها از طرف سازمان مدیریت بحران کشور شد و اشاره کرد: لابراتوار های پزشکی قانونی بااینکه از ظرفیت علمی بسیار غنی و کارشناسان و پزشکانی خبره، که هر یک سرمایه های علمی برای کشور محسوب می شوند، برخوردارست اما اگر تجهیزات و امکانات مناسب وجود نداشته باشد اظهار نظر کارشناسی نیز بطور دقیق و به هنگام محقق نخواهد شد.

قول مساعد رییس سازمان مدیریت بحران کشور جهت تامین نیازهای پزشکی قانونی

نامی نیز در این بازدید، اظهارکرد: در اجرای عدالت، وجود مسیر علمی و فنی کشف حقیقت از ضروریات است که اظهار نظر کارشناسی پزشکی قانونی از مصادیق آنست و اگر نباشد تلاش مجموعه قضایی در تامین عدالت ناتمام می ماند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه قوه قضاییه در دوره مدیریت حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای، تاکید جدی در اجرای عدالت و تسهیل مسیر امور دارد و همیشه رسیدگی صحیح به پرونده ها و توجه به مردم را در دستور کار خود قرار داده است.

نامی به اهمیت نظرات و کارشناسی های پزشکی قانونی در اجرای عدالت نیز اشاره و اشاره کرد: نظرات پزشکی قانونی در امتداد اجرای عدالت بسیار اهمیت دارد بدین سبب باید تجهیزات و امکانات آن به روز باشد که در این خصوص تمام تلاش خودرا برای مساعدت با این سازمان خدمت رسان به کار خواهیم گرفت.

وی اضافه کرد: کارکنان و پزشکانی سازمان پزشکی قانونی از جامعه نخبگان کشورند و تنها بدلیل تعلق خاطر نسبت به اجرای عدالت قادر به فعالیت و اشتغال در این سازمان هستند که این روحیه باید در پزشکی قانونی تقویت شود چونکه سختی کار در این سازمان مانع از آن خواهد شد که هر فردی بتواند در این سازمان مشغول به کار شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر حمایت همه جانبه این سازمان از پزشکی قانونی تاکید کرد و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد که آن چه مورد نیاز پزشکی قانونی می باشد را تامین نماییم و اگر این امر در بودجه های چند ماه آتی محقق نشود حتما در بودجه های بعدی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به حوادث و بحران های اخیر کشور در جریان اغتشاشات ماه های گذشته، اظهار داشت: دشمنان نظام همیشه تلاش می کنند تا به هر طریقی به ایران اسلامی ضربه زده و در حاکمیت آن خلل ایجاد کنند در صورتیکه در طول سالهای پس از انقلاب ملت ما در مقابل این دشمنی ها ایستادگی کرده و این مقاومت و ایستادگی و استقلال هزینه هایی نیز داشته است.

نامی اشاره کرد: امروز در دنیا به جز جمهوری اسلامی ایران هیچ کشور مستقلی وجود ندارد و تنها ایران است که خود تصمیم گرفته و اجرا می کند و دشمنان نظام این استقلال را بر نمی تابند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود ۶۴ مخاطره طبیعی و انسانی در جهان اظهار داشت: زمینه بروز تمامی این مخاطرات در ایران وجود دارد و بنا بر این کشور ما همچون کشورهای بلاخیز دنیا است ضمن آن که باتوجه به تغییراتی که انسان در جهان به وجود آورده همچون تغییرات جوی و … باید هر روز منتظر مخاطرات جدید هم باشیم.

وی اشاره کرد: در سالهای پس از انقلاب بیشتر توان و اقدامات ما در راه سازندگی بوده است و خدا را شاکریم که دراین زمینه موفق عمل کرده ایم و در دولت فعلی نیز به عنوان مثال در وقوع زلزله ها اعتبار اختصاص داده شده بیش از تعداد خانه های تخریب شده است تا بواسطه آن بافت های فرسوده و قدیمی هم نوسازی شود.

نامی همین طور با تکیه بر مشکلات قابل توجه در بودجه کشور که از دوره های قبل بجای مانده بود، اظهارکرد: این مشکلات به مرور درحال مرتفع شدن است و به تدریج از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

منبع:

1401/09/13
15:07:24
0.0 / 5
342
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری