دادستان تهران خبرداد:

تأیید احكام محكومان افساد فی الارض در دیوان عالی كشور

تأیید احكام محكومان افساد فی الارض در دیوان عالی كشور به گزارش آی وكیل دادستان تهران از صدور حكم قطعی افساد فی الارض و تایید در دیوان عالی كشور برای سه نفر از محكومان زندانی اطلاع داد.به گزارش آی وكیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان تهران با تبریك حلول ماه ربیع الاول كه ولادت پیامبر اسلام در این ماه واقع شده است؛ و اشاره به جلسه مسوولان نظام با مقام معظم رهبری در مبحث صدمه های اجتماعی، از معاونان دادسرا خواست مبحث صدمه های اجتماعی و مصادیق آن را كه مرتبط با وظایف دادستان است جدی گرفته و در اولویت برنامه های كاری قرار دهند.
وی تصریح كرد: رفع صدمه های اجتماعی مستلزم اقدامات فوق العاده و در چارچوب تحول در شیوه های مبارزه با صدمه های اجتماعی است.
رویه های متفاوت مراجع قضایی در مورد جمع آوری قلیان ها
جعفری دولت آبادی با اشاره به تجربه دادستانی تهران در مبحث جمع آوری قلیان از اماكن عمومی، خطاب به سرپرستان نواحی تصریح كرد: وظیفه دادسرای مركز برنامه ریزی است و مقابله با صدمه های اجتماعی باید در تمام دادسرای نواحی انجام گیرد، بنابراین سرپرستان نواحی در اجرای برنامه ها وفق چارچوب تعیین شده اقدام نمایند.
وی صدمه های اجتماعی را مهم ترین تهدید برای كشور و مقابله با صدمه ها را مهم ترین وظیفه مقامات دادسرا دانست و با اشاره به برگزاری جلسه اخیر دادستانی كل در مبحث جمع آوری قلیان ها طی هفته گذشته، مشكل اصلی در برخورد با این صدمه را، تعدد و تنوع رویه های دادستان ها دانست و تصریح كرد: برخی استان ها به طور كلی قلیان ها را از اماكن عمومی اعم از مجاز و غیرمجاز جمع آوری كرده و نسبت به ضبط یا معدوم نمودن قلیان ها اقدام نموده و نسبت به پلمپ مراكز عرضه كننده قلیان اقدام كرده اند؛ این در شرایطی است كه آنچه طبق قانون ممنوع شده، عرضه قلیان در اماكن عمومی است نه فروش لوازم قلیان و یا صرف استعمال آن.
جعفری دولت آبادی با رد برخی رویه ها مبنی بر ورود كیفری محض، از رویه برخی استان های دیگر كه برخورد قضایی را به طور كلی كنار گذاشته اند انتقاد نمود و اضافه كرد: در بعضی استان ها، بروز اختلاف میان دستگاه های اجرایی و دادگستری به این شرح است كه دستگاه اجرایی با توجیه كاهش اشتغال در استان یا زیرزمینی شدن آن، با اجرای قانون مخالفت می كند و این توجیهات كه در دیگر مصادیق صدمه های اجتماعی مانند مشروبات الكلی و مسائل منكراتی هم مصداق دارد، مانع از اجرای قانون نخواهد شد.
استفاده از ظرفیت اتحادیه ها در جمع آوری قلیان
دادستان تهران در مورد نحوه اقدام این دادستانی در اجرای قانون منع استعمال مواد دخانی در اماكن عمومی، تصریح كرد: اولاً، اقدامات قضایی منصرف از قهوه خانه هایی است كه دارای مجوز هستند بنابراین تمركز ما بر روی قهوه خانه های فاقد مجوز، رستوران ها و كافی شاپ هاست؛ ثانیاً، اقدام پیشگیرانه شامل تذكر و اخطار باید مد نظر قرار گیرد؛ نكته سوم، تدریج و تدبیر در اقدامات است و مهم ترین نكته، استفاده از ظرفیت اتحادیه های صنف مربوطه است.
دادستان تهران با تاكید بر ضرورت تولید رویه واحد در دادسرای تهران، از تهیه بخشنامه ای در این راستا اطلاع داد كه به زودی به نواحی دادسراها ابلاغ خواهد گردید و اقدام سرپرستان نواحی بر مبنای آن خواهد بود.
بازدید مقامات دادسرا با محكومان زندانی مواد مخدر
موضوع دیگری كه دكتر جعفری دولت آبادی به آن پرداخت، بازدید هفته گذشته معاونان دادستان و قضات دادسرا با بیش از سه هزار زندانی بود. وی ضمن تشكر از معاونان دادسرا به جهت ملاقات زندانیان محكوم به اعدام و حبس ابد از بابت ارتكاب جرایم مرتبط با مواد مخدر و روان گردان، در مورد این بازدید كه مقدمه اجرای قانون الحاق یك ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر است، تصریح كرد: در این بازدید كه توسط شصت نفر از قضات و معاونان دادسرا انجام شد ۳۳۰۰ درخواست زندانیان دائر بر اعمال قانون جدید نسبت به محكومیت اعدام یا حبس ابد دریافت شد كه برای اقدام به دادسرای ناحیه ۲۰ ارسال گردیده است.
دادستان تهران با عرضه آمار محكومیت های اعدام و حبس ابد مبحث قانون مبارزه با مواد مخدر، از نواحی دادسرا و دادسراهای استان تهران كه دارای چنین پرونده هایی می باشند خواست تا در اجرای قانون جدید پرونده ها را به محاكم انقلاب اسلامی ارسال كنند.
ابلاغ الكترونیك تاكید دیگر دادستان تهران به معاونان دادسرا بود. وی با قرائت آمار وضعیت نواحی تهران از جهت انجام ابلاغ ها به صورت الكترونیك، از سرپرستان نواحی خواست این مورد را جدی بگیرند.
انتصاب سرپرست جدید دادسرای امور بین الملل تهران
دادستان تهران دكتر فرخزاد جهانی را به عنوان سرپرست جدید دادسرای امور بین الملل تهران معرفی و از خدمات سرپرست سابق این دادسرا تشكر نمود.
وی بر توجه بیش تر سرپرستان نواحی به مبحث اجرای احكام و بخصوص اجرای پرونده های مسن تصریح كرد و با كافی ندانستن كاهش دو دهم درصدی این پرونده ها، تصریح كرد: حسب آمار عرضه شده، شمار این پرونده ها در شهریور ماه ۸۹۴۰۸ فقره بود كه در مهر ماه صرفاً ۲۰۰ فقره كاهش یافته است.
دكتر جعفری دولت آبادی از جمله برنامه های دادستانی تهران به منظور تقویت اجرای احكام را، اختصاص چند جلسه شورای معاونین به بررسی وضعیت اجرای احكام دادسراهای نواحی اظهار داشت و تصریح كرد: یكی از موضوعات مورد بحث در جلسات با سرپرست هر ناحیه، بررسی وضعیت اجرای احكام خواهد بود.
وی با تاكید بر این كه برگزاری جلسات ستاد با سرپرست هر ناحیه، باعث اشراف بیشتر دادستانی بر نواحی گردیده است، یكی از صدمه های نواحی را عدم استفاده از ظرفیت ضابطان خواند و اضافه كرد: سرپرستان برخی نواحی با ضابطان روابط مناسبی ندارند و این مشكل در جلسات دادیاران تحقیق هم مشاهده شد كه بخصوص در مورد دادیاران جوان و تازه كار مصداق داشت.
وظیفه دادستان این است كه بر پلیس نظارت كند
دادستان تهران روابط مناسب با ضابطان را به منزله پذیرش تفوق آن ها ندانست و با تاكید بر این كه پلیس یك ظرفیت قانونی است كه نمی توان آن را نادیده گرفت، اضافه كرد: وظیفه دادستان این است كه بر پلیس نظارت كند بنابراین سرپرستان نواحی به كلانتری ها سركشی كنند، با فرماندهان پلیس منطقه خود جلسات مشترك برگزار كنند، آموزش های لازم را برای آن ها برقرار نموده و در پرونده ها تعلیمات لازم را ارائه نمایند.
درب اتاق سرپرستان دادسراها به روی مردم باز باشد
نكته دیگری كه دكتر جعفری دولت آبادی به معاونان دادسرا تكلیف نمود، ارتباط با قضات با استفاده از برگزاری جلسات منظم و مستمر با آنان بود و مشابه همین اجبار را در ملاقات سرپرستان با مردم و مراجعین نمود و اضافه كرد: سرپرستان دادسرا حداقل دو روز در هفته برنامه ملاقات مردمی داشته باشند و درب اتاق آن ها به روی مردم باز باشد.
وی از سرپرستان نواحی دادسرا خواست بر آمار و وضعیت پرونده های مسن اشراف داشته و بر روند رسیدگی این پرونده ها نظارت نمایند.
دادستان تهران با اشاره به تصویب قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، از جمله نكات مهم این قانون به عنوان تكلیف برای دادسرا را، تشكیل شعب تخصصی برای رسیدگی به این جرایم دانست و با اشاره به مجازات های مقرر در این قانون كه شامل توقیف خودرو و بستن مكان مربوطه می شود، تصریح كرد: حق استفاده از هوای پاك و سالم از مصادیق حقوق عامه است و اهمیت حفظ حقوق عامه ایجاب می نماید سرپرستان دادسراها این قانون را مطالعه نموده تا به وظیفه خود بر مبنای این قانون آگاه شوند.
دكتر جعفری دولت آبادی هم چنین از بازبینی و اصلاح دستورالعمل نقل و انتقال پرونده ها در نواحی دادسرا اطلاع داد و تصریح كرد: قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در این دستورالعمل لحاظ گردیده و بعضی از وظایف ناحیه ۱۹ كه به جرایم پزشكی رسیدگی می كند، به دادسرای انفال و حمایت از ثروت های عمومی محول گردیده است.
تأیید احكام سه نفر از محكومان افساد فی الارض در دیوان عالی كشور
وی از صدور حكم قطعی افساد فی الارض و تایید در دیوان عالی كشور برای سه نفر از محكومان زندانی اطلاع داد و تصریح كرد: سرقت های مختلف مسلحانه و ارتكاب اعمال منافی عفت تحت عنوان مامور پست، اقدامات مجرمانه دو تن از این محكومان است و مهم ترین اقدام سومین محكوم به اعدام كه مصداق افساد فی الارض شناخته شده، شركت در تشكیل و اداره مركز فساد و فحشا است.
دادستان تهران صدور این احكام را كه منطبق با مفهوم افساد فی الارض در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ است، اقدام بزرگی دانست و به منظور تقویت مبانی چنین احكامی، سرپرستان نواحی دادسراهای تخصصی را مكلف نمود در صورت صدور كیفرخواست به افترا افساد فی الارض با استفاده از سرقت مسلحانه و اشاعه فساد و فحشا و... پیش از ارسال كیفرخواست به دادگاه، پرونده را برای بررسی بیشتر به دادستانی تهران ارسال كنند.
 

1396/09/02
13:30:39
5.0 / 5
4417
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل دادگستری
وکیل دادگستری
وکیل دادگستری
وکیل دادگستری
وکیل دادگستری
وکیل دادگستری
وکیل دادگستری